Війна

Земля громади у руках… Комітету?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

   Вперше в історії Івано-Франківська минулого року міською радою було виділено громаді міста 218 ділянок під будівництво індивідуальних житлових будинків у мікрорайоні «Черешеньки» (раніше «Нивки» — ред.). Нібито, грандіозна подія, — багато кому не доведеться стояти у багаторічній черзі на отримання житла та землі. Проте з’ясувалося, що є група людей, які стверджують, що списки на отримання цих земельних ділянок формувалися нечесно і непрозоро. А головним винуватцем цього, нібито, є квартальний комітет мікрорайону Пасічна, який, за їхніми словами, просто займається земельними махінаціями. Одразу хочемо застерегти читачів, що редакція «Репортера» нікого ні в чому не звинувачує, а вирішила об’єктивно дослідити ймовірний конфлікт між квартальним комітетом мікрорайону Пасічна та його мешканцями.

 

Передісторія

Земля, про яку йтиме мова нижче, до 1989 року належала птахофабриці «Авангард» (територія Загвіздянської сільської ради Тисменицького району). У 1990 році 19 га землі було виділено територіальній громаді мікрорайону Пасічна і розпайовано між місцевими жителями по 6 соток для городництва (приблизно 260 ділянок). Слід зауважити, що землю більшість людей обробляла без жодних документів на неї.

Та логічно, що, роками обробляючи землю, людям хочеться мати не неї право, хочеться ту землю приватизувати, і, звичайно, не хочеться працювати на землі, розуміючи, що може настати день, коли її у тебе просто заберуть. Тому люди почали звертатися в Івано-Франківську міську раду із заявами отримати земельну ділянку, яку вони роками обробляли.

Відомо, що черги на отримання житла та зе­млі в Івано-Франківську просуваються надзвичайно повільно, а також подейкують, що відбувається це не зовсім прозоро.

Тому і виникла ідея піти назустріч людям і дати їм можливість отримати законним методом ділянки під індивідуальне будівництво. Автором задуму став Володимир Швадчак, який тоді був першим заступником Івано-Франківського міського голови. Оскільки вільної землі в Івано-Франківську не було (і немає зараз), виникла ідея системно розробити генплан і рішенням сесії міськради перевести землі сільськогосподарського призначення у землі під індивідуальне житлове будівництво і віддати її людям.

За словами В. Швадчака, якщо місто виділяє земельну ділянку під індивідуальне будівництво, то бере на себе зобов’язання провести туди всі необхідні мережі, зробити дорогу і т. д. «У мене виникла ідея зробити таку процедуру, при якій би і міська черга отримала землі, і люди, які обробляли ці землі», – каже Володимир Швадчак.

Тому між квартальним комітетом мікрорайону Пасічна і міською радою був укладений договір, за яким місто підводить мережі, робить дороги, малює генплан, але формуються списки на отримання земельних ділянок наступним чином: 50?% списку становлять мешканці мікрорайону, які використовували земельні ділянки для ведення городництва, та 50?% — люди із міської черги, зареєстрованої у міськвиконкомі для отримання ділянки під індивідуальне будівництво.

Тому, реалізувавши цю ідею, наступним кроком мало бути створення мікрорайону «Соколи» (калуська траса з лівого боку), де на 200 га землі планувалося виділити іванофранківцям приблизно 2000 земельних ділянок.

Отож, рішенням сесії від 29.08.07. Івано-Франківською міською радою було вирішено передати в оренду 218 ділянок для будівництва індивідуальних житлових будинків в мікрорайоні «Черешеньки». Це рішення безперечно є унікальним і правильним.

Що стосується «міської» частини черговиків, які отримали землю, то тут все виглядає прозоро і безконфліктно. Землю отримали не можновладці, а «черговики»: чорнобильці, інваліди, учасники бойових дій. Сумніви виникають з того приводу, настільки коректно Пасічнянським комітетом формувався список людей, мешканців Пасічної, які отримали цю землю у мікрорайоні «Черешеньки».

Зазначмо, квартальний комітет мікрорайону Пасічна не має ніяких законодавчих повноважень, а є простим дорадчим органом міської ради, який мав би представляти інтереси територіальної громади мікрорайону Пасічна.

 

Пасічнянський конфлікт

Отже списки осіб, що претендували на землю, затверджував пасічнянський комітет. Проте з’ясувалося, що є група людей, яка не погоджуються із позицією комітету щодо формування списку і стверджує, що більша частина списку сформувалася із, цитуємо: «членів комітету, їх дітей, близьких родичів членів комітету та наближених до них сімей».

