«Поки ніхто не підходив, то ми сидимо тихенько — чекаємо», — каже керівник організації Наталя Когут. Вона й далі живе за звичним волонтерським графіком: Франківськ, ветеринарна клініка, Загвіздя — погодувати собак, з’їздити на виклики про знайдену чи скалічену собаку, знову клініка, знову Загвіздя. Їдемо туди разом.
В дорозі Наталя Когут розповідає, що «Дім Сірка» працює з 2012 року. За цей час волонтерам вдалося прилаштувати близько 2000 тварин — собак і котів. Також опікуються притулками у Калуші й Павлівці, допомагають найнеобхіднішим — харчуванням, лікуванням. Усе — за кошти благодійників або грантові гроші. Мають добре налагоджені контакти з благодійниками з інших країн.
Каже, нарешті, знайшли спільну мову з місцевою владою, зокрема, тісно співпрацюють з КП «Полігон». Просто сіли й поговорили з новим керівником — як співпрацювати краще? Стало легше.
На початку Загвіздя, навпроти автобусної зупинки, великі червоні ворота. За ними далеко серед поля й притулок «сірків». Землю під нього волонтери орендують з березня 2014 року — 50 соток за 3500 на місяць. Нині тут мешкають зо 200 собак. Всі у вольєрах, лише четверо вільно бігають територією — загородженою. Дуже лагідні, навіть не гавкнули на чужих.
Наталя робить невелику екскурсію та розказує пару історій про псів, тобто як вони в них опинились.
«Це Галич, — Наталя показує на великого чорного пса у вольєрі. Той енергійно махає хвостом, бо радий її бачити. — У нього голова перекошена, бачите? Били цеглою. Цю також били і дивились чи ще жива. Півтора місяці у вольєр не пускала — боялась. Була агресивна до людей. Зараз — найлагідніша собака на світі».
Наталя каже, що гості тут нечасті. Серед волонтерів лише троє людей, які допомагають — приїздять погодувати, щось полагодити. Дуже «сіркам» бракує рук і розуміння від людей, особливо від загвіздянців. Селяни проти притулку, скаржаться на шум і гавкіт. Навіть погрожували нашкодити чотирилапим. Їх просто виганяють, а діватися нікуди, незважаючи на те, що нову землю їм таки виділили.
У липні цього року ДП «Івано-Франківське лісове господарство», згідно з розпорядженням голови ОДА, надало «Дому Сірка» ділянку площею 40 соток у довгострокове тимчасове користування терміном на 20 років. Розташована вона поблизу полігону в Рибному. Ідеальне місце для притулку — далеко від населеного пункту (за 5 км), біля лісу. Наталя вже припустила, що на тій території можна розмістити 350 собак. І все мало б бути добре, але Держлісагенція в Києві дозволу на цю ділянку не погодила. Оскільки земля лісгоспу, то остаточний дозвіл — лише через них.
«Сірки» написали цілий соціальний проект, який у Києві, каже Наталя, скоріш за все, навіть не прочитали. Зразок проекту брали від колег з Луцька. Там притулок для тварин діє вже давно і дуже добре.
«У проекті «Відповідальність з дитинства» ми вказали, що там має бути освітницько-просвітницький центр, де будуть екскурсії для дітей, будемо навчати їх поважати природу, тварин, — розповідає Когут. — Будуть вольєри, зона для вигулу, зона для відпочинку гостей. Наш проект масштабніший — акцентований не лише на собаках. Подібного точно нема в Західній Україні».
За словами директора КП «Полігон» Юрія Мороза, у столиці хтось вирішив, що такого притулку Франківську не треба. Розповідає, що звертався за допомогою до нардепів від Прикарпаття, аби ті допомогли у столиці, повпливали.
«Може подіяло, бо в Києві трохи зім’якли, — говорить Мороз. — Отримали відповідь, що маємо трохи підкорегувати проект і одразу ж відправимо його на погодження. На 100% говорити не можемо, але надія є, що це питання буде вирішено позитивно».
Цікаво, що на найближчу сесію міськради Юрій Мороз готує програму «Поводження з безпритульними тваринами у місті на 2017-2010 роки». Каже, там буде закладено чимало потрібних речей, які зможуть вирішити багато проблем.
«Наприклад, реєстрація всіх собак — єдина база даних, — ділиться планами Мороз. — Щоб могли ідентифікувати будь-якого пса. Наші люди такі: нині він собачку любить, а завтра вже не потрібна й опиняється на вулиці. А так — з чіпу собаки зчитаємо інформацію про власника і тоді можемо представити господарю певні претензії».
Також у програмі передбачено фінансування на притулок — приблизно 400-450 тис грн. «Звісно, все має затвердити сесія, — говорить Мороз. — Плануємо, що частина коштів буде благодійна — 100 тисяч і по 150 тисяч від області й міста. Вже з міста виділено 30 тис грн, на ці гроші закупили 250 метрів сітки — для обгородження території в Рибному. Як буде позитивний результат, одразу це передаю «Дому Сірка». І надалі також будемо їх підтримувати».
Comments are closed.