За допомогою цієї рубрики читачі мають можливість оперативно отримати відповіді на найпроблемніші для них запитання.Нагадуємо, телефон редакції: 50-46-60.
Ігор Білий (Івано-Франківськ):
— У вівторок, 30 жовтня, на вулиці Галицькій утворився потужний корок через ДТП, яке сталося ближче до мосту. О 15:12 до зупинки «Княгинин» під’їхав маршрутний автобус №61 (реєстраційний номер АТ 0519 АА). Постоявши кілька хвилин, водій висадив пасажирів з автобуса, одержаних грошей за проїзд не повернув, на протести пасажирів уваги не звернув, мотивуючи це корком на дорозі. Коли я вказав водієві на те, що затор не є причиною з’їзду з маршруту, водій вимкнув двигун і сказав, що автобус зламався, і далі він не поїде. Коли я вийшов з автобуса, водій завів двигун і швидко поїхав на вулицю Довгу.
Впевнений, що ви знаєте, до кого і як поставити питання, щоб цей водій більше людей не перевозив. У нас дефіциту водіїв немає, і на автобусах повинні працювати достойні люди.
Юрій Маджуга, начальник міського відділу транспорту і зв’язку:
— Ми телефонували до перевізника. Він підтвердив, що в той день на Галицькій був великий затор. За його словами, водій автобуса розповів, що в його автобусі «Богдан» тоді «закипів» двигун. Водій дійсно попросив пасажирів вийти і віддав їм по дві гривні — плату за проїзд.
У салоні залишилися двоє людей, жінка й чоловік старшого віку. Вони теж попросили дати їм по дві гривні, хоча, за словами перевізника, зайшли до автобуса за пенсійними посвідченнями. Суперечка тривала близько 15 хвилин. Невдовзі після того, як ці двоє людей таки вийшли з салону, водій поїхав до автопарку.
Ми зобов’язали перевізника написати пояснювальну записку та пред’явити нам копію дорожнього листа і документів, які б підтвердили, що того дня цей автобус дійсно зламався і був на ремонті.
Від себе раджу мешканцям Івано-Франківська зі скаргами та пропозиціями напряму звертатися до відділу транспорту. У такому разі ми зможемо звести разом людину-скаржника та перевізника і з’ясувати, хто правий.
Пані Людмила, пенсіонер:
— Чому у Меморіальному комплексі на Лепкого не горить Вічний вогонь?
Василь Парафій, заступник директора КП «Міська ритуальна служба»:
— Вічний вогонь не горить ще з початку 1990-х. По-перше тому, що бездомні взимку робили там собі ночівлю. А по-друге, не було коштів на газ. Правда, останні кілька років ми відновили його подачу до заходів, які присвячені Другій світовій війні. Щоб вогонь горів постійно, треба, щоби хтось платив за газ. А це коштує приблизно 11 тис. грн. на місяць.
Пані Богдана, пенсіонер:
— Мій чоловік є інвалідом війни І групи, ми живемо на вул. Парковій, 18А. У 2010 році я зверталася до пана Анушкевичуса за допомогою, просила утеплити стіни. Будинок у нас панельний, і коли холодно на вулиці, то промерзають стіни, потім вони цвітуть, а у квартирі стоїть неприємний запах. Пан Анушкевичус пообіцяв, що стіни утеплять з вулиці. Проте, я вже п’ять разів зверталася до влади, а вони ігнорують. Зараз питання на розгляді в ЄРЦ. Чи будуть нам утепляти стіни?
Микола Вітенко, заступник керівника КП «Єдиний розрахунковий центр»:
— Дійсно, є багато звернень з такою проблемою. Проте пріоритетом для нас є ті роботи, які покращують загальний стан будинку для великої кількості людей. Маю на увазі ремонт дахів чи підвальних розгалужень. Щодо робіт з покращення окремих квартир, то ми свідомо не ставимо це у пріоритет. Бо якщо утеплювати якісь окремі квартири, то виникає запитання: чому саме ці квартири?
Вважаю, в майбутньому треба розробити програму, де би департамент соціальної політики визначав чіткий перелік незахищених верств населення, яким міська влада допомагала би в покращенні їхніх умов проживання. А поки такої програми немає, ми не можемо робити винятки для окремих мешканців.
Comments are closed.