Нещодавно лісівники побудували дорогу до Попівана з боку Закарпаття. Ця нова дорога виходить на полонину Балцатул.
Але задоволені такою “доступністю” далеко не всі. Адже тепер до Білого Слона “заїздять” недобросовісні джипери, від яких і так потерпають Карпати.
“Дорога на Піп Іван Чорногірський з Івано-Франківського боку давно функціонує, вона є в межах Карпатського нацпарку. Там виїжджають робочі машини до певної висоти, які везуть матеріали для реконструкції Білого Слона, також нею користуються рятувальники, які йдуть на чергування, – розповів “Укрінформу” Роман Черепанин, науковець, асистент кафедри біології та екології Прикарпатського університету. – Легально джипери не мають доступу до вершини. Але є факти, що там таки їздять. Це вже питання до Нацпарку — як вони туди потрапляють через шлагбаум.
Мені відомо, що рятувальники проштовхували ініціативу посилити охорону на шлагбаумі, але з того нічого не вийшло. Так само можна часом почути, що джипери виїжджають зі сторони Квасів на Петрос, це теж компетенція вже КБЗ: пускати чи ні їх на заповідну територію.
Читайте також: Сильні хлопці з Чорногори. Гірські рятувальники готуються до зими (ФОТО)
Із цією дорогою, звісно, з’явилася ще одна загроза, — тепер уже маємо апелювати до лісівників, бо тепер на їхній відповідальності — пускати чи ні джиперів на Чорногору. Вони повинні за цим стежити”.
Що урбанізація полонини не принесе нічого доброго вважає і закарпатський еколог Мирослав Кабаль. На його думку, приполонинні ліси, в яких планується лісогосподарська діяльність рахівських лісівників — знаходяться вище 1200 м і мають таке ж значення для екосистеми, як праліси.
“Було б добре узагалі цей шматок, який зараз належний до лісового господарства, заповісти — тоді Чорногірський масив буде захищений повністю, – каже Кобаль. – Тому що з усіх сторін — заповідні масиви (з Франківського боку — це Карпатський нацпарк та Верховинський заповідник, наш Карпатський біосферний заповідник із Закарпатського боку, Румунський нацпарк), і тільки цей шматок незахищений законом, там дозволена лісогосподарська діяльність.
Це те, що справді проситься, — заповісти цей куток, і вже разом усім оберігати Чорногору. А далі розробити план дій. Наразі це дійсно найпопулярніший серед туристів хребет — але туристичний рух тут хаотичний. Тут нема кемпінгів, за якими б доглядали. А це можна елементарно зробити, здавши місця в оренду — тоді не ставитимуть намети хаотично і не засмічуватимуть масив. Туристу ж легше купити в’язанку дров, аніж рубати самому, зникне також проблема зі сміттям.
Щодо джипінгу — це взагалі було б заборонено тут. Боротися із цим не потрібно, треба просто організувати процес, перевести його з хаотичного русла у впорядковане. Зараз цим ніхто не займається”.
Comments are closed.