Чистота вулиць завжди буде актуальним питанням. Та, відверто кажучи, в Івано-Франківську ця проблема не така вже й гостра: комунальники прибирають більш-менш, урни є, смітників ніби не бракує.
А от їх зовнішній вигляд далеко не найкращий, пише Репортер.
Згідно з правилами благоустрою, відстань між урнами на центральних вулицях міста повинна бути не більше ніж 40 метрів. А от у парках, скверах і відпочинкових майданчиках кількість урн встановлюється з розрахунку – один смітник на 800 м2 площі. Окрім того, смітники мусять бути і біля кожного МАФу, магазину, кафе.
Якщо ви прогуляєтесь вулицями Франківська, то помітите, що подекуди в нас смітників навіть більше, ніж цього вимагають правила. Ті, що розташовані уздовж вулиць, обслуговує комунальне підприємство «Муніципальна дорожня компанія». Ті, що в парках, – КП «Центр розвитку міста та рекреації». А смітники, які стоять у Меморіальному сквері й на кладовищах, перебувають на балансі КП «Міська ритуальна служба». Є урни і на громадських зупинках – ці вже на совісті управління транспорту і зв’язку.
«Минулого року ми закупили близько 150 нових урн, які розмістили на зупинках громадського транспорту, – розповідає директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак. – На сьогодні за більшість цих урн, як і за самі зупинки, відповідає управління транспорту і зв’язку. Вони провели конкурс на утримання зупинок. Тобто підприємець, який виграв тендер, зобов’язаний прибирати смітники, підмітати у межах зупинки, а також мити скло».
Звісно, нові урни на зупинках – це важливо. Однак більше уваги люди звертають на смітники у центрі міста, які насправді трохи не вписуються в місцеву архітектуру. В комунальному департаменті це знають і обіцяють їх замінити вже цього року.
«Дротяні урни, які там є зараз, встановлювали понад 10 років тому, – говорить Михайло Смушак. – Більшість із них вже варені-переварені, перемальовані, прогнилі, тому їх треба замінити в першу чергу. Але крім тих сітчастих смітників, у нас є чавунні урни, їх ми міняти не будемо».
Насамперед нові урни поставлять на вулицях Лесі Українки та Міцкевича, які зараз у процесі реконструкції. Також близько 50 смітників мають замінити на стометрівці й Вічевому майдані. Для цього в бюджеті міста передбачили 200 тис грн. Наразі формуються титульні списки.
«Ми колись планували, що має бути універсальний дизайн урн нашого міста, – каже Смушак. – Вже сьогодні, облаштовуючи вулиці, ми шукаємо ті варіанти, які були б оптимальні для певної вулиці. Наприклад на Тринітарській у нас один тип урн, у сквері на вулиці Галицькій, 67 – вже інший, на Мазепи, у сквері який ми назвали «П’ятниця», – ще інший. Який дизайн урн буде в центральній частині Івано-Франківська, ми також визначились, і зараз шукаємо того, хто б міг зробити їх саме так, як нам треба».
Окрім того, у 2018 році в місцях масового скупчення людей планують встановити урни для роздільного збору сміття.
«Ставити по чотири урни в кожному місці – це недоцільно, ніде в Європі так не роблять, – говорить директор департаменту. – Але є місця масового скупчення людей, де назбирується чимало дрібних відходів, наприклад, на зупинці біля пошти чи в районі вокзалу. Такі ж урни ми хочемо розмістити поблизу навчальних закладів, аби діти вже в школі звикали сортувати відходи».
Та проблема в тому, що деякі люди не тільки не звикли сортувати сміття, а й викидають його будь-куди. Наприклад, влітку багато відпочивальників після річки не забирають сміття з собою, а залишають його в урнах на дамбі. Мало того, пакети з побутовим сміттям часто не доносять до майданчика з контейнерами, а залишають просто на зупинках громадського транспорту.
«Минулого року ми почали спеціально встановлювати на зупинках смітники, які мають невеликий отвір, щоб туди не запихали цілі пакети, – розповідає Михайло Смушак. – Адже урни насправді потрібні для того, аби люди мали де викинути стаканчик з-під кави, пляшку від води чи папірець. Та в нас чомусь цього не розуміють».
Справді, чимало залежить від самих мешканців. Бо якщо в місті замінять навіть усі урни, то ніхто не зможе гарантувати, що через півроку вони не стануть такими ж, як маємо зараз.
У перехожих своє розуміння, що таке власний і громадський простір. Декого почуття відповідальності таки змушує сортувати відходи і доносити сміття до баків. А в інших усе обмежується радіусом у кілька метрів довкола власного тіла – таким урни не потрібні.
*****
Стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що порушення правил благоустрою, зокрема викидання сміття у непризначеному для цього місці, тягне за собою накладення штрафу – від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На сьогодні це від 340 до 1360 гривень.
*****
Уперше в Європі сміттєві урни встановили у Парижі, на набережній річки Сени. Це були бляшані бідони з-під олії та вина. Також влада міста наказала розставити відра для сміття біля крамниць. Саме у Франції першими почали сортувати відходи: побутове сміття, папір та ганчірки, окремо слід було викидати скло і фаянс. А тим, хто не хотів дотримуватись правил чистоти на вулицях, перфект міста пригрозив великими штрафами. Згодом спеціальні баки для сміття з’явилися в кожному районі Франції, а потім і в усіх індустріальних країнах.
Comments are closed.