Газета Соціум

На основну сесію ЗНО цьогоріч очікують понад 12 000 прикарпатців. Що їх чекає?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
До червня ще далеко, але не для цьогорічних випускників. Вони вже готуються до ЗНО – і пробного, і основного.

На основну сесію ЗНО цьогоріч очікують понад 12 000 прикарпатців.

Йти за потоком

Реєстрація на цьогорічне пробне тестування тривала з 8 по 31 січня, а оплатити тести треба було до 7 лютого. Одне тестування – 138 грн. Можна здавати українську мову і ще якийсь тест за вибором. І щороку кількість охочих зростає.

«Пробне тестування – це генеральна репетиція, якої жоден вчитель дітям дати не може, – каже Богдан Томенчук, директор регіонального центру оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО). – Навіть якби репетитор розігрував цю процедуру, то в ній брали б участь кілька дітей. А на пункті пробного тестування буде 200 людей. Абітурієнту треба пережити інтегрування у середовище. Це можна порівняти з поведінкою у великому аеропорті: ти начебто приїхав перший раз і не знаєш мови, але йдеш за потоком. Кожен другий учасник основного тестування стає учасником пробного».

Цього року в області пробне тестування оплатили понад 24 000 учнів, з них більше 7000 – з Франківська. Вони писатимуть більше 39 000 тестів, майже 12 000 з яких напишуть в обласному центрі. Це на 25 % більше, ніж минулоріч.

Пробне ЗНО з української мови відбудеться 16 березня, з решти предметів – 23 березня. За словами Богдана Томенчука, зазвичай пробне проходить у дві останні суботи березня, але цього року його змістили на тиждень – через вибори.

«На пробне приходить переважно сильніша половина одинадцятикласників, тому по них визначити рівень цьогорічних абітурієнтів важко. Та якщо ти бачиш, що серед найкращих ти – найгірший, це сигнал до дії», – говорить Томенчук.

Випускник зможе дізнатися, де буде його пункт тестування, і роздрукувати підтвердження з 25 лютого у своєму особистому кабінеті на сайті ІФРЦОЯО.

Реєстрацію відправить школа

Реєстрація на основну сесію ЗНО розпочалася 5 лютого і триватиме до 18 березня. Потім дається ще тиждень, до 25 березня, на внесення змін до реєстрації. Процедура буде така, як і в минулі роки. Учень має зареєструватися сам і віднести реєстраційний пакет у школу. А вже там формують спільний пакет і відправляють в центр оцінювання якості освіти до 18 березня.

«Після 18 березня ми не будемо прий­мати пакети. Але таких, хто запізнюється, у нас немає, – каже Богдан Томенчук. – Формування учнівських пакетів відбувається лише централізовано, тільки так є гарантія, що вони прийдуть вчасно. Центр оцінювання якості освіти не буде ні в кого приймати документи індивідуально. Ми мали гіркий досвід у перші роки проведення тестування, коли тут в кінці тестування стояла черга».

Як і минулого року, ЗНО обов’язково здають як випускники шкіл, гімназій та ліцеїв, так і випускники коледжів і технікумів. У закладах загальної середньої освіти, як і раніше, треба здати три предмети (українська мова, історія України або математика і третій предмет на вибір). Всього можна скласти не більше чотирьох тестувань.

Випускники закладів професійної та вищої освіти складають обов’язкову українську мову, а цього року – ще й історію або математику. Третій предмет учні коледжів та технікумів здаватимуть не у формі зовнішнього оцінювання і у своїх навчальних закладах.

ЗНО-2019 проведуть у такі дати:

21 травня – математика

23 травня – українська мова і література

27 травня – німецька, французька, іспанська мови

28 травня – англійська мова

30 травня – фізика

4 червня – історія України

6 червня – біологія

11 червня – географія

13 червня – хімія

Додаткова сесія ЗНО відбудеться у період з 26 червня по 12 липня, дати оголосять до 30 квітня. У ній можуть брати участь ті, хто під час основної сесії хворів, зазнав стихійного лиха, смерті рідного, а також ті, хто не міг пройти тестування в день основної сесії через релігійні переконання, перебування на тимчасово окупованих територіях, на конференціях та конкурсах, проходив практику на підприємствах, за рішенням суду відбував покарання, брав участь в ООС на сході України. Для цього потрібно подати заяву не пізніше, ніж протягом п’яти робочих днів, враховуючи день тестування. Також під час додаткової сесії писатимуть тестування діти з інвалідністю, яким потрібні особливі умови. До речі, з 2018 можна скласти тестування шрифтом Брайля, але, за словами Богдана Томенчука, минулого року ніхто на Прикарпатті не подавав такої заявки.

Уже кілька років тестування з іноземної мови ділиться на різні рівні. Ті, хто відчуває себе впевнено в англійській чи французькій, незалежно від того, чи вони навчалися у спеціалізованій школі, чи ні, вибирають профільний рівень, всі інші складають рівень стандарту. Також минулого року було нововведення – аудіювання в тестах з іноземної мови. Незважаючи на критику, цей вид оцінювання залишили і цьогоріч.

«Аудіювання виправдало себе як мета, але не як спосіб, – каже Богдан Томенчук. – Його варто вдосконалити. Треба сертифікувати кожен окремий пристрій, через який відтворюватимуть завдання, а не марку пристроїв. Аудіювання варто проводити у відповідних кабінетах та із застосуванням відповідних сертифікованих пристроїв, бо ж від цих тестів залежить дитяча доля».

Випускникам треба пам’ятати про те, що на ЗНО – суворі правила: за списування виганяють зразу, без можливості перездачі. За словами Томенчука, останнім часом в області таких випадків небагато. Минулого року вигнали десь 30-40 осіб, це зовсім невеликий відсоток. Переважно причиною було користування мобільним телефоном.

Результати ЗНО з української мови і літератури, математики і фізики оприлюднять до 13 червня, з іноземних мов і біології – до 19 червня, з історії України, географії та хімії – до 24 червня.

Пороговий бал зросте

На відміну від процедури ЗНО, вступна кампанія у виші зазнала змін. За інформацією Міносвіти, цього року для вступу на бакалавра (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного напрямку) прий­матимуть лише сертифікати ЗНО за 2017, 2018, 2019 роки. А з іноземних мов – лише за 2018 і 2019 роки.

Також підвищили прохідний бал на деякі спеціальності. На «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини», «Міжнародні економічні відносини», «Міжнародне право», «Фармацію» треба мати не менше 130 балів. На спеціальності «Стоматологія», «Медицина» і «Педіатрія» – не менше 150. Це пояснюють високим рівнем суспільної відповідальності цих професій.

Також для вступу на деякі спеціальності змінили конкурсні предмети: тепер більше вимагатимуть математику, фізику, хімію.

На медичні та педагогічні напрямки першочергово прийматимуть вступників, які укладуть угоду про відпрацювання мінімум на три роки у будь-якому селі або селищі міського типу.

Прийом документів розпочнеться 10 липня і закінчиться 16 липня для тих, хто вступає за творчими конкурсами, і до 22 липня для тих, кого зараховуватимуть лише за результатами ЗНО.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.

Comments are closed.