В Україні 21 червня фінішувало ЗНО. Кожен сьомий абітурієнт його провалив і тепер «гулятиме» ще рік. Для решти вже 2 липня розпочнеться вступна кампанія до українських вишів для отримання освітнього ступеня бакалавра.
Цьогоріч міністерство освіти і науки підготувало для абітурієнтів кілька новацій. Які? Розповідаємо.
Для подачі вступниками документів до вишу спершу необхідно створити електронний кабінет на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Ресурс буде доступний лише під час вступної кампанії. Аби зареєструвати електронний кабінет, треба ввести дані, які вимагає ресурс, самостійно порахувати середній бал атестата, завантажити необхідні документи.
Приймання заяв та документів вступників розпочнеться пізніше – 12 липня. Здійснити процедуру можна буде до 18.00 26 липня. Для цьогорічного вступу дозволено використовувати сертифікати ЗНО 2016, 2017 та 2018 років, окрім іспиту з іноземної мови (лише сертифікат 2018 року), оскільки цього року формат тесту було змінено – до нього додано аудіювання.
Читайте: “Добився сам, добий другого” – найвеселіші цитати із цьогорічного ЗНО
Всього можна подати сім заяв на чотири спеціальності для вступу на бюджет і необмежену кількість – для контракту. В міністерстві пояснюють: тепер абітурієнт більше мотивований на вибір спеціальності.
Заяви подаються тільки в електронній формі всіма вступниками – як на денну, так і на заочну форму навчання – з 12 по 26 липня. Та є певні категорії вступників, які подають заяви у паперовій формі (вступ на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів), вони можуть подавати документи лише до 20 липня.
Також нововведенням цього року є запровадження творчих заліків. Вони тривають до 26 липня для спеціальностей «Журналістика», «Фізична культура», «Образотворче мистецтво», «Музичне мистецтво». Творчий залік це, по суті, допуск до конкурсу. Тобто людина отримує «зараховано» або «не зараховано», а далі конкурс відбувається серед допущених осіб, але за результатами виключно зовнішнього незалежного оцінювання. Це допомагає уникнути зловживань, а також зняти зайве навантаження із вступників та вишів, адже творчі заліки можна проводити не безпосередньо під час вступної кампанії, коли всі перебувають у напруженому стані, а протягом півроку до неї.
Читайте: Троє франківських школярів склали ЗНО на 200 балів
Важливо, що для абітурієнтів, які вступатимуть на пільговій основі, є окремі правила. Одна частина складає ЗНО, а інша – вступає за співбесідою. Пільговики повинні подавати документи у паперовому варіанті.
Деяким спеціальностям надається спеціальна державна підтримка. Це напрями природничої діяльності (хімія, фізика, екологія, біологія тощо), математичні спеціальності, деякі технічні, а також освітні напрями. Галузевий коефіцієнт складатиме 1,02.
Також підтримку забезпечено вступникам із сільської місцевості. Для тих, хто йтиме на аграрні спеціальності, «сільський» коефіцієнт складе 1,05, а на інші спеціальності – 1,02.
Ще одним нововведенням стало визначення мінімального балу – 150 – для другого та третього конкурсних предметів для вступу на «Стоматологію», «Медицину» та «Педіатрію». До того ж, для деяких спеціальностей уніфіковано предмети ЗНО, тобто виші не зможуть самостійно визначати, які предмети повинен складати абітурієнт.
Читайте: Семеро прикарпатських школярів отримали по 10 тис грн за успішне ЗНО
Рейтингові списки вступників із зазначенням рекомендованих до зарахування оприлюднять вже 1 серпня. 6 серпня вступники, які отримають рекомендації, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного чи регіонального замовлення. 7 серпня відбудеться зарахування вступників за державним або регіональним замовленням. А до 30 вересня зарахують вступників, що навчатимуться за контрактом.
А от правила вступу для абітурієнтів з окупованого Криму та непідконтрольних територій дещо інші.
Навіть якщо у вступника з Донбасу чи Криму немає атестата про середню освіту, можна подавати документи за спрощеною процедурою через освітні центри «Донбас-Україна» та «Крим-Україна». Обидва працюватимуть з 4 червня до 28 вересня 2018 року. Для цього потрібно:
- Обрати освітній центр (ОЦ). Перелік з адресами, контактами та графіками роботи розміщений на сайті МОН.
- Особисто подати заяву та заповнити освітню декларацію в ОЦ – щоб навчатися на бюджеті – до 20 липня, за контрактом – до 28 вересня.
- Скласти на базі ОЦ два іспити державної підсумкової атестації: українська мова та історія України.
- Скласти один профільний вступний іспит (встановлює навчальний заклад). Для вступу на спеціальності, для яких передбачено проведення творчого конкурсу, замість вступного іспиту проводиться відповідний творчий конкурс.
Важливий момент: у 2018 році в наказах про зарахування прізвища вступників зашифровані. Це робиться з міркувань безпеки.
Comments are closed.