Фахівці радять не купувати цукор за завищеними цінами Марія Гаврилюк Нині в області можна купити цукор за ціною від 3,80 і вище.Те «і вище» може бути навіть більше, ніж удвічі. Чому така велика різниця? Куди дивиться антимонопольний комітет? Що буде далі? Такі запитання неодноразово чуємо у магазинах та на ринках.
Тенденція росту цін на цукор у серпні-липні спостерігається щороку. Адже це пора консервації та закруток. Господині у цей час витрачають найбільше цукру, а отже зараз на нього найбільший попит. Але фахівці кажуть, що цього року ціни на цукор досягли рекордного рівня. Крім того, в одних місцях цукор коштує приблизно чотири гривні, а в інших – доходить до восьми.
Ціновий люфт
За законодавством продавці мають право завищувати ціни на цукор не більше, як на 15 % від торгової надбавки. Начальник відділу контролю цін на ринку продовольства Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області Леся Кос повідомила, що на Івано-Франківщину виділили 839 тонн цукру з Державного матеріального резерву України, який з 21 серпня продається за ціною 3,80 гривні. Реалізацією цього цукру займається державне підприємство «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів».
Як пояснив директор Івано-Франківського регіонального відділення АМКУ Мирослав Книгницький, уряд вжив такі заходи, щоби стабілізувати ситуацію із реалізацією цукру: «Цей цукор, який реалізується з держрезерву, не може бути реалізований за іншими цінами, ніж ті, які зазначені у постановах Кабміну», – каже він.
Зате підприємці виставляють такі ціни на цукор, що різниця між мінімальною і максимальною в різних магазинах становить 65 %. До прикладу, в деяких івано-франківських магазинах на початку цього тижня цукор коштував 5,80‑5,90 грн., а в інших – 7,25‑8 грн.
Директор регіонального відділення АМКУ каже, що дефіциту на цукор немає, тому завищені ціни у деяких магазинах є просто-на-просто необґрунтованими. За його словами, є проблеми із виготовленням цукру. Адже на Івано-Франківщині повністю припинили роботу цукрові заводи. Крім того, є проблема і з вирощуванням сировини: «В області засіяно 20 гектарів цукровими буряками, замість двох тисяч, які були раніше. Цукор весь завізний», – підсумовує Книгницький.
Чому ж тоді у деяких магазинах цукор продають за завищеними цінами? На це запитання Книгницький відповів, що зараз ведеться розслідування, і протягом двох-трьох тижнів ціни на цукор повинні стабілізуватися. Але цьому мають сприяти самі покупці: «Люди повинні зіграти ключову роль – не купляти дорогий цукор. Вони мають розуміти, що треба йти туди, де можна купити дешевше», – каже він.
Звісно, якщо на вулиці є два-три магазини і можна вибрати з них дешевший, то проблем нема. Але не всім хочеться їхати на ринок за одним кілограмом.
Головне – уникнути спекуляції
Отож, за оцінкою фахівців, цукор з Держрезерву за ціною 3,80 може сприяти здешевленню іншого цукру. А кінцеву ціну мав би сформувати осінній урожай. Але так думають не всі. Мирослав Книгницький каже, що головним завданням зараз є не допустити змішування, тобто щоб продавці не завищували ціни на цей дешевий цукор. А люди вже скаржаться з цього приводу.
Після того, як минулого тижня «Репортер» надрукував графік розпродажу цукру, у редакцію почали телефонувати обурені читачі. Переважно скаржаться на те, що реалізатори цукру з резерву не дотримуються графіків, а самі продавці розкуповують цукор мішками. Через це не вистачає цукру покупцям.
Відповідає директор івано-франківського хлібокомбінату, Іван Красовський: «Ми працюємо за графіком. Деколи щось не виходить, але у нас теж є проблеми». Натомість скаржиться на покупців: «Люди не дають працювати взагалі, вже кидали у наших працівників камінням і яблуками».
Крім того, говорить Красовський, неможливо на ринках продавати роздрібний цукор, доводиться самостійно фасувати. Але, за його словами, цукру з держрезерву вистачає всім, бо не продають більше як 10 кг в одні руки. Цікаво, чому ж це люди скаржаться?..
Без поспіху
Складається враження, що нині штучно створена паніка. Нібито даремно розповсюджуються чутки, що в Україні закінчується цукор, а тому й дорожчає. Мабуть, саме це спричинило довгі черги за дешевим цукром з Держрезерву. А деякі підприємці цим користуються. Хоча прогнози щодо майбутніх цін на цукор оптимістичні. «Не буде високої ціни на цукор, – каже Мирослав Книгницький. – Я не знаю як буде з нового урожаю. Але запасу старого цукру є достатньо, щоб зменшити ту ціну, яка є».
За словами Лесі Кос, за півмісяця обласна інспекція з контролю за цінами разом із антимонопольним комітетом, МВС та податковою провели 32 перевірки з приводу реалізації цукру. Виявили 15 порушень (46,9 %) на суму 2260,87 грн. До кожного порушника застосовуються економічні санкції, тобто сума порушення множиться втричі. Тому, за словами Кос, останніми днями уже спостерігається тенденція до зниження цін на цукор, але: «Не на стільки, як би хотілось», – каже вона.
Отож, незважаючи на те, що розповсюджуються чутки нібито в Україні дефіцит цукру, фахівці не радять закуповувати цукор за завищеними цінами. Шукати дешевший (він є) або чекати. Втім наші люди звикли до того, що як ціни піднімаються, то навряд чи колись стануть нижчими. Таке життя.
Comments are closed.