Народні купальські обряди з вінками та вогнями традиційно проводять уночі з 6 на 7 липня.
День, коли відзначається свято Івана Купала, є одним із найпопулярніших і містичних свят. Це ніч єдності з природою, незвичайних традицій та обрядів. Пропонуємо вам кілька цікавих фактів про це свято.
Найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят, – це свято молоді Купало або Купайло. З часом, після прийняття християнства, язичницькі дійства деякою мірою трансформувалися в церковний празник Різдво Івана Хрестителя.
Готуймося Українські танці під відкритим небом – франківців кличуть на “Купальську ніч”
Головні персонажі свята – Купала та Марена, які уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества. Ці дві дійові особи обираються, відповідно, хлопцями й дівчатами або виготовляються як опудала. Поєднання чоловічої і жіночої стихій породжує життя, яке на святі символізує гілка верби – Купайлиця.
Головна особливість купальської ночі – очищувальне багаття. Навколо нього танцюють, через нього стрибають: хто вдаліше і вище стрибне, той буде щасливіший. Раніше, через купальський вогонь проганяли домашню худобу для захисту її від мору. У купальських вогнищах матері спалювали зняті з хворих дітей сорочки, щоб разом з цією білизною згоріли і хвороби. За легендами, у які вірили наші предки, у Купальську ніч не можна спати, адже оживає і стає особливо активною всяка нечисть – відьми, перевертні, русалки, змії, чаклуни, домовики, водяники та лісовики.
Героєм рослинного світу в цю ніч є папороть, з якою пов’язують перекази про скарби. Особливою цінністю вважалося зустріти в ніч Івана Купала цвіт папороті, який розпускається усього на кілька хвилин, а потім зникає. У той час, поки жінки та дівчата збирали лікувальні трави, чоловікам потрібно було зрубати невелике дерево, висотою в півтора-два людських зрости. Зрубане деревце встановлювали на місці гуляння, а дівчата прикрашали його потім квітами і стрічками.
Незаміжні дівчата в ніч на Івана Купала плели вінки з трав і квітів та кидали їх у воду. Вінок потрібно було плести за особливою технологією, яка передбачає використання 12 видів рослин. Спостерігаючи, як пливе вінок по воді, дівчата визначали своє майбутнє. Якщо вінок потоне – найближчий рік заміж дівчину не покличуть. Якщо вінок навіть від берега не відплив – суджений десь зовсім поруч. Якщо ж вінок поплив досить далеко, то любов прийде здалека.
За матеріалами ukr.mediа, espreso.tv
Comments are closed.