Однією із незадоволених «пасічнянок» є жителька мікрорайону Пасічна Василина Кумгер, яка проживала в Івано-Франківську з 1980 року. У 1992 році вона отримала земельну ділянку площею 0,06 га в урочищі «Нивки» (зараз «Черешеньки»), для ведення підсобного господарства. Як і більшість людей, які обробляли там землю, не мала жодних документів на ділянку, проте сплачувала земельний податок.

Коли вона звернулася до голови квартального комітету з проханням включити її в списки на отримання земельних ділянок, то отримала відмову, тому що, нібито, не є корінним жителем Пасічної, незважаючи на те, що понад 15 років обробляла землю. Після того заяву на отримання ділянки написала дочка-інвалід Василини, яка є дійсно корінним жителем Пасічної (як і інші троє дітей).

Комітет знову відмовив, проте відмову написав чомусь знову на ім’я Василини Кумгер, незважаючи на те, що заява на отримання земельної ділянки була написана від імені її дочки. Це може свідчити тільки про одне — заява навіть не була прочитана. Пані Василина зверталася у всі інстанції аж до Президента України, проте скарга перенаправлялася таким чином, що вкінці її чомусь знову розглядав цей Пасічнянський комітет.

Іншим прикладом того, наскільки правильно комітет формував списки, є історія Наталії Самсін, яка народилася у Пасічній, тобто є корінним жителем і роками обробляла земельну ділянку, але знову?таки без ніяких документів. Звертаючись із скаргами у різні інстанції, що її не включили у список на отримання земельних ділянок, її звернення теж чомусь скеровували на повторний розгляд у квартальний комітет. А комітет, у свою чергу, писав відписки, що вона не обробляла землю.

Обидві справи зараз знаходяться в суді. «Нас лишилося декілька людей, яких викинули зі списку, — каже пані Наталя. — То невже ж не могли дати землю тим людям?».

 

Вільної землі нема

За коментарем щодо формування списків на отримання земельних ділянок ми звернулися до голови так званого квартального комітету мікрорайону Пасічна Юрія Фейчука. Він стверджує, що списки формувалися цілком справедливо, землю отримали ті люди, які за неї боролися. А тим людям, які хочуть отримати землю, пан Фейчук порадив піти у міськвиконком, написати заяву і стати на загальну чергу у міськвиконкомі.

Складається враження, що комітет поділив громаду, інтереси якої, нібито, представляє, на своїх і чужих. Щодо звернень Василини Кумгер сказав: «Та жінка має таке відношення до Пасічної, як я до Львова». Сказав, що ця жінка хату купила, тому не може бути й мови про те, щоб виділити їй землю. «При встановлені меж із Загвіздянською сільською радою відпало приблизно 60 ділянок, — пояснює пан Фейчук. І додає: «Якби ці 60 ділянок і були, то Кумгер в списку не було б, бо є пасічняни…». Крім того, назвав її «наглючою жінкою» і сказав, що на Пасічній вона взагалі не живе, її хата, нібито, забита дошками, і навіть порадив нам це перевірити, що ми не полінувалися зробити.

З’ясувалося, що будинок Василини Кумгер не оббитий ніякими дошками, вона там справді живе з великою сім’єю, що і порадимо перевірити пану Фейчуку.

Численні скарги на діяльність комітету Ю.?Фейчук пояснює тим, що люди заздрісні і живуть за принципом: якщо я не маю, то ніхто не буде мати. Може й так. Заздрісники є завжди і всюди, проте не можна рівняти всіх під одну лінійку. Крім того, пан Фейчук нас обманув, коли сказав, що людина не обробляла землю і не живе на Пасічній. То як ми можемо йому вірити?

Та найбільшим курйозом у цій справі є те, що в тому ж мікрорайоні Пасічна є група людей, які сподіваються, що на одній із наступних сесій міськради їм виділять земельну ділянку, не розуміючи того, що вільної землі в Івано-Франківську вже немає.

Декілька справ зараз знаходяться в суді, проте невідомо, як люди отримають землю (навіть, якщо виграють судовий позов), якщо знову ж таки — вільної землі в Івано-Франківську НЕМАЄ (!)? Виходить міська рада просто-на-просто перевищила повноваження комітету, дозволяючи йому представляти інтереси пасічнянської громади. На жаль, даний конфлікт у найкращому випадку може вирішитися тільки скасуванням такого незрозумілого органу, як квартальний комітет мікрорайону Пасічна, який однозначно зловживає своїми обов’язками. А землю люди навряд чи отримають…

Марія Гаврилюк

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.