Соціум

Інновації без даху. Як у Франківську під iHUB реставрують пам’ятку архітектури на Гординського

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На вулиці Гординського, 10 стоїть один із унікальних будинків Івано-Франківська. Зведений він ще у 1895 році, стиль – неоготика. Від сусідів його ще й суттєво відрізняє червона цегла фасаду.

Тут діяла семирічна школа для дівчат імені Королеви Софії, пізніше користувачі змінювалися, а останні кілька років будинок стояв пусткою. Потім заговорили про інвестора, розвиток, цього літа з даху зняли частину австрійської черепиці – і на тому все стало, пише Репортер.

_mg_7943

Чекають грошей

У серпні минулого року місто підписало договір про безоплатну передачу приміщень на Гординського, 10 міжнародному фонду «Seed Forum» для створення центру підтримки інновацій та підприємництва iHUB в Івано-Франківську. Центр має займати понад 400 м2 площі.

Як розповідає координатор проекту в Івано-Франківську Наталя Мухітдінова, йшлося про те, що місто бере на себе ремонт даху, а норвезький інвестор відремонтує приміщення, надасть меблі та запустить проект. Однак, проект довелося відкласти. І в нас, і в норвежців усе вперлося в гроші.

«iHUB мав стати коворкінгом (спільний офіс – Авт.) для програмістів і всіх охочих, – розповідає Наталя. – Норвезький інвестор обіцяє виділити гроші, але сталася заминка через те, що до Європи хлинули біженці з Сирії, і норвежці тепер нікого не фінансують. Ми чекаємо на гроші, а місто тим часом робить дах».

За словами Мухітдінової, київський благодійний фонд «Сід Форум Україна» відкрив уже чотири такі «айхаби» в Україні, а також по одному в Грузії та Молдові. На черзі – Івано-Франківськ. І як тільки надійдуть інвестиції, на Гординського, 10 розпочнуть ремонт і облаштують перший і другий поверхи, а потім – третій і горище. Меблі із Києва вже привезли.

Наталя зазначає, що iHUB може стати для міста хорошим проектом на перспективу. І справа не лише у збільшенні кількості окремих програмістів чи IT-компаній.

«Можливо, тут вдасться заснувати здорове середовище молодих людей, стане модніше бути розумним, ніж – з пивом, – говорить вона. – По ідеї, цей коворкінг не лише для активної молоді, а й для мамочок, які дві-три години можуть попрацювати, для всіх, хто хоче розвиватись і змінювати місто».

Спільний офіс буде платним, бо має вийти на самоокупність. Розмір абонплати ще не визначили, бо немає – ані простору, ані абонентів.

_mg_7951

Цього року накриють

Завдяки гарному фасаду може скластися враження, що будинок на Гординського, 10 в хорошому стані. Однак зовнішність тут оманлива. Стіни вкриті пліснявою, перекриття зігнилі, будинок відрізаний від світла й газу. Без ремонту покрівлі не можна братися й за роботи всередині.

Коли дах з австрійської черепиці почали розбирати, франківські активісти захвилювалися. Когось турбувало, що стане з історичною черепицею, а хтось більше переживав за те, що таким чином будинок зруйнують остаточно. Бо вже осінь з дощами, а там і зима.

По коментар стосовно розібраного даху на пам’ятці архітектури «Репортер» спершу звернувся до головного архітектора міста Дмитра Нижника. Однак, виявилося, що департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини не володіє ситуацією, оскільки будівлю передали в оренду міжнародному фонду з норвезькими інвестиціями. А всі питання, пов’язані з проектом, курує управління інвестиційної політики.

«Реставраційне завдання було, але я його не бачив, тому що це було ще до мене, – каже Дмитро Нижник. – Наш департамент не займається цим об’єктом, немає жодних договорів, і ми не маємо до нього жодного відношення».

_mg_7954

Від коментарів відмовився і Володимир Ідак, начальник відділу охорони культурної спадщини. Мовляв, він до кінця жовтня буде у відпустці, тож, теж не володіє інформацією. Добре хоч начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОДА Андрій Давидюк в курсі справи. Каже, вони все контролюють – було і реставраційне завдання, і охоронний договір.

«Питання одне – зберегти об’єкт культурної спадщини. А хто його зберігатиме – чи міськвиконком, чи інвестори, чи хтось-інший – нас не цікавить, – говорить Давидюк. – Реставраційний проект погодили у Федорака (Володимир Федорак, начальник управління культури ОДА – Авт.). Відповідні містобудівні умови та обмеження погодила міська архітектура, яка веде авторський нагляд. Якщо щось іде не так, вони повинні реагувати і повідом­ляти архбудконтроль».

Ну, який авторський нагляд веде міська архітектура, ми вже почули трохи вище. А про технічний стан будинку детальніше розказав начальник міського управління інвестиційної політики Ігор Попадюк.

«З вулиці Гординського цього не видно, але з внутрішнього двору були дірки в даху, – пояснює він. – Крім того, велику частину черепиці ще років 20 тому замінили на неякісну й підмурували цементним розчином. Тепер її вже не можна поставити назад. Між черепицями дірки, весь дах світиться. Там була діра діаметром десь у три метри, і то не одна. Через дощ і сніг дерев’яні балки почали гнити, а на третьому поверсі між перекриттям даху і горищем утворилися провалини – повністю прогнила стеля».

_mg_7940

За словами заступника міського голови Богдана Білика, місту реставрація даху обійдеться майже в мільйон. Покрівлю перекриють старою черепицею. Ту, що відновити не вдасться, виготовлять за австрійським зразком.

«Це пам’ятка архітектури IV рівня складності, – додає Ігор Попадюк. – Ми довго робили проект на дах, проходили будівельну експертизу. Затримка з розібраним дахом виникла тому, що не можна оцінити складність черепиці до того, як її знімуть. Колишня школа на Гординського стане одним із перших об’єктів, де збережуть автентичний вигляд будівлі та поміняють черепицю на оригінальну. До кінця року дах точно мають зробити. Усі аванси пройшли, фірма приступає до роботи».

Це підтверджує і Роман Дичек, керівник фірми-виконавця – ТзОВ «Івано-Франківськ реставрація Р. І.». Саме ця команда виграла тендер на ремонт даху.

«Реставраційний проект ми отримали у понеділок, 3 жовтня, – говорить Дичек. – Він проходив зміни і доопрацювання. Також була фінансова затримка. І це відклало початок робіт. Тепер все залагоджено. Ми завозимо ліс і починаємо роботу».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.