З дня на день Верховна Рада має ухвалити законопроект № 6614 щодо підвищення пенсій. Чи дійсно ті виплати стануть «справедливими», як кажуть в уряді, яким буде пенсійний вік, стаж та як поведуться з пільговиками?
Розрахунок за формулою
Перший крок пенсійної реформи запланований на жовтень цього року. Якщо вірити чиновникам, то «осучаснені» пенсії отримають 5,6 млн українців (загалом в Україні 12 млн пенсіонерів). Обіцяють, що значно збільшаться виплати тим, хто виходив на пенсію до 2008 року включно. Це пов’язано з тим, що вони були розраховані на базі показників середньої зарплати за 2007-й – 1197 грн. Тепер при нарахуванні братимуть за основу єдиний показник середньої зарплати 2017 року – 3764,40. Тобто мінімальну базу для розрахунку мають підвищити майже втричі.
Важливо, що тепер, незважаючи на статус чи місце роботи, всі пенсії будуть нараховувати за єдиною формулою: П = Сз х ІКЗ х Кс.
Сз – розмір середньої зарплати в Україні за три роки перед призначенням пенсії. ІКЗ – індивідуальний коефіцієнт зарплати (співвідношення розміру отримуваної зарплати до середньої, інформацію можна отримати в Пенсійному фонді), а Кс – коефіцієнт страхового стажу, який теж обчислюється за певною формулою: Кс (коефіцієнт страхового стажу) = См (сума місяців страхового стажу) х Вс (визначена величина оцінки одного року страхового стажу = 1,35 %): (100 % х 12).
Наприклад, людина має страховий стаж 35 років. Тоді Кс = (420 (місяців) х 1,35 %): (100 % х 12 (місяців) = 0,4725.
Люди, які вийшли на пенсії в останні 3-4 роки, а це близько трьох мільйонів пенсіонерів, у жовтні жодної надбавки не отримають. Адже у них, як правило, розмір пенсії більший за прожитковий мінімум.
Стаж замість віку
Нині для отримання пенсії необхідно мати 15 років страхового стажу і досягти пенсійного віку, який для чоловіків становить 60 років, для жінок – 58. Та новий законопроект передбачає збільшення страхового стажу до 25 років. Тобто, якщо у 2018-му вам виповнюється 60 років, то 25 років страхового стажу вам буде достатньо. При стажі від 15 до 25 на пенсію можна буде вийти у 63, при стажі не менше 15 років – до 65. Відтак виходить, що, люди, які офіційно працювали менше 15 років, пенсію від держави не отримуватимуть.
Але це не все: поріг страхового стажу буде поступово підніматися і до 2028-го досягне 35 років. Якщо, скажімо, вам виповнюється 60 у 2023 році, то страхового стажу у вашій трудовій «скарбничці» повинно бути уже не менше 30 років, а якщо 60 «стукне» у 2028-му або пізніше, тоді вам знадобиться не менше 35 років стажу.
Звісно, якщо стажу недостатньо, ви можете вийти на пенсію пізніше. Також стаж можна буде «докупити», але не більше 2 років. Перший рік купленого стажу вартує 16 896 грн, а два роки – 29 568 грн (ці суми теж виведені зі спеціальних формул).
Водночас люди, в яких стажу нема, зможуть претендувати на соціальну допомогу при досягненні 65 років. Обсяг допомоги визначатимуть, виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.
В уряді переконані, що така норма є справедливою, позаяк на пенсію треба заробити. Якщо людина байдикувала або працювала неофіційно, тобто не платила податків, то вона не може бути в рівних умовах з іншими.
Разом з тим, якщо вам виповнилося 60 років, ви маєте необхідний стаж, але продовжуєте працювати, то отримаєте бонус за кожен додатковий місяць стажу. Перші 5 років річна надбавка становитиме 6 % від пенсії, а надалі – 9 % за рік.
Обмеження на пільги
Ще однією особливістю пенсійної реформи є те, що уряд планує відмінити так звані спеціальні пенсії. Нині право на них мають депутати, державні службовці, судді, прокурори, службовці органів місцевого самоврядування та науковці. Спеціальні пенсії, як правило, були вищими порівняно зі звичайними.
Справа в тому, що такі пенсії свого часу запроваджувалися як своєрідна компенсація за невеликі зарплати. Однак урядовці вважають, що відтоді виплати для таких працівників значно виросли. Відповідно, логічним кроком є скасування привілеїв.
Важливо, що скасування торкнеться тільки новоспечених пенсіонерів. Тим, хто вже отримує спецпенсію, надбавки обіцяють зберегти.
Також з 1 січня 2018 року скасують право на призначення пенсій за вислугу років. Це торкнеться працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та інших. Пенсії за вислугу років призначатимуться лише військовослужбовцям.
При цьому право на достроковий вихід на пенсію матимуть: чорнобильці; жінки, які народили та виховали п’ятеро або більше дітей; матері інвалідів з дитинства; учасники бойових дій; ліліпути і диспропорційні карлики.
Верховна Рада мала проголосувати за пенсійну реформу впродовж 18-22 вересня. Спікер Андрій Парубій навіть пропонував депутатам працювати без перерв, допоки ті не ухвалять закон. Однак нардепи вирішили перенести питання на наступний пленарний тиждень, що пройде з 3 по 6 жовтня. Та у Кабміні обіцяють: навіть попри те, що парламент не прийняв реформу вчасно, пенсії почнуть «осучаснювати» з 1 жовтня.
Comments are closed.