Війна

Дитячий садок або Свободу не спинити

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Кандидати-мажоритарники у міськраду – забудовники, банкіри, начальники управлінь, лікарі, директори навчальних закладів і підприємств – в понеділок зранку отримали холодний душ. Адже на виборах їх перемогла свободівська «дітвора». Як це? Більшість поважних дядьок із досвідом і грошима навіть уваги не звертали на юних конкурентів. Подейкують, що депутати-бізнесмени вкладали на округах від 100 до 500 тисяч гривень. Однак, «свободівці» перемогли у 24 із 30 мажоритарних округах.

На бренді

Нині найстаршими депутатами міської ради від «Свободи» є Роман Харук та Лариса Олексин, вони 1963 року народження. Решта – 20-30-літні, майже всі, з яких, припускаємо, більшість не надто розуміє, що воно таке – депутатство. Особливо мажоритарка. Були, правда, округи, на які «Свобода» виставляла і колишніх депутатів. Так пощастило Олексію Войтичуку та Володимиру Колковському – вони вчасно перейшли: один із «Нашої України», інший з «Пори». Певне, нині багато інших шкодують, що не зробили те саме. Адже ніхто не міг припустити, що нашим виборцям треба так мало.

Бренд «Свободи» зіграв злий жарт із кандидатами інших політичних сил. З’ясувалося, що наших людей не дуже цікавлять нові дитячі майданчики, полагоджені мережі, перекриті дахи, нові двері чи освітлення прибудинкових територій. Їх цим «не купиш». Прикарпаття більше переймається мовою, націоналізмом, визнанням УПА та боротьбою зі столичним наступом на українство.

Люди, як бачимо, не потребують господарників. Їм потрібні політики-борці. З міні-майданами, з криками «Ганьба!» на адресу Януковича й Табачника, із закличним зверненням через рупор: «Товариство!».

До речі, крім того, що «Свобода» провела своїх 24 мажоритарники, вони взяли і більшість голосів по багатомандатному округу. Так, скоріше за все, вони матимуть ще на 9-10 депутатів більше. Загалом – до 34. Абсолютна більшість.

Дивний «Удар»

Остаточні результати виборів ще невідомі, але дещо вже можна стверджувати. Крім юних «свободівців», скоріш за все, шість депутатів проведе за списком «Фронт змін», по два-три матимуть «Батьківщина», «Партія регіонів», «Третя сила», «Удар» і «Наша Україна». Є мала ймовір­ність, що пройде УНП. Станом на вечір вівторка вони були на прохідній межі (2,8 % при потріб­них 3 % – Авт.). Якщо УНП не долає бар’єр, то деякі партії, що вже в раді, мають шанс провести ще по одному депутату.

Здивувала і прохідність партії «Удар». Або люди остаточно розчарувалися у «старих» обличчях, або дуже поважають особисто Віталія Кличка…

Серед мажоритарників пощастило перемогти трьом депутатам від «Фронту змін» – Ростиславу Кукурудзу, Олегу Гончаруку та Сергію Басарабу та трьом від інших політичних сил. Своїх опонентів побороли Володимир Кушнір («Собор»), Василь Ревчук від «Батьківщини» та Сергій Благодир від «Партії регіонів». Спитаєте, як вдалося перемогти регіоналу? Точно не скажемо, але саме на його окрузі знаходиться Прикарпатська філія Національної Академії внутрішніх справ України, де він працює деканом…

Парадокси

Ситуація склалася несподівана. Як для самої «Свободи», так і для інших політичних партій. Наприклад бютівець Ярослав Бачкур каже, що не пам’ятає таких випадків у незалежній Україні, коли одна політична сила прямо з виборів отримувала більшість у міськраді. «Батьківщина» цього скликання матиме лише чотири мандати і то три з них – за списком. «Раз люди проголосували, то хай працюють, – коментує Бачкур. – Звісно, мені гірко за «Батьківщину». Адже ми нічого не робили поганого, тільки стояли на захисті громади».

Ярослав Бачкур розуміє, що люди хочуть змін. І саме це показало голосування за «Свободу». «Люди, які мають досвід і чесно працювали, все одно програвали на округах цим дітям. Бо для мене вони діти, – каже Бачкур. – Може бути, що люди хочуть перемін. І дай Бог, щоб ці переміни пішли на користь».

Крім того, за словами Бачкура, ситуація виявилася парадоксальною. «Залишився голова, законність дій якого неодноразово перевірялися впровадженнями та перевірками. І тепер він продовжуватиме розпочате. Тому вважаю, що виборці не розібралися до кінця, коли обирали голову».

