Соціум Статті

Коли весна не тішить. Як рятуватися від сезонної алергії

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Для когось пробудження природи – це радість, а для іншого – період, коли на вулицю виходити не хочеться. Щороку все більше людей хворіють на сезонну алергію, але не поспішають до лікаря.

Три періоди

Дехто хворіє на алергію з дитинства, але часто вона проявляється уже в дорослому віці.

«Перші ознаки алергії я відчула після народження дитини, сім років тому. Спочатку симптоми були легкі, але з кожним роком вони погіршувались: чхання, почервоніння очей. Починається все навесні, в період рясного цвітіння. До лікаря не зверталася, п’ю «Едем», про який почула в рекламі, стає трохи краще», – каже франківчанка Світлана Матвійків.

За словами Оксани Швець, алерголога франківської поліклініки № 3, причиною виникнення алергії може бути спадковість або низька імунна система.

Читайте: На лікаря немає часу, – як лікуються франківці (ФОТО)

«Якщо в родині батько чи мати має алергію, то дитина теж матиме до неї схильність, – каже Оксана Швець. – З іншого боку, алергія – це крик імунної системи, нетипова реакція організму на подразник. Тому її може спричинити низький імунітет. Щороку прояви на той самий алерген бувають різними, інколи стан покращується, інколи погіршується».

За словами лікарки, відсоток хворих на сезонну алергію, або поліноз, щороку збільшується. Це пов’язано з екологією, викидами в атмосферу, які теж мають подразнюючий ефект. Тому мешканці міст частіше хворіють на алергію, ніж селяни.

Читайте: Свята тривають, шлунок плаче. Як тримати себе в тонусі під час застілля

Період сезонної алергії розпочинається вже наприкінці березня і може тривати аж до початку жовтня. Його ділять на три: весняний, літній і осінній.

«У весняний період хворі реагують на пилок рослин, коли ще листя не розпустилося, а пилок уже є, – говорить Оксана Швець. – Найчастіше реагують на вільху, березу, ліщину, тополю, клен, акацію, дуб. Влітку алергію викликають злакові трави, восени – полин, кропива, зараз на Прикарпатті навіть з’являється амброзія. Також восени відбувається спороутворення грибків, яке теж викликає алергічну реакцію».

Частіше алергія проявляється у дітей, ніж у дорослих. Скоріш за все, це пов’язано з тим, що імунна система дітей слабша.

Дієта й закриті приміщення

Перші прояви полінозу: нежить, чхання, набряк, свербіж, але можуть бути і розклади шлунково-кишкового тракту, висипи на шкірі, отит і кон’юнктивіт. Звісно, це не означає, що в однієї людини з’являться всі ознаки. Часто хворі намагаються самостійно лікувати алергію і не звертаються до лікаря.

«Коли прояви легкі, люди переважно самі купують ліки і приймають їх. Звертаються вже, коли хворіють другий-третій рік, – розповідає Оксана Швець. – Якщо алергія лише на одну рослину і її прояви легкі, то вони не порушують активність людини, достатньо випити таблетку. Але з часом приєднуються алергічні реакції на інші рослини. Може з’явитися перехресна алергія: якщо організм реагував лише на полин, то з часом може реагувати і на кульбабу, і на соняшник… Тому краще одразу проконсультуватися з лікарем».

Медики рекомендують пацієнтам, в першу чергу уникати контакту з алергенами. Треба якомога менше часу проводити на повітрі, особливо у суху вітряну погоду, натомість перебувати у закритому чистому приміщенні. Прийшовши з вулиці, хворий на алергію має промити слизові оболонки, обличчя, змінити одяг, за яким у приміщення несеться пилок. Також лікарі радять з настанням весни зробити в домі ретельне прибирання, щоб позбутися пилу.

Читайте: Ліки та послуги: чи треба платити, якщо не підписав декларацію

Крім того, за полінозом виникає і харчова алергія.

«Наприклад, хто має алергію на березу, не може вживати березовий сік, ягоди з кісточкою – вишні, черешні, яблуко, – каже імунолог. – Хворим на алергію приписують спеціальну гіпоалергенну дієту: не можна їсти мед, цитрусові, шоколад, какао. І, звичайно, ліки: антигістамінні препарати, протинабрякова терапія. Це призначає лікар, залежно від симптомів».

Повністю вилікувати алергію не вийде, зате можна її контролювати й відчувати лише легкі ознаки. З народними методами лікар рекомендує бути обережними, адже найчастіше у них задіяні трави, і невідомо, чи вони не стануть додатковим збудником алергічної реакції.

Обережно з антибіотиками

Крім сезонної реакції на цвітіння рослин, алергія може бути на укуси комах, шерсть тварин, ліки. Продукти, які найчастіше викликають алергію, – це шоколад, цитрусові, горіхи, морепродукти. Симптоми харчової алергії: від набряку обличчя, затрудненого ковтання, затерплих губів до проносу, болю у шлунку, кишечнику.

«Харчову алергію найскладніше діаг­ностувати, бо тут часто причиною є перехресні алергічні реакції, пов’язані з полінозом, – говорить Оксана Швець. – До того ж, невідомо, наскільки чисті та якісні були ці продукти. Це стосується і ліків. У людини, яка має алергію на антибіотики, можуть з’явитися симптоми, хоч вона їх і не приймала. А, натомість, вживала молочні продукти, в які додавали антибіотики, щоб вони не псувалися. Звідти й алергічна реакція».

З ліків найчастіше пацієнти мають алергію на антибіотики, а також на йод, аспірин. Якщо, наприклад, є алергія на пеніцилін, то людині не призначають жодні з подібних груп антибіотиків. Медикаментозна алергія може проявлятися у шкірних реакціях, розладах шлунково-кишкового тракту, може проходити дуже важко.

Читайте: Олена Березовська: Про комерційні діагнози, «фуфломіцини» та любов до власного тіла

До речі, якщо алерген потрапляє в організм вперше, то алергії не буде, лише утворяться антитіла. Її прояви стануть помітними, коли алерген потрапить до організму вже вдруге.

Крім того, не варто плутати алергічну і псевдоалергічну реакцію.

«Наприклад, людина з’їла цілу плитку шоколаду чи багато цитрусових і в неї виникла псевдоалергічна реакція, – розповідає Оксана Швець. – Для її лікування ми призначаємо ті самі препарати, що і при алергії. Але потім, коли людина з’їсть шматочок шоколаду чи апельсину, нічого не буде, це одноразова реакція. А для справжньої алергії достатньо мінімальної дози».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.