Соціум

Школи до одної зміни не готові

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Міністерство освіти не перестає «тішити» своїми новаціями. Тепер взялися за школярів. Заступник міністра Борис Жебровський повідомив, що навчання у дві зміни – це вчорашній день, і за рік-два всі школярі мають сісти в одну.

Виявляється, наказ під но­мером 424 «Щодо змінності навчання у загальноосвітніх навчальних закладах» міністр Дмитро Табачник підписав ще 10 травня цього року. Та ажіотаж піднявся зовсім недавно, коли високопосадовці почали розкидатися гучними коментарями на цю тему. Мовляв, крапка – з двозмінкою покінчено. Але як саме вирішиться ця проблема для учнів та їхніх батьків – під питанням. Спробуємо дати відповідь.

Почнімо зі статистики. Сьогодні в Івано-Франківську у дві зміни працюють десять шкіл. В міському управлінні освіти кажуть, що їх можна поділити на кілька категорій. Перша – це базові школи мікрорайонів, де вчаться більше тисячі учнів. Це ЗОШ №10, ЗОШ №22 та ЗОШ №18.

Друга категорія – школи, які добудовуються. Їх дві – Хриплинська, в якій у 2010-2011 навчальному році було 88 учнів, та Опришівська – 380 учнів. Там проблема двозмінки зніметься, як тільки добудують приміщення.

Категорія третя – це дві спеціалізовані школи, №1 та №11, із поглибленим вивченням англійської. Батьки хочуть, аби їхні чада отримали саме таку освіту, а відмовитися брати дітей освітяни просто не мають права. Тож виходить, що попит перевищує пропозицію, тому мусять працювати у дві зміни. Хоча з нового навчального року ЗОШ №1 буде вчитися тільки в одну зміну: проблему вирішили за рахунок незначної перебудови приміщення.

І категорія четверта, куди потрапляють ЗОШ №12 і №13. Вчаться вони швидше не у дві зміни, а десь у півтори. Бо там друга зміна практично починається в одинадцятій, а закінчується о четвертій годині. Але оскільки такого терміну як «півторазмінка» не існує, їх зараховують до шкіл, які вчаться у дві зміни. Така ж півторазмінка є у ЗОШ №3 з російською та польською мовами навчання.

Як позбутися двозмінки – питання не тільки для учнів та їхніх батьків, але і для освітян. Так, за словами начальника міського управління освіти Наталії Микули, аби посадити усіх дітей в одну зміну, треба ще хоча би дві нові школи, а де їх узяти, коли вартість однієї 25-30 млн. грн.?

Є варіант із переведенням учнів. «Можна говорити про те, що сьогодні є школи, які заповнені не під зав’язку, – каже Микула. – Але як я зараз можу насильно перевести дитину з однієї школи в іншу? Це порушення закону. Безперечно, завдання управління освіти – регулювати ці потоки. Тому розпорядженням міського голови місто поділене на освітні округи, до кожної школи приписана вулиця, і ми керівникам кажемо: найперше мусиш набрати «своїх» дітей, а лишаються місця – тоді вже набираєш інших. Але якщо батьки наполягають, відмовити не маємо права».

Та по суті відмовляти й не доведеться. Бо ж у самому наказі ані словом не згадується про те, що з двозмінним навчанням покінчено. Він тільки ставить завдання: провести аналіз мережі закладів, які вчаться у дві зміни, і на його підставі розробити плани-графіки поетапного переведення таких шкіл в одну зміну.

До речі, директори франківських шкіл свої пропозиції щодо переходу на навчання в одну зміну вже подали. Так, для прикладу, директор школи №11 Наталія Романишин повідомляє, що в цьому навчальному році у другу зміну будуть ходити лише учні 4-6 класів. А в першу всі зможуть сісти не раніше 1 вересня 2017 року, якщо добудують новий корпус школи.

Директор ЗОШ №10 Степан Місюра прогнозує, що однозмінка у його школі можлива у 2013-2014 навчальному році, за рахунок зменшення класів. Директор ще однієї школи-тисячника, ЗОШ №22, Михайло Калинюк каже, що «попередній аналіз, зроблений нами по наявності дітей в освітньому окрузі, які йтимуть у перший клас, показує, що їх кількість не зменшується, тому в найближчі п’ять років школа не зможе перейти в одну зміну». Директор ЗОШ №18 Дмитро Чміль повідомляє, що це можливо тільки за умови виведення класів в інші школи, або ж будівництва у мікрорайоні нової школи.

Тобто аналіз, проведений освітянами, показує, що відмінити навчання у дві зміни для Івано-Франківська – перспектива далекого майбутнього. Та й наказ міністерства не передбачає жодних термінів.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.