Соціум Статті

Сміття шукає полігон. Як у тергромадах Прикарпаття наводять порядок з відходами

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Мешканці Старобогородчанської об’єднаної територіальної громади починають сортувати сміття. За бюджетні кошти закупили нові контейнери, а в рамках американської програми DOBRE, отримали сміттєвоз. Та щоб навести порядок з відходами, одного автомобіля замало.

Виявляється, навіть сортовану сировину нікуди дівати.

Селяни вчаться сортувати

Минулого тижня керівник DOBRE в Україні Бері Рід приїхав у Старі Богородчани вручати громаді автомобіль для збору твердих побутових відходів (ТПВ). Американець каже, це перший крок до вирішення проблеми переповнених сміттєзвалищ.

«Ми багато працювали, аби покращити ситуацію з відходами у цій громаді, – говорить Бері Рід. – Перш за все зустрічалися з людьми і обговорювали їхні пріоритети в цьому напрямку. Розповідали, як має відбуватися утилізація ТПВ і скільки це буде коштувати. Водночас розробляли конкретні кроки щодо покращення якості надання послуги на рівні місцевої адміністрації. В результаті від програми DOBRE громада отримала сміттєзбирач, а сільрада закупила тисячу контейнерів, які будуть встановлені біля місцевих домогосподарств».

Як розповів голова Старобогородчанської ОТГ Ярослав Здерка, сортуванням сміття у громаді почали перейматися, коли в дію вступила правка до закону «Про відходи», що забороняє захоронення непереробленого сміття.

«У нас створене комунальне підприємство, яке досі вивозило ТПВ раз на місяць, – говорить Здерка. – Тобто їхав трактор з причепом і вантажниками, які збирали по дворах мішки з відходами. Але це сміття йшло гамузом, а зараз закон забороняє полігонам таке приймати. Тому ми будемо просити мешканців, аби в нові сміттєві контейнери складали лише те сміття, яке в подальшому підлягає досортуванню – його будемо відправляти на переробку. А сміття, що на захоронення, – органічні, харчові відходи – як і раніше, буде складатись у мішки і вивозитись на сміттєзвалище».

Полігон площею 2,06 га, куди звозять сміття з усього Богородчанського району, розташований у селі Скобичівка Старобогородчанської ОТГ. Його ввели в експлуатацію ще у 1990-му. Нині він свій ресурс вичерпав, адже був розрахований на 15 років.

«Сподіваємось, сортуючи сміття, ми зможемо продовжити термін експлуатації полігону, – каже Ярослав Здерка. —Та й для місцевого бюджету це вигідно: буде менше витрат на ліквідацію стихійних сміттєзвалищ та на захоронення відходів».

Залежні від…

На жаль, у Нижньовербізькій громаді ситуація геть протилежна. Справа в тому, що ще до об’єднання місцеві жителі уклали договори на вивезення сміття з фірмою АВЕ, яка в Коломийському районі є монополістом. Підприємство видало людям контейнери і зобов’язалося вивозити ТПВ раз на місять. Однак нині селяни нарікають, що фірма не виконує обіцянок. В результаті біля будинків сморід, мухи, безлад. А поскаржитися немає кому, бо сміттєвози на телефонні дзвінки не відповідають, а керівництва ніколи нема на місці.

«Договори з АВЕ люди укладали одноосібно, – розповідає голова Нижньовербізької ОТГ Ярослав М’якущак. – Аби мешканці могли розірвати ці договори, мусимо запропонувати їм щось взамін. Зараз намагаємось виправити ситуацію власними силами. Поки просимо комунальне підприємство Яблунівської ОТГ збирати сміття. Також підписали міжмуніципальну угоду з Печеніжинською громадою щодо спільного сортування ТПВ. Вони пропрацьовують будівництво сортувальної лінії на території громади. Але там дуже складна процедура, тому вирішення проблеми займе якийсь час».

За словами М’якущака, в рамках реалізації програми DOBRE, їхня громада теж сподівається отримати сміттєвоз. Окрім того, подали заявку на обласний конкурс програм і проектів на придбання сміттєвих контейнерів та облаштування сортувальних майданчиків.

«Також я звертався до голови Матеївецької ОТГ, якій обласний екологічний фонд виділив кошти на купівлю сміттєвоза, – говорить голова громади. – Днями вони зібрали сміття у своїх населених пунктах, тож я хотів просити допомоги ще в них. Але Петро Книшук (голова Матеївецької ОТГ – Авт.) стикнувся з проблемою, що те сміття нема куди вивозити. Хоча поблизу Коломиї є паспортизоване сміттєзвалище, але воно закрите для навколишніх громад».

А що на полігонах?

В Івано-Франківській області діють 32 сміттєзвалища, лише вісім з них паспортизовані. Більшість із цих полігонів уже вичерпали свій ресурс або на грані закриття.

У Косові сміттєзвалище закрите, в Калуші – переповнене і потребує будівництва другої черги, а коломийське приймає лише місцеве, і там ресурс полігону вже також майже вичерпаний.

На франківському полігоні ТПВ у селі Рибне, який приймає третину відходів області, ситуація теж не з кращих. У 2015 році фахівці прогнозували, що полігону вистачить років на п’ять. Однак, відколи там з’явилася сортувальна лінія, «життя» сміттєзвалища продовжили до 2027 року.

Про необхідність створення нового полігону для побутових відходів на Над­вірнянщині, нещодавно заявив міський голова Надвірної Зіновій Андійович.

«Діючий полігон вичерпує свій ресурс, тому ми розробили проект на будівництво нового полігону та сміттєсортувальної лінії, – розповідає Андрійович. – Відповідна документація пройшла комплексну експертизу. Станом на 2015 рік загальна кошторисна вартість на проведення робіт – 72 млн грн. Міськрада неодноразово зверталася у міністерство екології та державний фонд регіонального розвитку. Проте підтримки з боку держави наразі нема».

Отаке. Мабуть, проблему зі сміттям на Прикарпатті міг би вирішити сміттєпереробний завод. Та, на жаль, його будівництво далі обіцянок та балачок не рухається.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.