Наразі місцевими виборами прості люди переймаються мало. У кожного ж бо своїх проблем вистачає. Натомість політиків та бізнесменів це питання цікавить все більше і більше. Напевно, кожен із них хоче «свого» міського голову.
Прийом заявок
Нині кандидати ще вичікують. Офіційно свою участь декларують лише чинний міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, лідер «Громадського форуму» Юрій Соловей та голова обласного «Єдиного центру» Павло Андрусяк. Останній, до речі, залучився підтримкою команди народного депутата Романа Ткача. Певно, це означає, що сам Ткач на вибори не піде.
Правда, на перегонах ще очікують появи керівника будівельної компанії «Ярковиця» Володимира Балагуру. За чутками, вже кілька місяців ВО «Свобода» активно веде з ним переговори. Тож через радикальну опозиційність «Свободи» він теж матиме шанси.
Чекають на присутність у списках і Миколу Палійчука, який, подейкують, веде переговори з Юрієм Солов’єм про те, аби той зняв свою кандидатуру на користь екс-губернатора. Як воно там буде насправді, наразі можна тільки здогадуватись.
Та найбільше говорять про Ігоря Насалика, нинішнього мера Калуша. Цей кандидат позиціонує себе людиною, яка не потребує нічиєї підтримки.
Дехто чекає, що на вибори подасться навіть народний депутат і колишній міський голова Івано-Франківська Зіновій Шкутяк. Правда, багато хто з політиків навідріз відкидає цю кандидатуру.
Юрію Солов’ю з нинішньої когорти пощастило менше за всіх. Адже новий закон, прийнятий Верховною Радою у другому читанні, не дозволяє самовисуватися або бути висунутим громадською організацією. Тому йому таки доведеться йти від якоїсь політичної партії. Закон, правда, суперечить Конституції, бо вона передбачає, що кожен громадянин має право висуватися і бути висунутим. Утім, неконституційність в Україні вже давно чомусь нікого не вражає. Єдине, що може нині тішити, так це те, що Президент Янукович той закон досі не підписав. Відтак, якщо він забариться із підписом, то може й вибори відбудуться за старою системою?
Розминка необхідна
Як каже голова правління обласної організації «Комітет виборців України» Юрій Лисюк, найреальнішими з тих, про яких уже відомо, є Анушкевичус, Соловей і Насалик. До них додасться ще кілька кандидатів і вже з них люди зможуть вибирати. «Думаю реальних буде п’ять опонентів, – говорить Лисюк. – Правда, у нас зажди буває багато технічних кандидатів. Це вже залежатиме від того, скільки в людей буде грошей, щоб дати завдаток».
Юрій Лисюк певен: як розгортатимуться події, буде видно в кінці серпня – на початку верес-ня. Втім, уже зараз, у відпочинковий період, штаби кандидатів активно працюють над соцопитуваннями та фокус-групами. «А робити є що, – каже Лисюк. – Адже виборча кампанія коротка (50 днів – Авт.), і треба встигнути розгорнути структуру ще до почат-ку її офіційного старту. Бо якщо працювати лише під час кампанії, то налагодити роботу команди фактично неможливо».
Відтак, на думку Юрія Лисюка, перегони за крісло мера пройдуть спокійно. Це попри те, що чорні піар-технології з різноманітними компроматами будуть використовуватися обов’язково. «Чогось великого та яскравого не буде, – говорить він. – Тому що виборці перенасичені кампаніями як такими. Єдине, що принесе труднощі і незрозумілості – це законодавство: воно одним боком виписано. Адже комісії можуть приймати такі рішення, які будуть цікаві тим чи іншим кандидатам».
У фокусі
Голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк теж не приховує свою зацікавленість у виборах міського голови обласного центру. Мовляв, йому з цією людиною працювати, тому він хоче бачити на цій посаді господаря. І натякає на промахи нинішнього мера Віктора Анушкевичуса, який нещодавно потішив іванофранківців тим, що їхнє місто посіло у журналі «Фокус» третє місце за комфортом проживання.
«Голова ОДА дуже зацікавлений в тому, щоб місто Івано-Франківськ було кращим не по заказу журналу, – каже Вишиванюк. – Бо зараз журнал, на превеликий жаль, не хочу ображати журналістів, але піди і замов собі статтю. Заплати відповідну суму, і тобі напишуть-випишуть, яке хочеш місце. Я категорично проти цього».
