Політика

Страсті Франкові

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого четверга на сесії Івано-Франківської міської ради депутати вирішували, як святкувати День міста. І несподівано для «Репортера», знову зупинились на питанні — коли? Причому, якщо окреслити план заходів до свята їм ще вдалося, то визначитись із датою не вийшло.

Нікому не потрібний тест

Напевно, слід нагадати, що депутат Володимир Стасюк уже кілька місяців носиться з ідеєю перенесення Дня міста з 7 травня на 27 серпня — день народження Івана Франка. Стасюк стверджує, що 7 травня 1662 року Андрій Потоцький лише звернувся до короля з проханням надати Станиславову Магдебурзьке право. А сам документ, мовляв, король підписав аж 14 серпня 1663-го.

«Франко — не Бандера і не настільки популяризований у нас, як мав би бути, — сказав на сесії Стасюк. — Цьогоріч виповнюється 155 років від народ­ження письменника. А ще через рік місто святкуватиме 50 років перейменування на його честь».

Були в депутата й інші аргументи. Наприклад, він упевнений, що влада до 7 травня якісно підготуватися не встигне, бо роботи є багато: дороги, фасади, клумби тощо. Що святкування поряд із 1, 2 та 9 травня недоречно, а от після Дня Незалежності — значно краще. Крім того, каже Стасюк, вже є рішення профільної комісії облради та спілки письменників, які підтримують його з цього приводу. Наостанок додав: «Я переконаний, що це питання нікому не потрібне, проте вношу його, аби провести тест на патріотизм».

Міський голова Віктор Анушкевичус відповів, що на 7 травня уже запрошені іноземні делегації. Мовляв, пізно. Крім того, сказав мер, голова обласної спілки письменників Євген Баран і голова комісії облради Ольга Бабій уже не хочуть переносити святкування.

Натомість Стасюка підтримали депутати-однопартійці від «Батьківщини» Ярослав Бачкур і Василь Бойчук. «Ми Франка не знаємо, — каже Бойчук, — а це унікальне явище, яке ми й донині належно не оцінили. Шевченко і Франко — це два титани духу, які тримають Україну з двох боків, творять духовну ауру. Для нас було би честю, якби ми підняли його на ту висоту, якої він заслуговує».

Підтримала ідею і фракція «Громадський форум». Наприклад, Юрій Соловей сказав, що в серпні витрати будуть менші, а туристів — більше.

А от «свободівська» більшість сприйняла цю історію без запалу. «Завтра прийде ще якийсь депутат і вирішить, що День міста має бути 14 жовтня, — сказав секретар міськради Руслан Марцінків. — Давайте спитаємо в громади, коли вони хочуть святкувати?».

На тому й погодились. Вирішили провести широкі громадські слухання. Правда, хто їх проведе — не зрозуміло. Адже Володимир Стасюк впевнений у тому, що він висловив ідею, а слухання має робити виконавча влада…

Володимир Стасюк (справа) та Ярослав Бачкур горою встали за Каменяра

Палац на папері

Крім того, на сесії затвердили план заходів з підготовки та відзначення 350-ліття заснування міста. Загалом програму розписали на 43,5 млн. грн. З них 2,4 млн. грн. — з міського бюджету, решта — з державного. Скільки дадуть, сказати важко. Сюди вписали реконструкцію пішохідних зон, міських скверів, парку імені Шевченка, куполів на пам’ятках архітектури, центрального народного дому, реставраційні роботи 17 пам’яток архітектури у центрі міста. І навіть внесли будівництво Палацу спорту. Правда, внесли сам факт, а фінансування на нього не передбачили.

Віктор Анушкевичус, його перший заступник Зіновій Фітель і начальник управління економічного та інтеграційного розвитку Богдан Білик намагалися переконати депутатів, що Палац спорту вносити не слід. Бо, по-перше, це будівництво вже включене в окрему угоду між Кабміном, ОДА та облрадою. А по-друге, документи до Києва треба подати вже до 1 квітня. І приймають їх разом із проектно-кошторисною документацією, якої ще нема. Більше того, місто навіть з місцем під будівництво не визначилось.

За вимогами на проектування спортивних споруд, для будівництва Палацу спорту необхідна земельна ділянка 1,5-2 га. Вона повинна мати зручні під’їзди і підходи від зупинок громадського транспорту. Сьогодні вишукати таку ділянку із запасів міста складно. Проте, навіть якщо її знайдуть, то виготовлення документації триватиме приблизно 1,5 роки.

«Палац спорту — це мрія Івано-Франківська, і ми повинні до цього тягнутися, — сказав Фітель. — Але наразі земля ще не відведена, економічних обґрунтувань не зроблено, передпроектних пропозицій немає. Заходи, які ми затверджуємо, йдуть на розгляд Кабміну. І я б не хотів, щоб ми виглядали неадекватними людьми».

Проте, депутати його не послухали. Що подумає про Франківськ Кабмін — скоріш за все, залишиться для нас загадкою.

І останнє. Сесію відвідав народний депутат Ігор Зварич. Він запевнив, що на підтримку міськради готує проект рішення на розгляд парламенту. «Наступного року ми будемо святкувати 50 років із дня заснування Івано-Франківської області, — сказав Зварич. — Ця дата — теж можливість залучити більше коштів».

P. S. Нагадаємо, за результатами опитування, проведеного на сайті «Репортера», 77% респондентів висловились проти перенесення Дня міста Івано-Франківська на 27 серпня.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.