Франківські активісти з ГО «Громадський центр «Еталон» ще в листопаді минулого року взялися реалізувати амбітний проект – створити базу всіх місцевих депутатів, де кожен зміг би дізнатися все про свого обранця – від передвиборчих обіцянок до присутності на сесіях. За місяць проект «Депутати для громади» вже планують запустити.
Сьогодні Мар’яна та Андрій Озоровичі разом з річним Данилом розповідають про ідею та як це працюватиме. Жартують, що малюк вже все знає про проект, бо залучений у всі процеси. Якось Андрій навіть брав Данила до Луцька на хакатон.
Андрій у команді відповідає за координацію роботи з розробником сайту – ІТ-компанією «Webmil», на Мар’яні – піар і комунікація з органами влади.
«Депутати для громади» – це такий інтернет-портал із розширеною і систематизованою інформацією по кожному із обранців міської ради.
«Ми збиратимемо про них все – як ходять на сесії, відвідують комісії, за що голосують, які рішення пропонують на розгляд, які запити надсилають і на які запити отримують відповіді, – каже Андрій Озорович. – Намагаємося отримати якомога більше інформації та якомога інтерактивніше її подати. Хотілося б цю систему з часом передати на баланс міськради, щоб вони самі її наповнювали. А поки що дані отримуємо через інформаційні запити».
Мар’яна говорить, що вони з самого початку співпрацюють з міською радою. Але там теж не володіють всією інформацією, тож її доводиться збирати по крупинках.
Портал «Депутати для громади» – давня задумка Мар’яни. Громадський центр «Еталон» отримав на її реалізацію грант від USAID на 20 тис доларів. Розпочали працювати над проектом ще з листопада 2016-го. А 5 грудня був офіційний старт. З того часу триває розробка програмного забезпечення, сайту, додатків, бо аналогів в Україні поки немає.
«Проект націлений на поглиблення зв’язку виборця з депутатом, – розповідає Мар’яна. – Ми даємо інструмент, а далі вже від самих франківців залежить, як його використати. Це, звісно, передбачає більшу звітність депутатів. Але на це вони й публічні особи. Якщо йдеш представляти громаду, то, будь добрий, розкажи громаді, що зробив. Ми маємо абсолютне право це знати».
Передбачена тут і прив’язка до електронних декларацій, їх додадуть пізніше, бо друга хвиля е-декларування, під яку підпадають депутати міськради, ще триває. Відповідне поле у програмі вже передбачили.
«Що мені сподобалося в роботі з хлопцями із «Webmil», вони самі дуже запалилися проектом, пропонують свої ідеї та готові переносити проект на загальноукраїнський рівень, – розповідає Андрій. – Також передбачили і використання спеціального додатку на інших сайтах. До згадки про депутата у статті на сайті інтернет-видання можна додати наш віджет (програма для відображення інформації – Авт.) з ім’ям і прізвищем депутата, посиланням на його профіль на нашому порталі».
«Будемо щасливі, якщо наша ідея зацікавить інші міста, – говорить Мар’яна. – Ми готові допомагати впроваджувати її по всій Україні. Це вартує бути будь-де. Ми починаємо з нашого міста. Але дуже хотіли б вийти на рівень району, області, в ідеалі – на рівень країни. Ми орієнтуємося запустити сайт у квітні. Програма вже майже готова. Тож зараз будемо його наповнювати, тестити, виловлювати недоліки».
Головна ідея порталу, щоб мешканці були більш грамотні та обирали депутатів свідомо. Активісти передбачають, що особливо популярним він буде перед виборами.
«Зараз люди голосують за них, послухавши останній місяць передвиборчої кампанії, які всі гарні та як все обіцяють, – додає Мар’яна. – А по факту треба дивитися, що і як робив конкретний кандидат, його партія, колеги в інших округах. Будемо судити за ділами, а не балачками».
Зокрема, за домашньою адресою можна дізнатися, який депутат обраний на вашому окрузі. Адже часто мешканці не знають, ні який в них округ, ні який депутат. А на порталі буде видно – від якої партії він пройшов, з якою програмою, як з ним зв’язатися, коли в нього години прийому, хто його помічники.
Озоровичі сподіваються, що «Депутати для громади» допоможуть спростити зв’язок між мешканцями і депутатами, які представляють наші інтереси в місцевій владі.
«Так ми зможемо більше долучатися до процесів у місті, – говорить Мар’яна Озорович. – Також проектом зможуть користуватися і ГО, активісти, журналісти – для висвітлення чи порівняння їх діяльності. Згодом можна буде порівняти навіть різні каденції – подивитися, що на цьому окрузі робив п’ять років інший депутат. Чи порівняти діяльність на округах. Наприклад, чому в сусідньому дворі всі дороги і лавки зробили, а у нас лиш вітер свище. А цей товариш обіцяв нам парк і таки зробив… Насправді чотири роки – тривалий період, тож можна й забути, що обіцяли депутати».
Для довідки:
Громадський центр «Еталон» з’явився ще 2002 року. За цей час центр реалізував більше 40 проектів, з яких приблизно 30 – міжнародні. Донорами організації в різний час були МФ «Відродження», Євросоюз, МЗС Польщі, Посольства Франції, Королівства Нідерланди та США в Україні та інші.
Проекти «Еталону» торкалися найрізноманітніших сфер суспільного життя: місцеве самоврядування, розвиток приватних бізнес-ініціатив та молодіжного підприємництва, протидія корупції, захист навколишнього середовища, правова освіта молоді, організація міжнародних конференцій тощо.
Практично з перших днів існування організація бере участь у розробці та виконанні заходів «Регіональної програми підтримки малого підприємництва в Івано-Франківській області, «Програми підтримки малого підприємництва в м. Івано-Франківську» та обласної програми з утвердження ґендерної рівності в суспільстві.
Comments are closed.