Ви дружите з донькою чи сином в якійсь віртуальній соцмережі? Спробуйте – дізнаєтеся багато цікавого.
«Малишка, ти – сексі!»
Моя десятирічна племінниця Діана вирішила продемонструвати ще молодій, але вже дорослій тьоті свої нові фото, які вона нещодавно виставила на одному соціальному сайті. Побачене – шокувало. Тихенько попросила малу, аби та негайно повидаляла всі ті «світлини», й хоча б до повноліття такі фотосесії не влаштовувала. «А що тут поганого? – щиро здивувалася дівчинка. – Інші ж виставляють, дивляться, коментують».
А й справді, може, то дорослі раптом аж так відстали від життя? Робимо невеличке дослідження. Через сторінку Діани, звісно, з її дозволу, розглядаємо усіх друзів, фото, заходимо в різні групи, читаємо повідомлення та коментарі. Все однаковісіньке – якесь суцільне мавпування одне одного, хто кого переплюне найвідвертішою фотографією та найпровокативнішим (матюкливим) повідомленням. Бо це, як каже дівчинка, – круто…
Лякали фото дівчаток в їхніх альбомах. Ще добре нічого не повиростало, але вже бачимо чи не плейбоївські фотосесії. У тонкій білизні, звабливі пози, губки бантиком, волосся – мокрий ефект. Вік – 12-13 років. Справді «круто», аж занадто.
«Я також зареєстрована у контактах, то в друзі просяться мої учениці, – розповідає вчителька англійської мови Богдана Дутчин. – Таке враження, що діти зараз нікого й нічого не бояться, не соромляться. Цікаво, знають, що я тут є, що можу зайти та подивитися ті фото і – жодної реакції. А в мене після перегляду їхніх фотосесій волосся стає дибки. Вульгарщина. Я вже рік у декреті, та інколи стає страшно повертатися до школи».
Спілкування – взагалі окрема тема. Самі «неологізми». От коментар під фото Оксанки (7 клас). «Малишка, ти сексі», – пише дівчинці її однокласниця. «Спсб», – відписує Оксанка (напевно, це «спасибі») або оригінальне «дякі, крошка».
Півкласу дівчат Діанки повступали у групи «Ти ох…нна» та «Непристойний гороскоп». Хлопці – до «Клубу брутальних мужчин». Нагадуємо, цим «брутальним мачо» – по 10 років. Смішно, але сміх той не дуже веселий.
За межею трьох годин
Діти є діти. Вони ще не вміють фільтрувати та аналізувати інформацію, вони просто вбирають її, як губка. І, звісно, як будь-яке нове покоління, надають перевагу речам неформальним, епатажним, провокативним, намагаючись таким чином довести собі та оточенню власну значимість.
Фахівці вже давно визначили цілком реальні проблеми, які ховають у собі соціальні мережі. Наприклад, у дитини може розвинутися залежність. Мало того, що розробники соцмереж кілька років тому додали до них онлайн-ігри, за умовами яких гравець час від часу просто змушений туди заходити. Діти доволі швидко призвичаюються і без того. Їм кортить зайти на свою сторінку, подивитись, чи написав там хтось коментар чи побажання, чи сподобалися друзям фото і т. д. А відсутність спілкування, «ігнор» вони сприймають як трагедію – аж до стресу, порушення сну, серйозної депресії.
Цікаві дані оприлюднила Американська асоціація суспільного здоров’я. Вони стверджують, що діти, які більше трьох годин спілкуються в соцмережах, значно більше схильні до поганих звичок. Такі підлітки на 62% частіше курять і на 79% більше захоплюються алкоголем, на 69% схильні до раннього сексу, на 84% – до наркотиків і на 94% – до агресії.
Як не очолити, то долучитися
Напевно, варто сказати одразу – заборона нічого не дасть. Дитина втратить авторитет у друзів, відтак намагатиметься його відновити. Будь-якими засобами…
Ось який вихід із цієї проблеми знайшла молода вчителька однієї з франківських шкіл. Вона свідомо зареєструвалася разом з усім класом. Тепер і школярі, і класний керівник, і навіть деякі батьки спілкуються в мережі, радяться, допомагають одне одному. Вчителька контролює, в які групи вступають діти та яку отримують інформацію. Звичайно, одної ідеї тут замало: діти такого педагога мають поважати й любити – і в соцмережі, і в школі, і поза нею.
Ще одна вчителька, з Калущини, після того, як випадково зайшла на сторінку свого сина у контактах та побачила своїх же учнів у геть інших амплуа, на батьківських зборах запропонувала, аби кожен із батьків по можливості також зареєструвався та додався до своєї дитини у друзі. Можливо, з цього теж буде позитивний результат.
Іншим виходом може бути пошук альтернативи – корисних сайтів. Наприклад, безкоштовний всеукраїнський проект «Щоденник.ua». Тут уже зареєстровано понад 5 тисяч шкіл і півмільйона користувачів. На цьому сайті діти мають можливість без проблем спілкуватися зі своїми друзями, грати з ними в ігри, брати участь у різних конкурсах, тестах, олімпіадах. Цей проект постійно перевіряється адміністрацією, тому шкідливої інформації тут не знайдеш.
Отже, вибір є. Для тих, хто справді хоче, кому не байдуже, хто любить свою дитину та переживає за неї.
Comments are closed.