Минулого тижня Верховна Рада таки прийняла у першому читанні дітище міністра соціальної політики Сергія Тігіпка – пенсійну реформу. Якщо так піде і далі, то вже з 1 вересня жінкам мають почати збільшувати пенсійний вік, а всім загалом – необхідний трудовий стаж.
Нам туди дорога
За законопроект під довгою назвою «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» 16 червня проголосували 245 народних обранців.
Як говориться у пояснювальній записці до проекту, реформа конче необхідна. І наводиться кілька аргументів. По-перше, демографічна ситуація. В Україні сьогодні є 13,7 млн. пенсіонерів. Тож нині на 100 працюючих їх припадає 98. По-друге, кажуть, що немає у нас належної різниці у пенсіях у залежності від трудового стажу та страхових внесків. По-третє, різниця і то немала є між пенсіями чоловіків і жінок. Бо працюють жінки менше, значить і пенсії мають менші. А то вже треба виправляти. І по-четверте, вічний дефіцит бюджету, Пенсійного фонду. Так у минулому році, аби покрити дефіцит того бюджету з державної казни довелося викласти 34,4 млн. грн.
Ще один важливий момент, про який у цій записці немає навіть натяку – так це МВФ. Бо та пенсійна реформа – чи не основне зобов’язання перед МВФ у рамках кредитної програми stand-by. Передбачається, як тільки Президент підпише ухвалений парламентом документ, фонд перерахує Україні третій, очікуваний з березня, і четвертий транші.
Звідти вріжу, там добавлю
Нагадаємо, що проект пенсійної реформи парламент свого часу повернув на доопрацювання. Доопрацювали. Але зміни, які найбільш турбували народ, залишилися майже неторканими. Найбільше боляче реформа вдарять по жінках та держслужбовцях.
Так пенсійний вік для жінок збільшується з 55 до 60 років. Процес ітиме поступово – протягом 10 років – на 6 місяців кожного року. Стартує нововведення вже з 1 вересня цього року.
Разом з тим уряд пропонує жінкам своєрідну компенсацію. Так протягом цих 10 років розмір пенсії для жінок буде збільшуватися на 2,5% за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію. Порахували, що таким чином за п’ять років можна заробити 25% надбавки. А якщо жінка вирішить працювати й після 60 років, то протягом перших п’яти її пенсія буде збільшуватись на 0,5% щомісяця, в наступні роки на 0,75%. Але за нескладними підрахунками виходить, що на таку компенсацію можуть розраховувати не всі жінки, а тільки ті, що народилися з 1956 по 1961 рік.
Ще один «благородний» жест уряду – жінка таки має право йти на пенсію у 55. Але тільки до 2015-го і тільки якщо має не менше 30 років стажу. При цьому їй доведеться сплачувати такий собі штраф – їй зменшать пенсію на 0,5% за кожен місяць більш раннього виходу. Наприклад, підете на рік раніше від встановленого на той час терміну – отримаєте пенсію на 6% менше.
Піднімають пенсійний вік і чоловікам, але тільки держслужбовцям – до 62 років, починаючи з 2013-го, поступово, протягом чотирьох років. До речі, цей вік буде граничним, хочеш-не-хочеш, а чоловіки-держслужбовці змушені будуть у 62 йти з роботи, жінки – у 60. До речі, розмір пенсії їм зменшують – з 90% зарплати до 80%.
У порівнянні з ними дещо виграють працівники освіти, культури, охорони здоров’я та соціального захисту. При виході на пенсію вони матимуть право на одноразову допомогу в розмірі 10 призначених пенсій.
Не дуже втішною новиною є збільшення стажу. Тепер, аби отримати пенсію за віком у мінімальному розмірі, жінкам треба не 20, а 30 років стажу, чоловікам – не 25, а 35. Збільшують необхідну вислугу і для військовослужбовців – з 20 до 25 років.
Ще один пункт, який вплине на розмір пенсії, це те, що тепер для її призначення братимуть розмір середньої зарплати за три останні роки роботи, а не за один, як було раніше. Зважаючи на інфляцію, це явний мінус.
Потішитися народ може хіба нормою про віп-пенсії. Їх пропонують обмежити десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність (з 1 квітня 2011 року – це 7640 грн.). І це обмеження накласти навіть на ті пенсії, які сьогодні вже призначені – не важливо кому – президенту чи прокурору. Хоча це виглядає доволі примарним. Конституційний суд має повне право скасувати цю норму. Про це говорить і науково-експертне управління Верховної Ради.
Як тільки, так і зразу
Разом з тим законопроектом в Україні вводять другий рівень пенсійної системи – так звану накопичувальну. Запрацює він одразу ж, як тільки бюджет Пенсійного фонду стане бездефіцитним. Прогнозують – у 2013-му чи 2014 році.
Участь у цій системі братимуть тільки ті, кому на той час буде не більше 35 років. Діятиме вона так. Нині до солідарної пенсійної системи роботодавці сплачують 33%, працівник – 2%. Ці 2% будуть перерозподілятися на рахунок накопичувальної системи. У перший рік це буде 2%, у другий – 3%, і так далі – до 7%. На стільки ж відсотків зменшаться відрахування роботодавця.
При тому, автори проекту обіцяють, що вже через два роки від початку сплати страхових внесків до накопичувальної системи її учасники зможуть обирати недержавні пенсійні фонди, в яких накопичуватимуться їх кошти.
Явний недолік – це відіб’ється на вже теперішній зарплаті.
Сьогодні законопроект ще очікує на друге читання. Сам Сергій Тігіпко прогнозує, що це станеться вже найближчим часом, допоки парламент не пішов на канікули. Але вже сьогодні немає сумніву, що ми з вами працюватимемо довше. А жити?
Глас народу
Інна, інженер: «Думаю, реформи потрібні. Бо казали, що сьогодні працюючих лише трохи |
|
Ірина, бухгалтер: «Мені ще до пенсії далеко. Але вважаю, що то не потрібно, люди не |
|
Любомира, економіст: «Впровадження пенсійної реформи мені не подобається. Навіть цей самий |
|
Євген, вчитель: «Я з 1 вересня – пенсіонер, 25 років стажу, а тепер ще 10 треба. То |
Comments are closed.