Донька українських емігрантів у США Квітка Цісик витратила на запис українських пісень чверть мільйона доларів – і подарувала їх українцям.
Крім того, залишалася відомою американською студійною вокалісткою, яку в 1998 році назвали найбільш упізнаваним голосом США…
Рідний голос з-за океану
Квітка Цісик народилася в Нью-Йорку в 1953 році. Її батько, Володимир Цісик, родом із-під Коломиї, був головним концертмейстером Львівської опери. У 1949-му разом з родиною виїхав до США. Викладав в Українському музичному інституті у Нью-Йорку.
Квітка мала рідкісне колоратурне сопрано, не раз виступала на сцені разом із батьком і сестрою Марією (сестра стала піаністкою високого рівня). За оцінками музикознавців, голос Квітки мав неймовірний вокальний тембр, і першими це збагнули рекламісти. Вже у 17 років Квітка Цісик озвучила рекламу для популярних брендів: McDonald’s, Coca-Cola, American Airlines, Chevrolet інших. У 1980-х стала однією з найдорожчих виконавиць. У 25 років записала саундтрек до фільму «Ти – світло мого життя», а «Оскар» за нього, за іронією долі, отримала інша співачка. Крім того, Квітка була бек-вокалісткою у Вітні Х’юстон, Майкла Джексона, Майкла Болтона тощо.
Для втілення своєї мрії – якісного запису українських пісень – Квітка Цісик зробила неймовірне: зібрала 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, витративши на це 250 тисяч доларів. У 1990 році два альбоми були номіновані на премію «Греммі» у категорії «Contemporary folk». У Радянському Союзі її пісні були заборонені, тож до України альбоми завезли нелегально. Вони відразу припали до душі музикознавцям, а особливо слухачам.
Втім, в Україні Квітка була лише один раз – у 1983 році. Про жодні концерти тоді й мови не могло бути, а всі зустрічі відбувалися приватно і в родинному колі.
Померла Квітка Цісик у 1998-му, не доживши кількох днів до 45 років, від раку молочної залози. Уже запланованих концертів в Україні так і не відбулося…
Моя далека і близька подруга
В Україну Квітка повернулася незвичним способом. У квітні 2011 року у Львові відбувся Міжнародний конкурс українського романсу імені Квітки Цісик. Гран-прі здобула Оксана Муха. Дуже влучно висловилася тоді Ніна Матвієнко: «Квітка Цісик повернулася до нас голосом Оксани Мухи».
«Моє знайомство із Квіткою було особливим – дуже тихим і романтичним, – каже Оксана. – Ми з батьками щороку їздили з наметами в гори, ставали над водоспадом Кам’янка. Був вечір, вогонь, зорі, шум річки… Мені було шість років. І тут батько включив у машині касету із піснями Квітки Цісик, яку привіз з-за океану. І в мене з’явилась подруга – Квітка».
За словами Оксани Мухи, вона навіть уявляла свої розмови з Квіткою, малювала для неї, плакала, слухаючи її «Журавлів». Дуже хотіла зустрітися зі співачкою, але не склалося. Вже дорослою, кілька років тому Оксана побачилася з Майєю Лев – двоюрідною сестрою Квітки Цісик. Сталося це на фестивалі «Союзівка», біля Нью-Йорка.
«Тоді Майя познайомила нас з Едвардом – сином Квітки! – захоплено розповідає співачка. – Таке враження було, що я до неї доторкнулась: цей хлопець дуже схожий на свою маму! Когось це може дивувати, але в нас із Квіткою багато схожого. Батько Квітки і мій батько – Володимири. Як і сестра Квітки, моя сестричка – піаністка. Квітка народила сина, і мені Бог дав синочка. Ми обоє скрипальки, пластунки і невеличкі за зростом. Та найбільш схожими є наші голоси».
Поціловані Квіткою
Уже десять років Оксана Муха працює з Дмитром Кацалом – композитором, продюсером її сольного проекту «KVITKA: Два кольори», керівником Львівської державної академічної чоловічої хорової капели «Дударик».
«Під час туру капели «Дударик» у Нью-Йорку, у 1990-му, нас прийшла привітати тендітна жінка, – згадує Дмитро. – Вона про щось балакала з моїм батьком, а нас, дітей і юнаків, хвалячи, нагородила поцілунками. І мені, 15-річному, дістався її поцілунок! Про цей випадок уже згодом мені нагадав тодішній дискант, тепер отець Андрій, наш екс-хорист».
Уже потім, як і до багатьох, Квітка прийшла до Дмитра Кацала через до дірок заслухані касетні записи. Її пісні стали саундтреком до свідомого життя композитора. А в професійному сенсі – ще й орієнтиром, «планкою», до висоти якої ще треба дотягнутись.
«Через роки у Львові, вишукуючи солістку для чергового альбому «Дударика», я почув Квітчині інтонації у голосі Оксани Мухи. Після успіху нашого дебюту намовив її продовжувати справу, яку розпочала Квітка, – правдиво і професійно, – розповідає Дмитро Кацал. – Тоді не вірилось, що так і станеться. Проте альбом Оксани «RE:шето» і її сольна кар’єра є тому свідченням. Тепер разом з Оксаною та родиною Квітки ми доносимо творчість до людей. Оксана – своїм репертуаром і піснями, але насамперед щирістю й любов’ю до Української Пісні».
Так виник проект «Дякую тобі, Квітко!» і цьогорічний тур Оксани Мухи «KVITKA: Два кольори». Таке враження, говорить Дмитро Кацал, що й вона поцілована Квіткою.
Ольга Максим’як, Галина Гузьо
Comments are closed.