Цього року в Івано-Франківську відзначали 75-ту річницю розстрілу німецькими окупантами українських націоналістів.
До цієї дати, у суботу, 17 листопада, Івано-Франківський академічний облмуздрамтеатр влаштував реконструкцію історичних подій.
Нагадаємо, 14 листопада 1943 року, під час показу в станиславівському театрі (сьогоднішня філармонія) оперети «Шаріка», окупанти зупинили виставу і заарештували 140 активістів руху опору, бійців ОУН. Після формального суду 17 листопада прямо в приміщенні театру, 27 із них розстріляли на сучасній вулиці Страчених націоналістів.
Читайте: Хроніка одного розстрілу
Сьогодні вистава відбулася теж у приміщенні філармонії, як і в часи окупації. На показ зібралися ветерани-бійці УПА і просто українські патріоти.
«Героїв потрібно вшановувати, тому що вони передали естафету сьогоднішнім патріотів, – каже священик Орест Путько. – Без тих борців не було б борців сьогоднішніх. До початку 2014 року я навіть не припускав, що відбудеться цей сплеск національної патріотичності. Україна ожила, значить в серцях українського народу жила ця пам’ять боротьби».
«Шаріка» – твір місцевого композитора Ярослава Барнича про кохання січового стрільця і закарпатської дівчини. Оперету зупинили на тому ж місці, що й у 1943 році. До зали зайшов актор у костюмі гестапівця і, з пострілом, арештував «націоналістів».
Пізніше на сцену вийшов директор театру Ростислав Держипільський і розповів глядачам події 75-річної давності. Потім, біля пам’ятника страченим націоналістам, відбулася панахида. Пізніше глядачі змогли зробити те, що не вдалося 75 років тому – додивитися оперету до кінця.
«Чи варто було вмирати тут? Варто. Сьогодні наші співаки беруть уроки української мови, наша молодь вбрала вишиване. Тепер наші хлопці вмирають в окопах. Ці загиблі патріоти повернули нам нашу духовність», – говорить Оксана Маланюк, донька вбитого націоналіста Олекси Маланюка. ‘
«Надзвичайно важливо, що ми прийшли сьогодні на це місце, нас привело сюди серце. Ми зараз на цій землі можемо жити під українським прапором, творити спільну молитву. Це найбільша цінність», – каже міський голова Руслан Марцінків.
Comments are closed.