Наприкінці липня парламентський комітет із питань науки та освіти розглянув законопроект № 7538, який має вдосконалити патентне законодавство в Україні. Здавалося б, пересічному франківцю ця тема геть не близька, бо ж кому нині цікаві патенти, інтелектуальна власність, захист винаходу, якщо ти не винахідник… Однак від цього закону залежать ціни на ліки в місцевих аптеках.
Різниця в упаковці
Якщо ви ніколи не міркували, чому ліки коштують саме стільки, то ви, мабуть, не ходите до аптек. Але незалежно від того, за даними моніторингу Економічного дискусійного клубу, за місяць домашня аптечка на Прикарпатті подорожчала на 2,4 %. Ціни виросли на 13 позицій із 20. Зокрема на анальгін, валеріану, валідол, активоване вугілля, дротаверин, ібупрофен, корвалол, німесил, сульфацил, фурацилін, а ще на йод, зеленку та лейкопластир. Без змін залишились ціни на парацетамол і джгути, а подешевшали корвалмент, лоратадин, бинт, вата й термометри. Відтак, на сьогодні за такий мінімальний «кошик» ліків в Івано-Франківській області треба віддати 379 грн.
Ну, підвищення цін на ліки можна зрозуміти, бо довкола все дорожчає. Однак, нерідко один препарат у різних аптеках реалізують за різною ціною. А все тому, що ринок ліків в Україні неконтрольований, і ціни на препарати аптеки встановлюють самостійно.
Щоправда, є затверджений національний перелік препаратів, які закуповує держава. Аптека на такі ліки не має права робити націнку вище 25 %. Виробники фіксують ціни у спеціальному реєстрі.
Та й самі ми часто платимо не за дієвий препарат, а за бренд у гарній упаковці і з привабливою рекламою. При цьому навіть не підозрюємо, що дорогі ліки можуть мати в кілька разів дешевші аналоги – генерики.
Наприклад, найпопулярнішими препаратами влітку є сорбенти. Найпоширеніший серед них – активоване вугілля, вартість якого в Івано-Франківську 4-12 грн за 10 таблеток. Але рекламні ролики наполегливо радять обрати сорбекс (те ж саме вугілля, тільки у формі капсул) ціною 40-80 грн за 10 капсул. Якщо детальніше розібратися, то одна капсула сорбексу має таке ж дозування (250 мг), як і одна таблетка вугілля. Тобто купите ви 10 таблеток звичайного вугілля чи 10 капсул аналогічного препарату – різницю відчує лише гаманець.
У свою чергу аптекарям пропонувати покупцям дешеві аналоги просто не вигідно, бо ж від продажів залежить їхня зарплата.
«Вічнозелені» патенти
Здається, і проблеми як такої немає, бо ж на кожен дорогий препарат можна знайти дешевий аналог. Та біда в тому, що через недосконале патентне законодавство в Україні, фармацевтичні компанії монополізували ринок ліків, які використовують при онкології чи ВІЛ-інфекції.
Як це працює? Оригінальний препарат – це інноваційні ліки, створені на основі нової, вперше синтезованої речовини. За українськими законами, компанія-розробник оригінального препарату має право одноосібно продавати його, поки не закінчиться дія патенту.
Водночас генерик, який за складом аналогічний оригінальному препарату та який виготовляє інша компанія, можна вводити на ринок лише після офіційного завершення дії патенту на оригінал.
В Україні, як і в країнах ЄС, термін дії патенту на інноваційний препарат, медичний виріб чи метод лікування сягає 20 років. Це нормально.
Та в нашій країні після 20 років виробник вирішує уже неінноваційну таблетку зробити стійкішою до високих температур. Так він знову може захистити її додатковим патентом, який продовжить монополію ще на п’ять років.
Потім таблетку можуть зробити розчинною у воді – і знову ж таки наше законодавство дозволяє захистити патентом цю чудо-таблетку ще на п’ять років.
Уже плюс 10 років монополії на ринку та утримування надвисоких цін. Так можна робити безкінечно, тому й називаються ці патенти «вічнозеленими».
Наприклад, в Україні препарат трастузумаб для лікування раку молочної залози захищений «вічнозеленим» патентом до 2031 року. При цьому повний курс лікування коштує близько 750 тис грн.
Закон допоможе
Звісно, патенти на лікарські засоби мають існувати. Саме вони є реальним поштовхом до відкриттів та інновацій, які, врешті-решт, допоможуть нам подолати такі захворювання, як рак чи хвороба Альцгеймера. Проте спекулювати на ліках та на житті людей не можна.
Аби запровадити в Україні більш цивілізовані принципи видачі патентів, що дають можливість захищати дійсно інноваційні розробки, у Верховній Раді зареєстрували законопроект № 7538. Якщо нардепи за нього проголосують, то на фармацевтичні компанії чекають три важливі зміни.
Зокрема, патентами більше не будуть захищати нові форми раніше відомих речовин, будь-хто зможе оскаржити видачу патенту, а ще генерики можна буде реєструвати ще до закінчення терміну дії патенту на оригінал.
Парламентський комітет із питань науки та освіти за проект закону проголосував, але ще має відбутися його розгляд у парламенті та внесення правок між першим і другим читаннями.
І побачити результати дії закону можна буде не одразу, бо ж він не скасує уже видані «вічнозелені» патенти, а лиш попередить видачу нових.
Але дещо можна буде побачити вже в перший рік.
Так, є кілька препаратів для лікування онкології, штучно подовжений патент на які закінчується вже у 2018-му (наприклад, кселода). Якщо закон приймуть, їх не можна буде захистити ще на п’ять років.
Comments are closed.