Соціум

Володимир Балагура: «Дешеве житло – привід тричі подумати»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ні для кого не секрет, що будівельний ринок перебуває в стані стагнації. Отже ризик вкладення коштів у будівництво житла існує. Як зробити прозорішим ринок нерухомості та у цей непростий час не натрапити на шахраїв «Репортеру» розповів директор будівельної компанії «Ярковиця», член Івано-Франківського міськвиконкому Володимир Балагура.

– Пане Володимире, перш за все хочу привітати з вашим професійним святом, яке нещодавно відзначалося. Іванофранківцям відомо, що фірма «Ярковиця» є в часи кризи «острівком стабільності», адже будинки ви здаєте вчасно й починаєте будувати нові. Проте купівля житла пов’язана з багатьма ризиками. На що порадите зважати у першу чергу?

– Першим і основним чинником має стати ретельний вибір компанії, в якій покупець планує придбати житло. Тож перед тим, як розпочинати працювати із одним забудовником, потрібно з’ясувати, скільки років існує фірма та поцікавитися її об’єктами. Тобто, скільки вже побудовано, скільки будується зараз і наскільки інтенсивно. Тому що далеко не кожен пересічний мешканець, укладаючи договір, може визначити, чи відповідає він чинному законодавству та які гарантії виконання договірних зобов’язань. Тут, певна річ, треба радитися з юристами.

– На івано-франківському ринку нерухомості зараз маємо декілька «бомб», які вибухнули, або от-от вибухнуть не на користь забудовників. Це вплине на імідж сумлінних компаній?

– Звісно, що будівельний ринок в Україні є далеким від прозорості. Зрештою, і закони, які його регулюють, не досконалі. В результаті маємо будівельне шахрайство. Останні роки кількість афер, дійсно, збільшується. У кращому разі покупці отримують житло зі значним порушенням термінів будівництва чи не в тому вигляді, на який розраховували. А в гіршому – через фінансові проблеми компанії або навмисне шахрайство покупець може взагалі нічого не отримати.

Це, ясна річ, знеохочує потенційних покупців вкладати гроші. Тому слід обирати великі компанії, які працюють на ринку вже не перший рік і завжди дотримуються своїх обіцянок.

– Що скажете про підозріло дешеву нерухомість?

– Не всі люди можуть купити собі житло. Загально відомо, що є потреба у дешевому житлі, а шахраї цим користуються. Слід розуміти: дешевого житла практично немає й не може бути, адже будівництво передбачає значні затрати. Компанії, які реально працюють, не готові йти на зниження цін. Відтак, низькі ціни декларують два види продавців. Перші – просто не розуміють, про що говорять, а в результаті не завершують будів­ництво. Другі – це шахраї, які від самого початку не планували нічого будувати.

– Що буде з цінами на житло, вони впадуть чи виростуть?

– На мою думку, такий великий та об’ємний ринок, як ринок нерухомості не може довго бути замороженим. Маємо майже два роки затишшя. Лякає інше: за ці роки в Україні утворився великий попит на житло. В першу чергу він обумовлений тим, що багато компаній так і не відновили будів­ництво. Це може спровокувати новий виток росту цін на нерухомість. Тому ліки від цього одні – побільше будувати, наситивши ринок пропозицією.

А щодо прогнозів, то я би не брався їх робити – прогнози справа невдячна. Давайте спробуємо проаналізувати: в Україні поступово відновлюється економіка, добувна і важка промисловість, як наслідок – зростання експорту, надходження валюти та підняття з колін будівельної галузі. Єврокраїни виходять із кризи, а це зумовлює попит на працю українських заробітчан, які привезуть валюту в країну. Це, у свою чергу, приведе нові інвестиції в будівельну галузь. Зараз, поки житло не подорожчало, купувати його досить вигідно, адже із забудовником можна торгуватися.

– Ви є членом міськвиконкому. Можете запропонувати вихід із ситуації – щоб і покупців не «кидали», і забудовникам довіряли більше?

– За останні роки бралися будувати всі кому не лінь. Ясно, що в недосвідчених забудовників не завжди усе виходить. Людям треба пояснити, з ким можна мати справу, а з ким небажано. Наприклад, «Репортер» міг би започаткувати будівельну сторінку, де би спільно з міською владою та громадськістю висвітлював проблеми будівельної галузі. Так забудовники працюватимуть прозоро, чесно і відкрито.

— І на останок, давайте поговоримо про політику. Чи правда, що найпопулярніша політична сила в місті – ВО «Свобода» запропонувала вам балотуватися на пост міського голови?

– Посада мера міста не є для мене самоціллю. Це дуже важка ноша і тому, якщо хтось думає, що виграти вибори – це як пробігти стометрівку першим, то він глибоко помиляється. Насправді це дуже відповідальний крок у житті, на який непросто зважитися. Є таке прислів’я: взяти владу легко, а от втримати її набагато складніше. Сьогодні місто, як і країна, переживає кризу. Майбутньому мерові працюватиметься удвічі складніше, ніж попереднику.

Насправді до мене надійшло кілька пропозицій від політичних партій та громадських організацій. Їх я оцінюю радше як оцінку моєї господарської діяльності, за що я їм щиро вдячний. А щодо ВО «Свобода», то там справді зібралися молоді, енергійні патріоти нашого міста. Наразі переговори тривають, і все можливо.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.