Надворі літо, а це означає, що у випускників шкіл гаряча пора – вже незабаром у вишах стартує вступна кампанія. До списку спеціальностей, які можна здобути у Франківську, додалися ще дві. Медуніверситет одним із перших в Україні отримав ліцензію на підготовку фізичних терапевтів та ерготерапевтів. Що це за фахівці, кому та як вони допомагатимуть, а також кому варто йти вчитися на ці спеціальності, «Репортеру» розповіла перший проректор ІФНМУ Ганна Ерстенюк.
– Пані Ганно, фізичний терапевт, ерготерапевт – це хто?
– Для України ці спеціальності абсолютно нові, хоча в Європі, США, Канаді вони мають давню історію і дуже добре розвинені.
Кожному з нас на вулицях доводилося бачити людей з обмеженими можливостями. Це і люди з інвалідністю від народження, і ті, хто отримав травми. Також зараз маємо значну частину населення, яке так чи інакше причетне до подій на Донбасі – учасники бойових дій, їхні рідні, волонтери. Отже, фізичний терапевт допомагає саме фізично, він може здійснювати багато маніпуляцій – від масажу до роботи в команді з пацієнтами, які перенесли поранення, інсульти, інфаркти, в яких обмежена рухова активність, а також з їхніми сім’ями, оточенням. Крім того, фізичні терапевти працюють зі спортсменами. Тобто ці фахівці потрібні не лише хворим, але й здоровим.
Ерготерапія спрямовані на соціальну адаптацію клієнта, який має проблеми зі здоров’ям. Ерготерапевт має навчити людину користуватися побутовими речами, допомогти адаптуватися до життя, щоб людина могла жити повноцінно. І з сім’ями ерготерапевти теж працюють. Адже часто, коли в родині хтось отримав травму чи переніс тяжке захворювання, хтось із родичів береться за догляд. А допомагає їм, навчає їх – саме ерготерапевт.
Робота фізичного терапевта і ерготерапевта є дуже корисною, бо дає пацієнту можливість жити повноцінно. Часом люди не просто добре адаптовуються до нових умов життя, а й змінюють фах, працюють. У такий спосіб виграє і людина, і родина, і суспільство.
– Що саме вивчатимуть студенти?
– Не переповідатиму весь навчальний план, розкажу найцікавіше. Починаємо навчання з загальномедичних дисциплін, але зі своїми особливостями. Вже на перших курсах знайомимо студентів з правилами масажу, водотерапією, іншими видами. Але перед тим студент має пройти повну лікарську підготовку. Він мусить добре знати анатомію – щоб допомогти і людині з травмами, і спортсмену. Якщо мова про людину після інсульту, то ерготерапевт, наприклад, має добре знати основи неврології, психології спілкування, медичної психології.
Важливий момент – їх вчать командної роботи. Фізичний терапевт дуже добре почувається в команді фахівців, які працюють над реабілітацією конкретного пацієнта. Наприклад, з людиною після інсульту працюють невролог, медичний психолог і фізичний терапевт. І тут останній зі свого арсеналу напрямків терапії має обрати той, який підходить саме цьому пацієнту.
– Наскільки важливими тут є психологічні дисципліни?
– Це з досвіду європейських колег. Ми мали можливість побувати в університетській клініці католицького університету в Римі. Клініка не велика, але підхід до пацієнтів нас вразив. Більшість із них – це люди, які потребують хоспісної допомоги, мають невиліковні хвороби.
Там пацієнт перебуває до 20 днів (в Україні – пожиттєво), за цей час йому коректують лікування, а з родиною працює психолог. Сім’ю навчають, як поводитися з хворою людиною. Після 20 днів пацієнт повертається в сім’ю, і сім’я готова прийняти і сприйняти його.
Такий підхід є дуже важливим для суспільства. Потрібно розуміти, що не можна просто очікувати останніх днів, їх треба прожити повноцінно. Тому інколи психолог і лікарі мусять працювати поруч, разом.
– Де саме зможуть знайти роботу новоспечені фахівці? Чи готує держава вже зараз заклади, кабінети?
– Спеціальних закладів не буде. На сьогодні немає потреби. Фах введений в національний класифікатор професій, тому практично в кожній клініці буде посада – фізичний терапевт. Крім того, реабілітаційні відділення в лікарнях – це теж їхнє. Також фізичні терапевти та ерготерапевти обов’язково працюватимуть у диспансерних закладах, хоча знаємо, що у рамках реформи вони змінять назви і функціонування.
Спортивні школи – теж місце їхньої роботи. Адже маємо багато прикладів, коли тренер є чудовий, але без допомоги не може справитися з проблемами, які виникають у вихованців.
І не забуваємо про соціальні служби. Ерготерапевти займуть там свою гідну позицію.
– Кому б ви радили вступати на ці спеціальності? Кого б хотіли бачити студентами?
– Хороший фахівець мусить мати важливу рису – жагу до знань. Але тут ще важливо пам’ятати, що людям, які потребують додаткового піклування, необхідні фахівці, які мають на меті – служіння. В цій професії треба служити іншому, бути милосердним, мати неймовірне терпіння.
Тому абітурієнт ще мусить мати чітке бажання допомагати. Бо якщо хочу допомогти, то оволодію тим багажем знань, практичних навичок, умінь, відпрацюю всі практики, старатимусь якомога краще засвоїти їх…
– Чи очікуєте серед абітурієнтів побачити волонтерів, які вже сьогодні займаються реабілітацією бійців АТО?
– Я переконана в тому, що ми побачимо цих людей у нас. Більше того, вони самі вже зверталися. Ми знаємо людей, які займаються з бійцями АТО та їхніми сім’ями. Вони приходять і кажуть – нам бракує знань. Тому ми будемо лише раді бачити їх своїми студентами. Бо це люди, які точно знають, чого хочуть.
Довідково: Цього року вступити на фізичну терапію та ерготерапію загалом зможуть 100 абітурієнтів. Навчання на бакалавраті триватиме чотири роки. На магістра – ще два. Рік навчання коштувати 10 тис грн. Деталі вступу будуть відомі в середині червня. За ними можна звернутися до приймальної комісії ІФНМУ.
Comments are closed.