Презентація книги «Двері та брами Станиславова» Богдана Губаля та Надії Бабій відбулася 25 січня в Обласній науковій бібліотеці.
У цій монографії йдеться про двері та брами Станиславова (Івано-Франківська) другої половини ХІХ – початку ХХ століття. Видання насичене докладними кресленнями та схемами, анотаціями до ілюстрацій, інформує «Галка».
Cпівавтор книги розповів, що давно захоплюється архітектурою Франківська, особливо періодами неоготики, неоренесансу, сецесії. Невід’ємними для цих стилів є такі деталі як брами, вікна, ліпнина.
«Зараз багато цих елементів на очах зникає. Їх замуровують, вставляють броньовані, пластикові двері, які псують архітектуру», – сказав Губаль.
Він вважає, що фотографії, креслення та паспортні дані, яких у його книжці понад півтори сотні, допоможуть зберегти важливі архітектурні деталі.
Також Губаль розповів, що раніше у місті було багато майстерень, де двері виготовляли за кресленнями архітекторів будинків. Це свідчить як відповідально раніше ставилися до цілісного образу будівель. Разом з дружиною Надією вони дослідили, що найбільше майстерень були на колишній вулиці Сапіжинській.
Вулиці Шевченка, Грушевського, Січових Стрільців, за словами Губаля, є носіями неповторного архітектури Станіславова до 1939-ого року.
Кандидатка з мистецтвознавства Надія Бабій додала, що під час роботи над книгою їхнє помешкання було завалене фотографіями дверей.
«Ми звернулися до столярів. Виявляється, що навіть термінологія з виготовлення дверей вже втрачена»,- сказала співавторка книги.
Монографія є першим вітчизняним дослідженням архітектурних деталей як важливих елементів композиції будівель. Крім того, вона сприяє збільшенню зусиль із збереження культурної спадщини Івано-Франківська.
Comments are closed.