На жаль, люди часто уникають невиліковно хворих. Їх навіть швидше викреслюють із життя, ніж вони самі прощаються з ним. І перед смертю людина залишається зовсім одна, ізольована у своїй домівці, у кращому разі — наодинці з розгубленими безпорадними родичами.
«Саме у цей час, коли вже неможливо додати днів до життя, важливо додати життя до днів, — каже Ольга Соляник, керівник проекту «Паліативна допомога» БФ «Карітас — Івано-Франківськ УГКЦ». — Не розгубитися, не опустити руки, допомогти не лише медикаментами і доглядом, а й щирим спілкуванням».
На руках у іванофранківця Олександра Шевчука — важкохвора дружина. Жінка опинилася у критичному стані. «Я звик піклуватися про дружину — вона й раніше часто хворіла, — каже Олександр. — Але тепер, коли її стан різко погіршився, на лікування пішли всі заощадження. Після лікарні їй потрібно приймати різні ліки, аби підтримувати організм, попереду — складна операція».
Та Олександр не зупинився. «Маю надію на Бога й на добрих людей», — говорить він. Почав збір коштів. Звертається у газети, просить людей відгукнутися. Ходить до чиновників і депутатів, до заможних людей — заради життя дружини він готовий на все. Розвісив звернення на франківських банкоматах. І хоча вже почув чимало банальних відмов, не втрачає надії.
«Знайомі порадили звернутися в «Карітас», — згадує Олександр. — Говорили про допомогу у медикаментах, про те, що можуть безкоштовно приходити медсестра та психолог. Я спершу навіть не повірив, подумав, що то безплатний сир у мишоловці. Тепер просто безмежно вдячний. Працівники «Карітасу» не лише підтримали нас морально. Вони одразу взяли лікарські рецепти для оплати, вони усе пояснюють, доглядають, допомагають нам продуктами. Та головне, що тепер ми вже не самотні зі своїми проблемами. Хоч комусь небайдужа наша доля».
Христині Стефанишин, медсестрі проекту «Паліативна допомога», важко сказати, що для її підопічних важливіше — крапельниці, знеболювальне, перев’язки, масаж чи просто добре слово. «Інколи проблема не лише у хворобі, — пояснює Христя. — Переважно люди знають свій діагноз і гідно сприймають його. А от родичам, буває, змиритися важче. Часом я бачу справжню паніку: найближчі люди не знають, що робити з хворим після його виписки зі стаціонару. Їм треба показати, пояснити, як доглядати за лежачим в домі, як не допустити пролежнів, як робити вправи для профілактики атрофії м’язів».
Крім спілкування та медикаментів, паліативна допомога передбачає й задоволення духовних потреб хворого та його близьких. Для цього у програмі працює духівник. Отець Любомир розуміє, що такі хворі при зустрічі думають про свої останні миті. Він приходить з розрадою, дає надію та розуміння, стає в родині бажаним співрозмовником.
Надія — онука одного з підопічних проекту Володимира Кухнія, який уже півроку прикутий до ліжка. «Ми не лише запросили священика, — розповідає вона. — Оформили необхідні документи та отримали фахову патронажну допомогу. Для нас дуже важливі консультації медсестри, а для дідуся — власне, її відвідини. Він відчуває позитивну енергію, зустрічає її зі сльозами радості».
…Термін «паліативний» походить від латинського «pallium», що означає «покривало», «плащ». Це визначає зміст і філософію паліативної допомоги: наче створення покриву для тих, хто залишився «в холоді і без захисту». Добре, що є люди, які здатні пом’якшити вияви невиліковної недуги, огорнути людину турботою, зробити все можливе, щоб її відхід у вічність був гідним.
Довідка:
Проект «Паліативна допомога» БФ «Карітас — Івано-Франківськ УГКЦ» стартував у січні цього року. У ньому працює команда із шести фахівців: медики, соціальні працівники, духівник. На першому етапі усі вони пройшли стажування у методичному центрі в івано-франківському хоспісі та навчання у Львові. З березня «Карітас» оголосив про набір хворих на термінальній (останній) стадії: онкозахворювання, ВІЛ/СНІД, туберкульоз тощо. Серед підопічних програми за цей час було 17 хворих, чотири з них уже пішли з життя. Проект фінансується з-за кордону («Карітас», Австрія) та наразі розрахований на один рік.
БФ «Карітас — Івано-Франківськ УГКЦ»
тел.: (0342) 77-99-89
вул. Крихівецька, 102
с. Крихівці
Івано-Франківськ, 76394
Comments are closed.