Соціум

По зміях не ходити. На Франківщині бракує вакцини від укусів плазунів (ІНФОГРАФІКА)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

За статистикою, щороку від укусів змій у світі страждають понад 2 млн людей. А на Прикарпатті лише за останній тиждень через плазунів до реанімацій потрапили троє. Та найбільша біда в тому, що в лікарнях бракує сироваток, і грошей на них теж нема.

Без паніки

Усе частіше місцеві рятувальники повідомляють про те, що в тому чи іншому селі зареєстровані випадки укусів змій. Кажуть, це через те, що люди просто нехтують елементарними правилами безпеки – ходять у відкритому взутті чи взагалі босоніж. Також мало хто вміє надавати першу допомогу в таких випадках, а це може тільки нашкодити.

Отже, в Україні є шість видів небезпечних змій. Найчастіше можна зустріти гадюку звичайну та гадюку степову. Решта плазунів не отруйні, але це не означає, що їхніми укусами можна нехтувати.

«На щастя, в останні роки в нас немає смертельних випадків від укусів змій, – говорить лікар-хірург Богдан Кондрин. – Однак, за статистикою, в десятьох випадках зі ста наслідки можуть бути летальними. Аби цього не сталося, потрібно вчасно надати першу медичну допомогу та якнайшвидше доправити потерпілого до лікарні».

Втім, медик наголошує – змія ніколи не нападає на людину першою. Здебільшого напад – лише її захист.

«Якщо гадюку не зачіпати, то вона просто втече, бо вони не є агресивними – каже Богдан Кондрин. – Але через свою кольорову гамму змії малопомітні серед листя, трави, чагарників тощо. Тому дуже часто люди наступають на них з необережності».

Якщо ж ви все-таки постраждали від укусу плазуна, то не треба панікувати. Спершу необхідно очистити місце укусу – зняти одяг, промити рану. Щоб уповільнити розповсюдження отрути по тілу, потрібно лягти, повністю знерухомити кінцівку, де був укус, накласти на рану пов’язку та прикласти щось холодне. Ще треба багато пити і по можливості прийняти сечогінні препарати.

Категорично заборонено припікати, розрізати рану, робити кровопускання, обмивати марганцовкою – це лише травмує потерпілого і ніяк не допоможе. Не можна накладати джгут, аби не довелося ампутувати кінцівку. Алкоголь, їжа, активні рухи лише посилюють дію отрути. Також важливо якомога швидше доправити постраждалого до найближчого медзакладу, в ідеалі – не довше 30 хвилин.

Вакцина – не панацея

В той час, коли кількість постраждалих від укусів змій збільшується, в лікарнях не вистачає сироваток. І що найгірше, в Україні їх навіть не виготовляють, а інші країни не поспішають її продавати.

Правду кажучи, проблема з вакцинами в нас була завжди. Та зараз ціни на препарати сильно зросли і в місцевих бюд­жетах на них просто бракує коштів. Адже раніше вакцину від укусів змій закуповувало міністерство охорони здоров’я, а нині за це відповідає місцева влада.

Ще однією причиною нестачі препаратів є те, що раніше їх купували в Росії. Після початку російської агресії МОЗ припинило закуповувати значну частину російських ліків. За словами в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, серед них – 26 імунобіологічних препаратів (вакцини, сироватки, інтерферони, алергени), 15 з яких не мають українських та іноземних аналогів.

Та нещодавно та ж Уляна Супрун повідомила, що в Україні є запаси сироватки від укусів плазунів. Міністерство почало закуповувати їх ще минулого року. Однак їх бережуть для бійців АТО.

У свою чергу Богдан Кондрин зазначає: ефективно пролікувати людину, яку вкусила змія, наші лікарі здатні й без вакцини.

«Кожен, хто постраждав від гадюки, потрапляє до реанімації, де до нього застосовують найсучасніші методи лікування, – каже лікар. – На Прикарпатті ще не було жодного випадку, коли б такому пацієнтові не змогли допомогти».

Отже, робимо висновок: вужики – не кусаються, від гадюки – вилікуємося. Щодо інших представників отруйних змій – кобри, ефи, гюрзи – то на Франківщині їх не було і не передбачається. Як і самої вакцини.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.