Вашій увазі пропонуємо нову сторінку літопису Станіславова. Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1905 році, пише Репортер.
1905 До Станиславова зі Львова переїхав архітектор Феліціян Баян. Його канцелярія розмістилась у духовній семінарії на Липовій (Шевченка, 11), спорудженням якої він і керував. Надалі став одним із найуспішніших місцевих будівничих. Зокрема, йому належить проект костелу Святого Юзефа на Майзлях.
1905 У місті розпочали будівництво шести триповерхових, семи двоповерхових і понад 20 одноповерхових приватних будинків. Зокрема, за проектом архітектора Яна Кудельського, фірма Селіга Рубінштейна розпочала спорудження Австро-Угорського банку (Грушевського, 4).
1905 До міста прийшли монахині Згромадження сестер службниць УГКЦ. Вони придбали будинок на теперішній вулиці Мазепи, 94 (не зберігся). Свої філії мали також на Січових Стрільців, 14б та Княгинин, 30. Сестри опікувалися сиротами, допомогали хворим у лікарнях і вдома.
1905 31 жовтня соціалісти провели мітинг. Відбулася сутичка з поліцією. Загалом у місті за рік відбулося 45 мітингів і 19 демонстрацій. Найчастіше їх проводили на площі Міцкевича.
1905 12 листопада у театрі (облфілармонія) розпочалися гастролі Львівського театру «Руська бесіда» під керівництвом Миколи Садовського. До 5 грудня львів’яни відіграли вистави «Мартин Боруля», «На дні», «Запорожець за Дунаєм», «Вечорниці», «Бурлака». Для участі у виставі «Наймичка» Садовський запросив Марію Заньковецьку, яка виконала роль Харитини.
1905 28 листопада робітники Станиславова розпочали триденний страйк з вимогою 8-годинного робочого дня та виборчого права.
1905 У конкурсі на будівництво військових казарм на вулиці Камінського (Франка, 4) переміг підприємець Давид Лібесман. Будова тривала дев’ять місяців.
1905 Мешканець Княгинина-Бельведера Юзеф Льоренц заснував фірму «Край». 15 грудня представники влади обстежили майстерні на розі Сапіжинської (Незалежності) та Собеського (Січових Стрільців). Цей день вважається часом заснування заводу «Промприлад».
1905 У місті заснували єврейський спортивний клуб «Гакоах».
1905 В кінці року завершилося будівництво кам’яниці підприємця Леона Грауера (тепер Незалежності, 21/Шашкевича, 2). Остаточне опорядження споруди закінчили у травні 1906 року. Першим орендарем приміщення стала філія львівської хіміко-косметичної фабрики Ігнатовича та представництво фірми швейних машин «Зінгер».
Comments are closed.