Анна Шинкаренко, пенсіонер:– Мешкаю в будинку, що по вулиці Незалежності, 97а. З часів поселення у нас постійно забивається каналізація. Так уже вкотре сталося і на минулому тижні – у підвалі вибило гумову заглушку з труби. Ввечері я викликала аварійку, але дарма. Вранці наступного дня подзвонила в жек, щоби прийшов сантехнік і закрив заглушку, але теж марно. Тож я дзвонила тричі і все безрезультатно. Хоча сказали, що виклик мій записали. Коли я сказала, що звернусь у комітет захисту прав споживачів, мені відказали, що можу звертатися, якщо мені від того стане легше. Чому працівники жеку байдужі до цих проблем?
Анатолій Бандура, начальник ЖЕО № 6:
– По-перше, мешканці не дотримуються правил користування каналізацією: кидають туди що завгодно, а це негативно впливає на роботу зовнішньої мережі. Тим паче, що періодично ті чи інші правила ми доносимо до наших городян у той чи інший спосіб. Аварійка – не швидка допомога. Працівники аварійки приїздять прочищати каналізацію тоді, коли можуть і мають це робити. Стосовно будинку, що по вулиці Незалежності, 97а, то ми там уже все налагодили.
Віктор, дизайнер:
– На багатьох будинках і під’їздах часто наклеюють рекламні оголошення без законних на те підстав. Мабуть, для цього мають бути спеціально відведені місця? Хто контролює в місті стихійне наклеювання реклами різного формату та змісту?
Степан Кукула, начальник інспекції з благоустрою:
– Ми постійно апелюємо до балансоутримувача, щоб вони контролювали свої опори і наклейку. Час від часу складаємо адмінпротоколи. Особливо проблематично говорити з політичними партіями. Також нагадуємо начальникам жеків, щоби ті пильнували за порядком на своїх територіях. У кожному під’їзді має бути спеціально відведене місце, дошка оголошень. До свят ми більш-менш почистили всі опори балансоутримувача, а ЖЕО – свої фасади. Після Великодня починаємо інтенсивно працювати по адмінпротоколах і адмінштрафах, якщо будуть порушення.
Comments are closed.