Щороку з настанням холодів до лікувальних закладів надходять пацієнти з обмороженнями. Їх число збільшується одразу в кілька разів у періоди різких похолодань.
Так, з початку року до медиків Івано-Франківщини звернулися 94 людини з ознаками обмороження, 65 було госпіталізовано, а шість навіть померли. Лікарі кажуть, за останні роки це найбільша кількість постраждалих. Щоправда, констатують – багато пацієнтів самі накликали собі холодну біду.
Завідувач опікового відділення обласної клінічної лікарні Костянтин Кіршак каже, що найчастіше до них потрапляють люди у стані алкогольного сп’яніння. Зазвичай випивають для підігріву, виходять на мороз і засинають у снігу. Коли прокидаються, в них вже відморожені ноги, руки…
«Таких пацієнтів у нас найбільше під час новорічно-різдвяних свят, – каже лікар. – Люди не розуміють, що алкоголь не зігріває, а навпаки – сприяє більш швидкому охолодженню. Та й коли ти напідпитку, важко правильно, адекватно оцінювати температуру власного тіла. Тут висновок один: випив – сиди вдома».
Медики пояснюють, що під впливом алкоголю шкірні судини швидко розширюються, і до поверхні тіла притікає більше крові. Людині здається, що вона зігрілася, але приємне відчуття загальної теплоти виявляється оманливим. Адже нагрівається тільки шкіра, а температура тіла насправді знижується.
«У кращому разі таких людей чекає пересадка шкіри. В гіршому – ампутація, – говорить Костянтин Кіршак. – Вже на сьогодні в нас є 15-20 пацієнтів, які стануть інвалідами. Саме інвалідами, бо про відрізані пальці я вже навіть не говорю».
Однак стати жертвами обмороження можуть не тільки пияки. До групи ризику також потрапляють літні люди, діти та ті, хто має захворювання серцево-судинної системи.
«Це пов’язано з поганим кровообігом, – пояснює лікар. – Але це не означає, що в холодну погоду таким людям не варто виходити на вулицю. Просто треба дотримуватись певних правил. Потрібно тепло вдягатися, але одяг має бути вільним – це сприяє нормальній циркуляції крові. Не варто виходити на мороз без рукавиць, шапки і шарфа. Найкращий варіант – саме рукавиці з хутром всередині. Щоки й підборіддя можна захистити шарфом. Взуття має бути на товстій підошві. Також перед виходом на мороз краще поїсти».
Якщо вам все ж таки не вдалось вберегтися від морозу, не варто займатися самолікуванням. Адже існує ряд міфів, через які можна тільки погіршити ситуацію.
Наприклад, не треба розтирати обморожені кінцівки снігом. При терті травмується шкіра. У мікротріщини, які утворюються, можна занести якусь інфекцію, що в подальшому може спричинити гангрену.
Втирання олій, спирту, жиру, теж дає негативний ефект. При такому розтиранні відбувається місцевий приплив крові до кінцівок. А потрібне повноцінне кровопостачання, яке забезпечується головними судинами організму.
Не можна гріти обморожені частини тіла біля багаття, на батареях або з допомогою грілок. Також забороняється занурювати їх у холодну чи гарячу воду. Це може спричинити відмирання тканин.
Натомість, лікарі рекомендують знайти тепле приміщення та зняти промерзлі речі: куртку, штани, взуття, шкарпетки, рукавички. Потім варто закутатись у сухий одяг та випити теплого чаю. Тіло має прогріватися поступово, щоб відновився кровообіг у замерзлих ділянках.
Аби не пошкодити вражені частини тіла, треба накласти на них пов’язки. Зазвичай використовують вату й марлю, які зверху покривають теплоізоляційною тканиною.
«Самостійно справитись з обмороженням можна тільки на першій стадії, – говорить Костянтин Кіршак. – Вже друга ступінь обмороження стає критичною, не кажучи вже про третю й четверту. У таких випадках потерпілому від обмороження необхідна кваліфікована медична допомога. Більш того, стороння допомога в деяких випадках може зашкодити».
Натомість рятувальники нагадують, що на території Івано-Франківської області працюють 64 стаціонарні пункти обігріву. Вони створені здебільшого при лікувальних закладах, Червоному Хресті, центрах соцзахисту та школах. Там можна безкоштовно перечекати негоду та випити гарячого чаю. Крім того, в разі погіршення погодних умов, встановлять ще 18 мобільних пунктів, які працюватимуть цілодобово.
Comments are closed.