13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї – відомий педагог, який заснував у Парижі та Петербурзі кілька шкіл і підприємств для незрячих.
До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для незрячих. Француз Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання, за допомогою придуманого ним шрифту.
У 1784 році в Парижі власним коштом у своєму будинку він відкрив першу в світі школу для незрячих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих».
Першим учнем Валентина Гаюї був підібраний на церковній паперті хлопчик Франсуа де Лезюер. Потім у школу поступили ще 11 його безпритульних однолітків.
Навчання та виховання дітей Валентин Гаюї поставив на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт унціал, з латини – «рівний по довжині одній унції». Це були великі рівні літери, видавлені рельєфом на щільному папері. Шрифт був пересувний, і це допомагало дітям набирати текст.
Крім того, Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт, глобусів. Цьому ремеслу він навчав і своїх вихованців. Ідея створення книг для незрячих також належить Валентину Гаюї.
Незважаючи на брак грошей, він побудував при школі друкарню і випустив там кілька перших у світі книг для незрячих.
За книгами Гаюї сліпі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем його рельєфного точкового шрифту – в 1829 році.
У 1803 році Валентин Гаюї отримав пропозицію російського імператора Олександра I відкрити в Санкт-Петербурзі навчально-виховний заклад для сліпих.
Comments are closed.