Технічна освіта в Україні не має особливого попиту. Це вирішили змінити ініціативні франківці, запровадивши у школах безкоштовні курси з робототехніки. І вже є результати: учні створили прилади для вимірювання якості повітря і рівня шуму, які встановлюють по місту.
Навчають безкоштовно
Підприємець Олексій Трелевський, керівник інтернет-магазину beegreen.com.ua, заснував курси з робототехніки ще три роки тому. Їх викладав Олександр Аронець, який розробив навчальну програму з робототехніки Arduino (одна з платформ для конструювання роботів та пристроїв) і підручник по ній. Разом чоловіки вирішили популяризувати науку ще більше і створили проект «Навчимо 1000 дітей Arduino-робототехніці у Франківську». Проект частково профінансував Urban Space 100, частково – інші франківські підприємці, зокрема й сам Олексій Трелевський. Гроші пішли на друк перших підручників та освітні набори. Також провели дводенні курси для вчителів. Тому зараз учні можуть вивчати робототехніку в 10 школах, гімназіях і ліцеях, Івано-Франківському центрі науково-технічної творчості, Надвірнянському коледжі НТУ, Верхньолипецькій і Рожнівській школах. Усе це – безкоштовно.
«Не всі можуть займатися платно. Тому, чим більший буде доступ до таких безкоштовних проектів, тим більше дітей займатиметься технічними напрямками, які в Україні дуже занедбані, – каже Трелевський. – Курси популяризують робототехніку. На них можна знаходити дуже здібних дітей, і далі мотивувати їх у серйозних проектах».
Вже з наступного навчального року Олексій Трелевський і Олександр Аронець планують, що їхні курси будуть у кожній школі Івано-Франківська.
Учні дбають про екологію
Поки що наймасштабніший проект юних робототехніків – Eco City. Він полягає у створенні приладів, які вимірюватимуть рівень забрудненості повітря, рівень шуму, а також температуру, вологість та атмосферний тиск, потім, можливо, ще й радіаційний фон. Прилад розробили у міському центрі науково-технічної творчості троє школярів: 17-річні Богдан Фіцак та Андрій Крохмалюк і 15-річний Дмитро Обухов. Усі вони займаються робототехнікою вже кілька років.
«Ми з Андрієм відповідали у проекті за «залізо». Підбирали датчики, збирали пристрій і встановлювали його, – розповідає Богдан Фіцак. – У приладі є точний лазерний датчик мікропилу, який просвічує повітря та визначає вміст мікропилу».
«Основою пристрою є плата Arduino, – пояснює Дмитро Обухов, який розробляв програмне забезпечення. – Вона контролює сенсори, знімає з них показники і відправляє на сервер. Так показники можна побачити на сайті».
Над проектом хлопці працюють уже півроку і продовжують його удосконалювати. Зокрема, встановлюють потужніші плати, змінили алгоритм зчитування шуму.
Пристрій моніторить повітря за двома показниками: PM2.5 i PM10. Перший відображає концентрацію твердих частинок діаметром до 2.5 мм, другий – до 10 мм. Частинки PM10 подразнюють слизову оболонку очей та дихальні шляхи, особливо серед астматиків та людей похилого віку. Тверді частинки PM2.5 – ще більш шкідливі, оскільки є дуже малими і безперешкодно проникають в дихальні шляхи.
Ідея створити пристрій, який би допомагав слідкувати за екологічним станом у місті, виникла на франківському хакатоні. Хоч там ідею сприйняли без ентузіазму, жаліються хлопці. Зате її підтримали Трелевський і Аронець, а також «Тепле місто», яке надало грант. Решту коштів знову збирали по місцевих підприємцях.
«На хакатоні треба було зробити щось корисне для міста. І були декілька тем: навколишнє середовище, розвиток ІТ… Ми вибрали довкілля і придумали такий проект, – каже Андрій Крохмалюк. – Він стосується кожного, адже повітря – це наше здоров’я».
Перевірити, що зараз показує кожен із встановлених приладів, а також шкалу показників, поки що можна лише на сайті freearduino.com.ua. Проте згодом хлопці планують запустити мобільний додаток, який можна буде безкоштовно завантажити на смартфон. Розробляють його також учні на курсах з робототехніки, 12 і 13-річні Мар’ян і Володимир Брюкали.
Поки що у Франківську є два прилади з вимірювання якості повітря та рівня шуму: біля Urban Space 100 і на зупинці «Золота нива» на Симоненка. Згодом планують їх встановити і в інших районах, закріпивши на табло, яке показує рух транспорту.
«Для встановлення приладів ми вибираємо вузли, де є найбільше накопичення транспортних засобів, – каже начальник міського управління транспорту і зв’язку Олег Ганчак. – Найближчим часом хочемо встановити прилади на табло біля «Космосу», біля вокзалу і на Дністровській. У перспективі можна було б розглядати ще вулицю Коновальця, біля дитячої поліклініки і на Пасічній, біля обласної лікарні. Таким чином ситуацію із забруденням повітря і рівнем шуму буде видно у місцях транспортних розв’язок».
У подальшому планують вивести інформацію на електронні табло, щоб люди на зупинках могли бачити рівень шуму та атмосферний тиск.
Втім, виглядає, що поки що про рівень забруднення та шуму франківці дізнаватимуться лише для себе, адже директива ЄС «Щодо охорони атмосферного повітря» в Україні не узаконена.
«Офіційно ці норми не включені в план досліджень, – каже Віталій Фіглевський, начальник управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби Івано-Франківщини. – Якщо їх приймуть на законодавчому рівні, проект матиме перспективи. Тоді має бути науковий підхід не тільки по моніторингу, а й по управлінню якістю повітря в Івано-Франківську. Компетентна організація, така як гідрометеоцентр або управління екології, має аналізувати показники за добу, тиждень, місяць, робити вибірку і проводити відповідні заходи».
Перевірять і приміщення
Зараз юні робототехніки працюють над ще одним важливим проектом під назвою «Сапфір». Це станція, яка моніторить якість повітря у приміщенні. Вона буде визначати наявність грибка, мікропилу, шкідливих газів, СО2, температуру, рівень радіації.
«Порошок ксерокса і лазерного друку на принтерах, крейдяний пил у школі дуже шкодять здоров’ю, – каже Олександр Аронець. – Якщо їх вміст перевищує гранично допустиму концентрацію, то в організмі, в серцево-судинній системі, в мозку можуть настати незворотні зміни, які важко піддаються лікуванню».
Прилади планують встановити у школах Івано-Франківська, щоб виміряти, наскільки безпечно там навчатися.
P.S. Спеціально для батьків: аби віддати дитину у гурток робототехніки звернутися до Івано-Франківського центру науково-технічної творчості учнівської молоді: 0342 56-14-57, mcnttum.io.ua. Деталі про проект – на сайті freearduino.com.ua.
Comments are closed.