Політика

Інвесторська диктатура

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На робочій зустрічі представників міської влади та ТзОВ «Скорзонера» говорили про долю футбольного клубу «Прикарпаття» та стадіону «Рух». Сили виявилися нерівними. Керівник «Скорзонери» Олександр Шевченко твердо заявив: президентом «Прикарпаття» має бути саме він, адже вкладає гроші і планує їх контролювати.

«Ви думаєте, що ми статутний фонд собі вкрадемо в кишеню? – суворо питав «свободівців» Олександр Шевченко. – Цього не буде. Спершу попрацюйте з нами, а потім робіть висновки. Не всі партнери кидали і брехуни». Правда, сам Шевченко вірити міськраді на слово не збирався. Тому виставив умову – президентом «Прикарпаття» має бути саме він. Мовляв, вкладає гроші, тому планує їх контролювати.

У вівторок відбулася робоча зустріч представників міської влади та ТзОВ «Скорзонера». Говорили про долю футбольного клубу «Прикарпаття» та стадіону «Рух». Сюди прийшли заступники мера Любомир Слободян і Михайло Верес, голова бюджетної комісії Роман Онуфріїв, голова профільної «інвестиційної» комісії Олександр Бубен, директор стадіону «Рух» Іван Слюсар, представники реєстраційної палати, фонду комунального майна, земельники, юристи, податківці тощо. Зустріч тривала три з половиною години. Далеко не всі досиділи до кінця. Проте вже на 20 хвилині виявилося, що Олександр Шевченко налаштований рішуче: або буде так, як він сказав, або не буде ніяк. І на цьому він наголосив кілька разів.

Тут, напевно, треба нагадати, що півроку тому сесія міської ради вирішила створити спільне підприємство між міськрадою та «Скорзонерою»: 61% акцій матиме «Скорзонера», а 39% – місто. Франківськ віддає у статутний фонд новоствореного товариства майно, стадіон і землю, а «Скорзонера» – гроші. Кошти підуть на фінансування ФК «Прикарпаття» та реконструкцію стадіону.

За експертною оцінкою, частка міської ради нині становить 125 млн. грн. (без ПДВ це 104 млн. грн.). Керівник «Скорзонери» Олександр Шевченко каже, що вони внесуть 163 млн. грн., аби мати 61% акцій. І не більше. Кошти першочергово підуть на «підняття» команди, а вже в другу – на реконструкцію стадіону. Якщо ж їх не вистачить на добудову, то все це буде вирішуватися з часом. Якось там.

«Свобода» до такого розвитку подій була не готова. Бо останній місяць вони працювали над десятками різних правок і зауважень. Переймалися, щоб, бува, їх той інвестор «не кинув». Однак, практично все залишилося незмінним. Роздратований тон Шевченка змушував усіх задуматися. От, не приймуть вони його умови – «Прикарпаття» може скоро «померти», а через кілька років завалиться і стадіон. Хто втратить від цього, крім міста та громади? Правильно, ще й рейтинг «Свободи» та міського голови Віктора Анушкевичуса. До речі, сам мер на зустріч не прийшов. Зрештою, від його думки і так нічого не залежало…

Перша дискусія виникла у питанні недобудованої трибуни. Її Олександр Шевченко навідріз відмовився брати на баланс нового підприємства. «Ми говоримо про майно, а не про баланс, активи-пасиви і хто кому що винен, – сказав інвестор. – Є майно, яке ми повинні привести у належний стан. Оце й усе, що ми готові взяти. Решту – ні. Ми зараз так будемо натягувати резину, що в результаті нічого не вийде».

Шевченко не забув нагадати і про те, що це соціальний проект. Ткнув депутатів носом: де інші претенденти на роль інвестора? І знов нагадав: переговори з містом вони почали ще два роки тому. Але тоді оцінку землі свідомо завищили. Тож ні до чого не домовились.

«Ще в липні 2010 року на сесії міськради я чітко пояснив, що ми готові прийняти на баланс, а що – ні, – відчитував депутатів керівник «Скорзонери». – А от якщо хтось там не вніс наші зауваження у рішення сесії, то це його проблеми».

За словами Шевченка, раніше він знав з ким вести переговори (певно, натякав на мера), а тепер хто головний – невідомо. Питав: чи оштрафують або звільнять винних, якщо щось знову піде не так? Відповідь не дав ніхто.

Багато говорили про те, куди саме підуть оті 163 млн. грн. Мовляв, місто точно знає, що дає та яка його вартість. А от на що підуть кошти «Скорзонери», конкретно не каже ніхто. Знаємо тільки, що в першу чергу – на утримання команди. На рік треба приблизно 12 млн. грн. Проте, «Скорзонера» планує утримувати команду п’ять років, а скільки треба буде потім – невідомо.

Також ніхто не знає, чи вистачить коштів на реконструкцію стадіону. Потрібен проект, який теж недешевий. Місто його не виготовило, а інвестор дасть кошти тільки після рішення сесії. Не раніше. Багато дискутували й вирішили прописати у статуті, що половина із тих 163 млн. грн. таки піде на добудову стадіону.

Раніше мова йшла про побудову навколо стадіону інфраструктури на кшталт готелю, басейну та інших спортивно-відпочинкових об’єктів. Нині цю історію опустили. Мовляв, навіть обговорювати ще не час.

Олександр Шевченко вважає, що обидві сторони повинні вкласти у будів­ництво рівно стільки, скільки вони мають відсотків. Він пояснив: якщо місто не матиме коштів, то кількість акцій знижуватиметься. «Якщо треба буде 500 млн. грн., то ми скажемо – вносьте свої 39% від суми, – сказав він. – А якщо ні, то ваш статутний внесок буде умовно 10%. Але для вас, що 39, що 10, значення не має, ви сумарно залишаєтеся при тому самому майні».

Секретар міської ради Руслан Марцінків сказав, що депутатам треба пояснити людям входження «Скорзонери» у спільне підприємство. А окрім того, що вони фінансуватимуть команду п’ять років, більше ніхто нічого конкретизувати не може.

«У вас є два варіанти, – відповів Шевченко. – Можете сказати, що ви об’єдналися зі «Скорзонерою», а можете сказати, що не об’єдналися та втратили стадіон. Тоді ваш рейтинг впаде до нуля. Виберіть, що вам потрібно, бо я змучився товкти воду в ступі».

Врешті депутати вирішили внести у статут підприємства умову: зміни до статуту можна вносити тільки трьома четвертими депутатських голосів.

А добив Шевченко свободівців тим, що сказав – на сесію 17 березня його можна не чекати. Мовляв, їде до Швейцарії на день народження доньки. Роман Онуфріїв запропонував розглянути питання на другому пленарному засіданні – 24 березня. Шевченко не погодився. Сказав, що затягувати питання нема змісту – хай або голосують, або ні. Вирішили, що переконувати депутатів Олександр Шевченко прийде на депутатський клуб. А на сесії депутати голосуватимуть самі.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.