Соціум

Хочете порядку? Беріться самі!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Український уряд, чи краще – уряди, протягом років розглядали різні варіанти реформування ЖКГ, в тому числі й питання, як бути з жеками, а головне – хто їх має утримувати? Роками рекомендували мешканцям створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

Міська влада Івано-Франківська останні роки навіть йшла на зустріч будинкам, в яких люди самоорганізовувались. Чи в будинкові комітети, які працюють як громадські організації, чи в ОСББ. (До речі, досі є ще й ЖБК – житлово-будинкові кооперативи. Але ці структури створені доволі давно і про те, що вони добре працюють, зараз ніхто не береться говорити). Саме біля цих будинків в першу чергу ставили дитячі та спортивні майданчики, асфальтували там прибудинкову територію.

Потім уряд, скоріше за все, вирішив довго не заморочуватись і прийняв постанову – зобов’язати усіх до 2015 року створити ОСББ. Хто не схоче чи не встигне – переведуть примусово. Нині важко говорити, як вони це робитимуть. Хто із мешканців, наприклад, схоче взяти на себе головування тим ОСББ, якщо інші цього не потребують?

Держава в державі

Нині влада обіцяє всіляко допомагати мешканцям з капітальним ремонтом будинків. Але тільки там, де є ОСББ. Наразі в Івано-Франківську таких є 157. Оскільки їхня кількість має збільшуватись, то виконком недавно прийняв рішення про створення відділу, який займатиметься сприянням ОСББ, координацією та моніторингом їхньої роботи.

Як розповідає перший заступ-ник начальника УЖКГ Микола Матіїв, останнім часом виникало багато питань до об’єднань мешканців. Десь не могли знайти голову ЖБК, десь не могли примусити ОСББ навести лад у будинку.

«Вони вважають себе державою в державі, – каже Матіїв. – Тож після перевірок ми вирішили створити цей відділ. Приватні жеки, ОСББ, ЖБК матимуть координатора. По-перше, щоб вони мали куди звернутися, а по-друге, щоб і ми мали посередника для контакту з ними».

Матіїв зазначає: нині, поки держава виділяє кошти на будин-ки з ОСББ, створювати такі об’єднання вигідно як ніколи. «Зараз є два види фінансування, одне через управління економічного та інтеграційного розвитку, інше – через УЖКГ, – говорить він. – В обох програмах чітко написано – кошти тільки на ОСББ. Навіть якщо ЖБК хоче щось робити у своєму будинку, то вони мають спершу зареєструватися як ОСББ. І тільки після цього на будинок виділять гроші».

За словами Галини Гринюк, голови ради будинкових комітетів та ОСББ при міському голові, раніше міська влада мало цікавилася проб-лемами цих об’єднань. Мовляв, ви собі відділилися, то тепер самі займайтеся своїм будинком. А зараз ситуація змінилася, влада йде назустріч, всіляко заохочує людей до створення ОСББ.

Галина Гринюк акцентує: ОСББ вчить до порядку. Адже кожен влас-ник квартири є ще й власником частини загальної площі будинку (дах, сходова, горище тощо). Правда, зазвичай люди цього не усвідомлюють, бо цю площу не можна позначити чи відділити.

«ОСББ – це структура, яка, з одного боку, об’єднує власників, щоб захистити їхні права, щоб їм було комфортніше жити, а з іншого — зобов’язує утримувати будинки, – каже Гринюк. – Бо в наших людей у квартирах шикарні євроремонти, а переступивши поріг, закривши броньовані двері, вони можуть переступати через купки лайна, перепрошую, чи закрити очі на те, що не вкручена лампочка. Бо то не моє».

Кричати завжди легше

Є ще один нюанс: влада рідко згадує, але в місті є непоодинокі випадки, коли люди просяться з ОСББ назад в жеки. Що з цим робити, управління ЖКГ ще не вирішило.

«Поки що ми ці питання не розглядали, думаю, що й не будемо, – каже Микола Матіїв. – Скоріше за все, ми будемо переконувати людей, що ОСББ – це краще, ніж жек. Бо так вони самі платитимуть гроші, збиратимуть їх, формуватимуть зарплату працівників і матимуть можливість самі займатися своїм будинком, а не казати, що жек нічого не робить. Наразі ми зустрічаємося з різними категоріями людей. Багато з них проти ОСББ, їм легше кричати, що жек нічого не робить, ніж робити щось самим».

За словами Галини Гринюк, дуже багато залежить від голови ОСББ. Особливо на перших порах після створення. Каже, треба працювати день і ніч, щоб вивести будинок на певний рівень.

Відкритим залишається одне. Ми часто чуємо від влади, що в безладі винні не комунальники, а самі мешканці. Мовляв, це вони викидають сміття з вікон, ламають лавочки, б’ють вікна чи лампочки. То може створять ОСББ і своє вже не ламатимуть? Чи людей так само примусово навчать культурі? От у чому запитання…

Офіційно:

Постановою Кабміну визначено, що рішення про створення ОСББ має бути прийняте на зборах мешканців будинку. І позитивних голосів має бути мінімум 51% від загальної кількості. Далі для державної реєстрації ОСББ уповноважена установчими зборами особа подає або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації такі документи:

1. Реєстраційну картку, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію об’єднання, оформлену за зразком (бланк реєстраційної картки видається в Реєстраційній палаті);
2. Протокол установчих зборів, на яких було прийня-то рішення про створення об’єднання та затвердження його статуту;
3. Два примірники оригіналу статуту об’єднання (нотаріально посвідченого), оформлені згідно з вимогами законодавства;
4. Список членів об’єднання, складений згідно з додатком 2 постанови КМУ;
5. Довідка з Єдиного державного реєстру про резервування найменування юридичної особи (при умові резервування найменування юридичної особи строком на два місяці).

Державна реєстрація об’єднань проводиться безоплатно. Термін реєстрації – один місяць.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.