А от голова міської організації «Фронту змін» Ігор Прокопів результатами задоволений. «Від 31 серпня до 31 жовтня, в термін, коли нас, міський «Фронт змін», пустили на вибори (нагадаємо, Верховна Рада планувала заборонити участь у виборах тим партіям, які зареєстровані менше, ніж за рік до виборів – Авт.), то ми достойно пройшли кампанію, – говорить Прокопів. – Ми майже виконали завдання, провели дев’ять депутатів у міську раду, наша партія є друга за складом після «Свободи». Маю надію, що ми плідно попрацюємо в міській раді».

Його однопартієць Ростислав Кукурудз підозрює, що тепер влада у місті повністю належатиме ВО «Свобода». «Решта – ну не назву це опозицією, а назву конструктивною меншістю, буде в основному сидіти і спостерігати за тим, які рішення будуть проводитися більшістю», – говорить депутат. Крім того, Кукурудз певен: розподіл усіх посад, починаючи від секретаря міської ради та закінчуючи заступниками мера, головами комісій, теж залежатиме виключно від «Свободи».

Готові до діалогу?

Сама ж «Свобода» наразі про поділ посад тільки думатиме. Єдине, чого вони чітко хочуть, це посаду секретаря міської ради, на яку, скоріше за все, претендуватиме нині уже екс-кандидат у мери Руслан Марцінків.

«Ми ніколи не приховували, що претендуємо на посаду секретаря міської ради, – каже Марцінків. – І в такому контексті це логічно. Щодо заступників та голів комісій, то будемо сідати і вирішувати. Такий прорив і для нас самих є неочікуваним. Тому ми повинні зараз усе осмислити і розробити стратегію».

За словами Руслана Марцінківа, «Свобода» готова до конструктивного діалогу з мером в контексті своєї програми та ідеологічних питань. «Так, ми критикували його за дії і бездіяльність, – говорить Марцінків. – Якщо будуть дії, які спричиняють шкоду громаді, то ми будемо про це говорити. Є питання освіти, охорони здоров’я, ЖКГ, є програмні засади. І якщо міський голова буде робити кроки, які співпадатимуть з нашими передвиборчими обіцянками, то ми будемо його підтримувати».

Однак, додає Марцінків, вони не підтримуватимуть мера у хаотичній забудові та підвищенні тарифів. До речі, майже кожен кандидат у депутати від «Свободи» обіцяв відстоювати індивідуальне опалення. Тепер вони можуть не тільки говорити, а й робити. Тож, поживемо-побачимо…

Як ми згадували вище, юних і недосвідчених свободівців вже називають дитсадком. Марцінківа це не ображає. «Дитячий садочок ще покаже тим потужним дядькам, нібито господарникам, які зажерлися і йдуть до влади, щоб розвивати свій бізнес, – стверджує він. – Зрештою, люди це відчули і тому проголосували за «Свободу». Це їхній протест. Якщо на нашій дільниці 26-річна Оксана Савчук набрала вдвічі більше голосів, ніж Петро Гречанюк (відомий забудовник, а нині начальник обласного управління капітального будівництва – Авт.), то це означає, що люди оцінили нас адекватно».

Життя триває

До речі, Руслан Марцінків зауважив, що «Свобода» виграла вибори, навіть незважаючи на масові вкидання бюлетенів. «Були каруселі, які ми зловили, – каже він. – І ми програли на двох округах, тому що не змогли вчасно їх зупинити».

Екс-депутат Михайло Івасютин, який нікуди не балотувався (хочеться тільки додати – і добре зробив – Авт.) вважає, що люди зробили правильно. «Відбулися події 1990 року, – каже він. – Коли, якщо писали, що людина йде від «Народного руху за перебудову», то люди голосували незалежно від того, хто балотувався».

А міський голова Віктор Анушкевичус у вівторок на сесії міськради заспокоїв депутатів. «Хтось із вас виграв, хтось не виграв – нічого страшного, – сказав мер. – Життя на тому не закінчується, воно триває. Напевно, нам треба пережити і цей період. Не встигнемо оглянутися, як прийдуть наступні вибори. Тому не розчаровуйтеся».

Що Анушкевичус робитиме із «Свободою» у міськраді, можна тільки здогадуватися. Як каже бютівець Володимир Стасюк: «Ще не відомо, кому пощастило».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.