Минулого понеділка в Івано-Франківську, при ритті траншеї для силового кабелю, відкопали масивну кладку з білого вапняку. Це сталося на початку вулиці Галицької, на тротуарі, в декількох метрах від парадного входу до «ПлюсБанку». Щоб довідатись більше про знахідку, «Репортер» звернувся до фахівців.
Василь Романець, директор ДП інституту археології Національної Академії Наук України:«Ця кладка відноситься до так званого фортечного періоду історії Станиславова. Приблизно кінець ХVII століття. Щодо білого вапняку, то він широко застосовувався при будові фортеці, ми часто зустрічали його при реконструкції бастіону біля Фортечного провулку.
З давніх мап відомо, що приблизно на цьому місці стояла Тисменицька (або Лисецька) брама. Зараз знятий лише верхній шар ґрунту, 45см. Аби мати повнішу картину та стверджувати, що це саме Тисменицька брама, а не підмурівки стіни чи передбрамних укріплень, треба копати глибше».
Ігор Панчишин, начальник відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому: «Залишки цього фундаменту скоріш за все є елементом фортифікацій давнього Станиславова. Справа у тому, що земляні роботи проводились на тротуарі, перед червоною лінією забудови. Ні за Союзу, ні за Польщі чи Австрії на цьому місті ніяких споруд не було. Тож казати, що це фундаменти житлових будинків, не має підстав.
Звісно, всі крапки над «і» розставило би ґрунтовне археологічне дослідження. Але це вимагає великих коштів та, головне, перекриття руху по вулиці Галицькій. На жаль, сьогодні ми не можемо собі цього дозволити.
Натомість, уже зроблені заміри та фотофіксація знахідки. А у планах святкування 350-ї річниці міста є задум трасування колишніх фортифікацій Станиславова. Під це виділятимуться кошти, відповідно, можна буде ретельніше дослідити виявлені сьогодні підмурівки».
Отже про капітальні археологічні дослідження наразі не йдеться. Втім, хочеться сподіватись, що Тисменицька брама не повторить гірку долю брами Галицької, про яку всі багато говорили, а потім просто залили бетоном.
Comments are closed.