У неділю? під час святкування ювілею Чорноморського флоту, московський мер Юрій Лужков заявив, що Севастополь, як військово?морська база СРСР, ніколи не передавався Україні, і має бути повернений Росії. Цим він знехтував попередження Служби безпеки України про неприпустимість посягань на територіальну цілісність України. Тож Лужкова оголосили персоною нон-грата. Російська сторона в офіційному коментарі повідомила, що Лужков висловив лише думку, яка, нібито, збігається з позицією більшості росіян, що, як видається, жодним чином не є замахом на суверенітет України. Тому «Репортер» звернувся до відомих політиків та політологів із такими запитаннями:• 1) Чи шкодять, на Вашу думку, такі висловлювання національним інтересам України?• 2) Подібні заяви вже не вперше звучать з уст російських політиків та громадських діячів, не вперше їх оголошують персонами нон-грата, як, на Вашу думку, у подальшому уникнути таких висловлювань?• 3) Чи не вважаєте Ви, що українська сторона просто відмовляє російським громадянам у праві висловлювати свої погляди на спільну історію і розпалює міжнаціональну ворожнечу?
Юрій Шведа, політолог, м. Львів:
«1. Без сумніву, подібні висловлювання шкодять національним інтересам України. Адже вони ставлять під сумнів територіальну цілісність.
2. Це один з елементів у російській політиці, що, у першу чергу, спрямований на громадян України. Тому взагалі уникнути цього, очевидно, не вдасться. Але потрібно, аби таке якомога менше потрапляло в інформаційний простір України.
3. З української сторони це нормальна реакція. Адже йдеться про територіальну цілісність держави».
Дмитро Корчинський, лідер партії «Братство»:
«1. Будь-яке приниження, безумовно, шкодять національним інтересам України. Те, що Лужков не боїться, приїжджаючи в Україну, заявляти такі речі, свідчить про те, що держава слабка. Заборонили в’їзд в Україну Лужкова в той час, як мали заборонити виїзд. Треба було взяти підписку про невиїзд, розпочати слідство і посадити його у слідчий ізолятор до з’ясування обставин. Цього, на жаль, не зроблено і ймовірно при теперішньому стані держави це не може бути зроблено.
2. Таких висловлювань не можна уникнути, але при забороні в’їзду таких персон потрібно дійсно не пускати в країну. Тому що ми забороняємо в’їзд, а потім, заднім числом відміняємо цю заборону. Таких людей потрібно ніколи не впускати в країну.
3. Як показує досвід, будь-яка міжнаціональна ворожнеча розпалюється від слабкості. От серби були слабкі — і тому в Югославії виникла міжнаціональна ворожнеча, і у них забрали всі території. Чим сильніші кроки робить держава, тим менше міжнародної ворожнечі».
Михайло Стула, перший секретар Івано-Франківського обкому Компартії України:
«1. Подібні висловлювання проходять на різних мітингах та акціях, вони шкодять не тільки Україні, а й Росії. Відзначте, що наші «демократи» завжди кричать, що українська територія — від Сяну до Дону чи від Дону до Сяну, або що українська територія — це Кубань і Поволжя. Так що і від українців часто звучать територіальні зазіхання на інші території. Я думаю, що недопустимо політикам такого рівня робити такі вислови і такі заяви. І такі конфлікти не обов’язково вирішувати шляхом оголошення персоною нон-грата. А просто зібратися політикам за круглим столом і обговорити територіальні зазіхання з одної чи другої сторони. Я думаю, що є міжнародні норми, рішення ООН, є конвенції, які визначають межі на території країн.
2. Я думаю, що персоною нон-грата оголошувати не потрібно нікого. Ще раз повторюся: ці питання слід вирішувати за круглим столом на державному рівні згідно із усіма міжнародними нормами.
3. Не можна говорити, що українська територія — це Кубань і Поволжя, не можуть говорити поляки, що Західна Україна — це їхня територія. Я думаю, що це недопустимо на такому рівні».
Олег Тягнибок, лідер ВО «Свобода»:
«1. Чим більше буде таких заяв, тим більше будуть посилюватися антиросійські настрої. Як тільки для українського негодователя стане зрозуміло, що можуть забрати його кусок землі, моментально українська нація стає єдиною протиставною до агресора. Що стосується СБУ, то їм потрібно бути більш жорсткішими стосовно подібних «гостей», які приїжджають в Україну. СБУ має цілий арсенал профілактичних заходів, які треба було застосувати до мера Лужкова. А російські політики, якщо хочуть, то хай нагнітають ситуацію. На жаль, саме на таких позиціях українці найбільше консолідуються.
2. Необхідно вести більше національно зорієнтовану зовнішню політику. Поки наші політики будуть стояти на лапках перед Кремлем, поки управлінці будуть їздити на поклони до російського «Царя-батюшки», до того часу ми будемо мати слабку зовнішню політику. Якби у нас був статус ядерної держави, сильна армія, укріплені кордони, то ніхто з політиків не приїжджав і такого не говорив би.
3. Я думаю, це зовсім некоректне запитання. Цікаво, а що буде, якщо я, ставши міським головою Києва, через кілька місяців поїду на Кубань з аналогічною заявою? Що ж тоді буде говорити Міністерство закордонних справ Росії щодо української політики на їхній території?»
Тарас Возняк, політолог, м. Львів:
«1. Це провокація, яка була запущена, я думаю, не без відома центральної влади Росії. Це штовхає українську владу на певні кроки.
2. Таких висловлювань не можна уникнути, якщо вони запрограмовані наперед, і оголошення персоною нон-грата є нормальною дипломатичною практикою, яка не може не викликати емоцій і негативних реакцій.
3. У нас немає спільної історії. Якщо під спільною історією треба розуміти російську версію спільної історії, то це не є українська історія».
Comments are closed.