Сесія облради, яка відбулася минулого тижня, відзначилася сподіваними й несподіваними гостями. Ще за годину до її початку під Білою хатою зібралося чимале народне віче. Тема очікувана — закон про мови.
Перед початком роботи депутати вирішили піти до народу. Все як годиться, полум’яні захисні речі голів опозиційних фракцій під підтримуючий гул натовпу. І коротенький спіч голови ОДА Михайла Вишиванюка — під крики «Ганьба». Хоч губернатор і обіцяв всіма силами підтримати позицію натовпу. Висловили своє «фе» і нардепам від Прикарпаття Ігорю Зваричу та Володимиру Личуку, які голосували за проект. Депутат Сергій Адамович виніс стару пошарпану валізу з написами «Вокзал — Росія» — їм у подарунок. Народ став кидати туди копійки, а самі депутати вернулися в залу. Їх чекало багато цікавих питань.
Згладжуючи конфлікти?
Перше питання — і в залі знову невдоволені. І ким? Головою ОДА. Йшлося про виконання депутатських запитів. Керуючий справами апарату облради Василь Скрипничук зачитав сумну статистику: із 161 рішення по запитах виконано тільки 70. Решта й досі у кабінетах, а найбільше — в ОДА. Попри те, що термін відповіді на запит — один місяць, відповіді на 31 депутати чекають більше року, на 40 — до року, і ще на 20 — до півроку.
Михайло Вишиванюк сходу заявив, що у справі розберуться на колегії ОДА і всіх винних звільнять. Обранців це не заспокоїло. Мовляв, звільняти чиновників — не варіант. Бо ж запити писали на ім’я голови ОДА, тож йому за них і відповідати.
Та серйозного конфлікту не вийшло. Вишиванюк стояв на своєму: розберемося, винних покараємо, будемо кликати депутатів на розгляд їхніх запитів. За це й проголосували.
Далі — довгоочікуваний виступ прокурора області Олександра Каліфіцького. Минулі рази зачитувати інформацію про стан законності він присилав свого заступника, депутати слухати того категорично не хотіли. Вимагали саме прокурора. І ось — Каліфіцький за трибуною. Одразу намагається розставити всі крапки: прийшов не інформувати облраду (брошури і так у кожного з депутатів на руках), а шукати порозуміння:
«Нам з вами ділити нема чого, треба працювати в одному напрямку». «А політичні переслідування?». «Мені глибоко байдужа політична окраска. Якщо людина стала на шлях скоєння злочину, вона буде покарана. Прокуратура поза політикою».
Єдине запитання, яке задали прокурору, — справа «Кубексу» та фальшиві бюлетені. Нині по ній уже два роки іде судова тяганина. А ще на початках, як заявили депутати, прокуратура відмовилася порушувати справу, оскільки не побачила там факту злочину. Прокурор заявив, що не в курсі, бо було це ще за його попередника, але якщо треба, то «вивчить це питання».
Охочих обговорити виступ прокурора було чимало, але ані гнівних заяв про політичні переслідування, ані дуже миролюбної пропозиції присилати на засідання комісії облради з питань законності представників прокуратури, він уже не чув. Бо, зійшовши з трибуни, одразу покинув зал. Депутатів це знову неабияк обурило. За прокурора вступився Михайло Вишиванюк: мовляв, Каліфіцькому терміново треба було вийти на зв’язок із Генпрокуратурою, незабаром повернеться. Справді, повернувся.
Калуський десант
Від початку сесії у залі були депутати Калуської міської ради на чолі з головою міста Ігорем Насаликом. За виступ мера під час розгляду бюджетних питань просила фракція УП. Обіцяв він бути резонансним, адже напередодні у пресі з’явилася інформація, що «Насалик їде висловлювати недовіру Сичу».
Скидалося на правду, коли за те, аби дати слово Насалику проголосували тільки 37 депутатів. Але на його «захист» став сам… голова облради Олександр Сич. Він поставив пропозицію на голосування ще раз — тепер 45, і калуський мер за трибуною. Та — ніякої сенсації, лиш поскаржився на несправедливий розподіл коштів.
«Калуш дає 33% ВВП області, — наголосив Насалик. — За шість років ми проплатили в обласний бюджет 140 млн. грн. А отримали? Нічого. На карті області місто Калуш відсутнє». І попросив депутатів «обернутися до Калуша лицем» — знайти гроші на фінансування робіт по мосту на вул. Чорновола. І ні слова про Сича.
Але версію про те, навіщо приїхав Насалик, голова облради не забув. «Сич гроші не дає, це робить сесія, — зіронізував він. — А проекти рішень подає ОДА. А Насалик не їде знімати голову ОДА, а їде знімати голову облради. Треба коректніше ставитися до заяв». Натомість, мер Калуша того вже не чув, бо одразу залишив зал.
І рада взялася за перегляд бюджету на друге півріччя. У документі депутатів неабияк зацікавив один із пунктів — додаткова дотація з держбюджету (8,309 млн. грн.) на покращення надання соціальних послуг. Як пояснила начальник фінансового управління ОДА Галина Карп, ці гроші передбачені на 292 нових посад соціальних працівників.
Інформація про такі новації та їхні можливі причини вже давно гуляє інтернетом. Не оминула вона й депутатів. Так свободівець Василь Попопич заявив: «Усе це пов’язано з виборами, вони мають ходити по малозабезпечених сім’ях і агітувати за Партію регіонів. Кажуть, що пишуть заяви на роботу разом із заявами на вступ до партії».
Після недовгих дебатів за цей пункт вирішили не голосувати, а доручити комісіям облради проаналізувати суть справи — кого та на яких умовах набиратимуть на ці посади.
І місту — Ратушу
Майже під кінець сесії депутати зробили місту давно обіцяний подарунок — Ратушу. «Івано-Франківськ з політичних мотивів обділений увагою з боку центральних органів влади, — зазначив Сич, — то принаймні ми від обласної громади зробимо такий жест справедливості». Противників не знайшлося. А охочих поговорити — так.
Депутат Степан Волковецький наполягав, аби за Краєзнавчим музеєм залишили усі займані ним приміщення. Начальник управління культури ОДА Володимир Федорак запевнив, що музей застрахований з усіх боків. По-перше, так і прописано у проекті рішення, а по-друге, музей захищає і законодавство, яке забороняє виселяти заклади культури без надання рівноцінних приміщень.
Ще трохи побалакали і таки проголосували — 60 за. Оплески! Міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, який тихенько просидів усю сесію, із задоволеною посмішкою покидає залу…
Comments are closed.