Відтак, продовжує Вишиванюк, яким насправді є місто, мають визначати не окремі журналісти окремих журналів, а самі мешканці. А вони навряд чи зараз скажуть, що місто є одним із найкращих за комфортом в Україні…
Депутатські бажання
Слід сказати, що не тільки голова ОДА хоче бачити мером міста господарника. Цього ж прагнуть і депутати, і звичайні люди. Наприклад, голова фракції «Наша Україна» у міській раді Михайло Івасютин певен, що міським головою має бути господарник із досвідом керівної роботи. «Треба, щоб це була людина, яка могла б організувати роботу та налаш-тувати команду, – говорить Івасютин. – Бо міський голова – це політична фігура. Окрім цього, це має бути авторитет-на людина». А також, зауважує Івасютин, «голова має зробити щось для громади, бо зробити щось для себе може будь-який придурок».
До речі, на цій посаді Івасютин волів би бачив Зіновія Шкутяка. «Але думаю він не піде, – наголошує Івасютин і продовжує. – Друга особа, яка б могла бути, це Микола Палійчук. Я з ним працював і мені подобався стиль його роботи. Також – Ігор Олійник чи Зіновій Фітель. А в нині діючого мера я не вірю».
Натомість, голова фракції УНП Богдан Чупірчук за «своїх» кандидатів не агітує. Єдине, каже, що мер має бути людиною, яка в першу чергу дотримується обіцянок. Далі можна лише здогадуватися.
Голова фракції БЮТ в міськраді Ярослав Бачкур хоче бачити на посаді міського голови людину – чесну не на словах, а на ділі. «Чесність визначається не тим критерієм, який буде на білбордах чи сітілайтах, – зазначив Бачкур. – А тим, які рішення він приймає щодо фінансових та земельних питань».
Також він хоче, аби мер був щирим у своєму бажанні допомогти місту, господарював добросовісно та ефективно. Мовляв, житлово‑комунальна сфера наразі потребує багатьох зусиль, втім, треба не декларувати бажання щось зробити, а працювати ефек-тивно і порядно. А от, де взяти таку людину, Ярослав Бачкур не каже. Правда, припускає, що БЮТ таку виставить кандидатуру…
До речі, бютівці, як з’ясувалося, теж мають проблеми із новим законодавством. Їхня кандидатура – Василь Бойчук не є членом партії, а тільки блоку. Відтак, їм теж доведеться продумувати технологію висування його кандидатури. Або шукати іншу.
***
Насправді, якщо відкинути усі зідеалізовані речі, то мешканці хочуть, аби мер цікавився усім, що діється в місті. «Дороги, комунікації, водовідведення, і все, що з цим пов’язано – це питання, якими має займатися міський голова, – каже Юрій Лисюк. – Крім того, розвиток міста, білборди і навіть кондиціонери на фасадах старих будинків. І, власне, такого мера хочуть бачити мешканці нашого міста».
Репортер поцікавився у самих іванофранківців, якого мера хочуть вони:
Раїса Іванус, пенсіонерка:
«Мер має дбати про людей, про дороги, от подивіться, що робиться. Я живу на розі Січових Стрільців‑Коновальця, і там робиться щось страшне. Біля жіночої консультації пройти неможливо, жінки з візочками падають. Невже не можна 150 м тротуару зробити? Страшне. Так само їдуть водії бусиків і, наприклад, по вул. Новгородській мучаться – жах. Хай би мер пішов і подивився, або хоча би відправив людей. Хочу, щоб був такий міський голова, який би зробив дороги. Для мене це основне».
Іван Артиш, кандидат наук:
«Треба у мери порядного, місцевого, вихованого, освіченого. І не зайду, бо із зайдою нічого не вийде. Аби хотів робити для людей, а не для своєї кишені».
Володимир Логановський, начальник кредитного відділення банку:
«Основне – щоб були нормальні дороги. У мене є машина, я їжджу і знаю, що дороги практич-но не робляться. Решта – це залучення інвестицій до спорту, молодіжної політики. Бо зараз в Івано-Франківську немає нормальних спортивних клубів, і нічого не робиться для молоді».
Лідія Мазалінська, лікар:
«Слід подивитися на центральні проїзні дороги і на те, які вони страшні. Вважаю, що до влади треба вибирати молодих. Бо молоді бачать якусь перспективу, мають бажання працювати і ще не мають багато кумів, сватів, братів, тому ще можуть десь щось трошки і зробити. А старші приходять, сідають і знають, що вони тут ненадовго. І розбирають все по своїх кишенях».
Comments are closed.