Гроші Статті

Годинник на ратуші: чому франківська міська рада хоче заплатити більше

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
На початку липня міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків анонсував оновлення годинника на ратуші, обіцяв почати роботи вже до кінця місяця.

У коментарях на його сторінці почалася суперечка, більшість місцевих, принаймні у Facebook, новий годинник не оцінили. Дехто радив відремонтувати старий, інші – засуджували новий дизайн і т. д. Хоча були й такі, кому сподобалось.

На заяву мера серед інших відреагував і співзасновник ініціативи «Франківськ Який Треба Берегти» Юрій Козакевич. Він просив не міняти хоча б циферблат, оскільки новий, за його словами, геть не вписується в архітектурний стиль ратуші.

Окрім того, орієнтовна вартість нового варіанту – близько 500 тис грн, а майстер, який раніше змайстрував нинішній годинник, пропонує якісно відремонтувати його за 100 тисяч. Міська влада на це стверджує, що годинникар відмовлявся реставрувати свій витвір і вимагав готівку наперед. Майстер це заперечує та каже, що мерія його ігнорує. Кому вірити?

Читайте На міській ратуші у Франківську замінять годинник

Отже, нинішній годинник зробив у 2007 році відомий львівський майстер Олексій Бурнаєв. На його рахунку – 67 годинників, більшість з яких – на вежах. Зі слів годинникаря, за збоями у роботі механізму на франківській ратуші він зараз спостерігає лише з преси.

«Два роки тому на реставрацію годинника міська рада виділила гроші, – каже Бурнаєв. – Я зібрався змінювати електроніку на повний автомат з супутниковою корекцією і автоматичним переводом на сезонний час. Також – усунути недоліки, які з’явились внаслідок некваліфікованої реконструкції годинникової кімнати. Виконав підготовчі роботи, за деякими деталями навіть їздив за кордон. А коли звернувся з пропозицією монтажу, у міськраді відповіли, що гроші, які планували на ремонт, віддали іншому відділу».

За словами годинникаря, до нього не звертались для виправлення несправностей, не говорячи про модернізацію. Навіть реконструкцію ратуші і годинникової кімнати провели без його відома, пошкодивши механізм і забивши його вузли будівельним сміттям, каже Олексій Бурнаєв. При тому, що він, мовляв, постійно пропонував свої послуги міському голові Івано-Франківська, коли бачив повідомлення про годинник у ЗМІ.

«Наразі якась дрібна проблема викликає відставання годинника, і з неї зробили подію все­світнього значення, бо звичайні електрики не можуть розумітись на вузькоспеціалізованій галузі годинникарства. Прошу зателефонувати меру Львова – чи має він аналогічні проблеми з квітковим годинником? А мер Тернополя – з тристороннім на цент­ральній площі? Просто ніхто не дозволяє своїм електрикам колупатись у механізмах», – обурився Олексій Бурнаєв у одному зі своїх листів до франківської влади.

Отже, зараз усі чотири циферблати годинника на ратуші працюють з однієї системи. На механічну частину майстер дав пожиттєву гарантію, за його словами, вона прослужить мінімум 200 років. Те, через що годинник ламається – електроніка, каже він, вона боїться гроз і стрибків напруги, цю проблему можна вирішити резервним блоком – механізмом на кшталт акумулятора.

До теми Мер Франківська анонсував новий годинник на ратуші – його просять лише ремонтувати механізм

Натомість, франківська мерія бачить рішення проблеми в іншому – встановити чотири нові окремі годинники. Такі зміни пояснюють тим, що чотири незалежні циферблати будуть син­хронізуватися через комп’ютер. Якщо з ладу вийде один механізм – інші працюватимуть.

«Громадський активіст (Юрій Козакевич – Авт.) звертався до виробника існуючого годинника (Бурнаєва – Авт.) й у відповідь отримав пропозицію відремонтувати механізм – за 100 тис грн. Але місто хоче замінити механізм, адже він постійно ламається, – каже Віктор Синишин, керівник КП «Івано-Франківськ­міськсвітло», на балансі якого перебуває годинник. – Від майстра є пропозиція замінити на незалежні механізми – 250 тис грн за один, а їх треба чотири. Разом це 1 млн грн. А «Київський годинниковий завод» зробить за 500 тис грн. Чому саме вони? Тому, що в цього підприємства великий досвід виготовлення та встановлення таких об’єктів. Окрім того, висока якість обслуговування та технічна підтримка».

За словами Олексія Бурнаєва, окремі механізми встановлюють лише там, де немає змоги зробити один спільний, наприклад, не дозволяє приміщення. Окрім того, якщо механізми пошкодить гроза – то одразу всі чотири, каже він. Якщо система зіб’ється, то й час на різних боках вежі буде різним…

Для Івано-Франківська годинникар пропонує три варіанти технічного рішення:

1) Встановити на існуючий (з довічною гарантією) механізм нову електроніку, а зі старої виготовити «аварійний чемоданчик» (резервний блок – Авт.) з можливістю підключення за три хвилини. Це коштуватиме 100 тис грн.

2) Виготовити чотири окремі приводи циферблатів, з цент­ральним синхронізуючим процесором – 160 тис грн.

3) Виготовити чотири окремі автономні годинники на кожну зі сторін, один з яких виконує функцію електронних курантів – загалом 200 тис грн.

У будь-якому разі ремонт годинника обійдеться дешевше, ніж купівля нового. Та міська влада, за словами Віктора Синишина, продовжує перемовини з київською фірмою.

Але є й хороша новина – дизайн годинника мають залишити старий. Натомість і тут Олексій Бурнаєв попереджає: столичні майстри не зможуть поставити свої механізми в «його» циферблати, оскільки вони просто фізично не помістяться – каже, доведеться різати центр несучої рами. Тому замовлення в Києві чотирьох окремих механізмів, за словами майстра, передбачає і заміну циферблатів – навіть з тим самим дизайном, але нових.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.