Без категорії

Таксисти вимагають захисту

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Хто бандитськими методами видавлює з івано-франківського ринку перевезень одну з найпотужніших служб?

Ранком 30 серпня ця не така вже й тиха війна виплеснулася на вулиці Івано-Франківська. Кілька десятків таксистів служби «Явір» пікетували обласне управління міліції та Білу хату. Вони вимагали від влади закону та захисту. Справа в тому, що за останні півтора місяця невідомі зловмисники пошкодили десять автівок саме цієї служби. Інших чомусь не чіпали. І ще минулого понеділка таких випадків було вісім. Дві машини підпалили в ніч на вівторок.


Працюють експерти. 30 серпня, 04:30. Вулиця Будівельників

Недобрий ранок

О третій ночі диспетчер «Явору» повідомила, що на вулицях Будівельників і Стуса горять дві машини їхньої служби. Туди одразу з’їхалися інші таксисти, потім пожежники та міліція.

«Я поставив автівку біля дому ще в неділю, – каже власник згорілої машини Іван Типусяк. – У понеділок ввечері виходив до магазину, все було нормально. А десь о третій ночі до мене подзвонила сусідка і сказала, що моя машина горить. Вони спочатку почули хлопок, потім спрацювала сигналізація сусідніх авто. Повибігали люди, гасили разом, всіма підручними засобами. З електропроводкою в мене все в порядку, тож я майже на 100% впевнений, що це підпал».

Експерти, які працювали на місці події, від коментарів відмовилися – зарано. Але в будь-якому разі списати одночасне загоряння двох автомобілів на електропроводку, як це робиться досить часто, буде непросто. Цікаво, що машини, які стояли біля житлових будинків, не мали розпізнавальних знаків таксі, втім, палії безпомилково вибрали їх серед інших. Отже, знали.

Методика витискання

«Я в цьому бізнесі вже 15 років, і за цей час бувало всяке, але такого ще не було, – каже директор служби таксі «Явір» Михайло Рибак. – За півтора місяця пошкоджено десяток машин, люди ідуть у відпустки, аби перечекати це страхіття. Вже перевіряємо адреси викликів, у безлюдні місця їздимо з підстраховкою. Але так працювати неможливо – підприємство брутально знищують, бандитськими методами витискають з ринку. Ми вже написали в усі можливі інстанції, міліція щось там розслідує, результату наразі – нуль».

Так, починаючи з ночі на 17 липня цього року невідомі злов­мисники пошкодили десяток «яворівських» авто. Почалося все з того, що троє в масках розтрощили металевими прутами таксистський ВАЗ 21115. Машину просто викликали у тихе місце, а там замість пасажирів до неї підійшла трійця з арматурами. Тієї ж ночі так само розбили «Фольксваген». Через день від аналогічної операції постраждало ще одне авто – «Опель Аскона». Водії при цьому спротиву не чинили – все робилося дуже швидко, та й, погодьтеся, не може бути настільки дорогою машина, щоб самому підставляти голову під арматуру. А колеги, які приїжджали на допомогу, вже нікого не встигали побачити.

В ніч на 29 липня такими ж металевими прутами розбили «Пежо Експерт», а 4 серпня, на Південному Бульварі – ще один ВАЗ 21115, цього разу вони навіть не ховали під масками облич. Через чотири дні підпалили «Фольксваген Гольф» в районі вулиці Хоткевича.

І це ще не все. «Близько четвертої ранку я припаркував авто біля «Сільпо», – розповідає про події ночі на 16 серпня один із водіїв «Явору». – Там стояла машина іншої служби. Щойно зареєструвався в диспетчерській, як на авто посипались удари арматурою. Розбили чотири скла – лобове, заднє та два бокових. Їх було двоє, молоді, худорляві, спортивні. Не дуже поспішаючи пішли в бік ринку на Мазепи. Ну, не ганятися ж за ними одному в темряві?! Ремонт обійшовся приблизно у три тисячі гривень – допомогло керівництво служби».

Вночі з 23 на 24 серпня зловмисники порізали всі чотири колеса «Рено Кенго» на Вовчинецькій, минулого вівторка – два підпали.

Таксисти гуртом пішли до влади й міліції шукати правди та захисту.


Пікет біля обласного УМВС. 30 серпня, 10:00

Чужий проти Хижака

Версій, хто таким чином шкодить «Явору», може бути багато. Найперша, звісно, – дика конкуренція. За словами Михайла Рибака, зараз ринок таксі Івано-Франківська розібраний між двома великими «синдикатами» і двома самостійними службами. «Явір» – саме серед двох вільних, потужна, стабільна, успішна служба. І Рибак вважає, що таким чином його змушують або продати бізнес і піти з ринку, або шукати захисту в «колективі колег».

До речі, самі таксисти з інших служб не дуже прагнуть коментувати ситуацію. Чи то бояться, чи то їм просто байдуже – аби самих не чіпали. За різними даними, у Франківську зараз працюють від двох до трьох тисяч машин таксі. При такій тісняві, напевно, важко порозумітися з сусідом-конкурентом.

Є ще версія помсти. Мовляв, таксисти «Явору», які зазвичай швидко поспішають один одному на допомогу за сигналом по рації, могли раніше побити якихось розбишак. І тепер ті їм за це мстяться. До речі, на сайті «Репортера» (а ми вже публікували невелику інформацію, коли вся ця історія тільки починалася) хтось навіть висловив припущення, що то прагнуть крові ображені пасажири. І таке пишуть.

А вже зовсім екзотичний варіант – ніби хтось чужий і потужний намагається дестабілізувати ситуацію, щоб потім ввести до міста нове потужне підприємство та монополізувати ринок.

Але все це версії та варіанти. А що каже міліція?

«Моя думка, що тут – недобросовісна конкуренція, «Явір» хочуть забрати з ринку, і роблять це доволі грамотно – без фізичного впливу на людей, без телефонних дзвінків і погроз, – каже перший заступник начальника міськвідділу міліції Олександр Кочкін. – Втім, по всіх фактах порушені кримінальні справи, ми працюємо: їздили з таксистами в рейси, робили засідки і т. д. Сподіваюся, ми їх затримаємо».

…А серед водіїв таксі вже говорять про те, що треба купувати зброю. Якось не дуже віриться, що в нашому невеличкому місті наші потужні правоохоронні органи не здатні припинити цей «бєспрєдєл» і покарати винних. Невже справді чекаємо крові?

Write A Comment