Без категорії

Церква хоче будувати

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Забудова – чи не найприбутковіший бізнес як в Івано-Франківську, так і в цілій Україні. Відтак, нині будують усі: фізичні особи, комунальні підприємства, а тепер вже й… церква. Навіщо це священикам – читайте нижче.

Від храму до паркінгу

У 2000 році міськвиконком дав дозвіл релігійній громаді Української Православної церкви Київського Патріархату (УПЦ КП) на проектно-пошукові роботи для будівництва храму «Всіх святих землі Української» по вул. Івасюка на ділянці 1,4 га. На початку 2000‑х років був залитий фундамент. На цьому будівництво храму спинилося. Певне, не вистачило коштів. Нині ж плани помінялися, а фундамент розібрали.

У 2008 році церковники звернулися із заявою надати їм дозвіл для будівництва та обслуговування культової споруди. У документах уточнили: храм та парафіяльне управління з релігійно-просвітницьким та житлово‑господарським комплексом. Сесія міської ради прийняла позитивне рішення. Правда, як каже перший заступник мера Зіновій Фітель, під житлово‑господарським комплексом розумілося приміщення для проживання священика, який править на парафії, підсобні приміщення для обслуговування храму тощо.

Проте, в кінці 2009 року УПЦ КП звернулася до міської влади із клопотанням про наміри забудови. Церква пояснила, що у складі культурно-просвітницького комплексу передбачалося влаштування недільної школи, бібліотеки церковної книги, крамниці культових товарів, а у складі житлово‑господарського комплексу – спорудження восьмисекційного багатоквар-тирного житлового будинку із приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом.

Ці проектні пропозиції в минулому році двічі розглядалися на містобудівний раді, проте їх відхиляли. А тиждень тому питання постало на розгляд міськвиконкому. Там його зняли з обговорення та відправили священика організовувати громадські слухання.

«Щоб не створювати конфліктну ситуацію з Церквою, – каже Зіновій Фітель, – ми запропонували їм подати генплан та фасади майбутніх об’єктів на громадське обговорення житлового мікрорайону. Таким чином ми будемо знати реакцію людей і дізнаємося, що вони про це думають».

Єдиний вихід

Отець Василь Бурак, настоятель храму «Всіх святих землі Української», каже, що він займається цим питанням вже рівно три роки. І будівництво має виглядати приблизно так: забудовник споруджує їм церкву, а потім – обидва комплекси. Все це він робить безкоштовно. Правда, решта умов, за словами отця, нині ще не прописані.

«Я не знаю, скільки він дасть нам квартир, – каже отець Василь Бурак. – Бо все залежить від того, наскільки дорого йому обійдеться церква. Відповідно до цього будівництва оцінюватиметься вартість землі. Але і квартири, і клас для недільної школи будуть точно».

Священик розповідає, що він проведе і громадські слухання, і навіть підключить громадські організації. Мовляв, співпраця із забудовником – це єдиний вихід. Нині отець Василь служить у капличці розміром 18 х 7 м, земля в них є, тож, віддавши її частину, вони зможуть мати повноцінний храм.

Із червня минулого року, каже священик, вони платять немалий податок на землю – приблизно 7 тис. грн. Проте, за його словами, на цю територію хтось уже поклав око. «Є наміри її відчужити, – говорить отець Василь, – навіть з боку міської ради. Чомусь раніше вони цієї землі не бачили».

Таємний партнер

Цікаво, що ім’я забудовника отець Василь не зміг назвати. Сказав, що не пам’ятає точну назву, мовляв, має справу із «Григорієм Івановичем». А головний архітектор міста Ігор Гаркот говорить, що ймовірний забудовник є невідомим і для них. «Планувальні матеріали, подані отцем Василем Бураком на розгляд містобудівельної ради, – каже Гаркот, – передбачають спорудження церкви та кварталу багатоповерхових житлових будинків, під саму ж церкву передбачено використати десь приблизно п’яту частину відведеної земельної ділянки».

Відтак, виглядає, що хто-хто, а забудовник у цій справі точно не програє. Зрештою, й уся схема виглядає не надто прозорою. Тим більше, що й сам священик наразі не знає, скільки та яких приміщень отримає церква…

Може було би краще виставити це будівництво на конкурс? А землю дати тому забудовнику, який надасть найкращу пропозицію не тільки для церкви, а й для міста?

Втім, наразі будівництво і так під великим питанням. Позаяк, громадські слухання – це тільки перший етап. Потім на забудовника чекає ще багато інших погод-жень. Перше – містобудівельне обґрунтування (контролюючі органи: архітектура, санстанція, земельники, пожежники, охорона культурної спадщини), друге – експертиза обласної архітектури, останнє – затвердження на сесії міської ради.


Думка юриста:

Юрій Запісоцький, партнер юридичної компанії «Моріс груп»

«Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України, релігійні організації України, статути яких зареєстровано у встановленому законом порядку, мають право отримати земельну ділянку в постійне користування виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності. Будь-які інші види використання землі не допускаються. А ст. 17 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» прямо забороняє використовувати цю землю для здійснення підприємницької діяльності. При цьому право постійного користування земельною ділян-кою не передбачає права розпорядження нею. Адже земля в будь-якому випадку залишається в комунальній власності.

При реалізації проекту забудови земельної ділянки, наданої в постійне користування для будівництва культової споруди, з використанням механізмів спільної діяльності релігійної організації та інвестора можливі два шляхи розвитку ситуації. У першому випадку, отримуючи інвестиційні кошти, релігійна громада самостійно виступатиме забудовником як культової споруди, так і інших будівель, необхідних інвестору. А тому їй потрібно довести необхідність використання таких будівель в майбутній діяльності релігійної громади.

В іншому випадку інвестор може вести все будівництво, однак в частині зведення некультових будівель необхідно вилучати частину земельної ділянки і змінювати її цільове призначення, що належить до виключної компетенції Івано-Франківської міської ради».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.