Соціум Статті

Хто хоче створити у Франківську витверезник – як і для кого

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нещодавно на оперативній нараді у міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа його заступник Олександр Левицький запропонував створити у місті… витверезник.

Обговорювали цілком серйозно, мовляв, таки є проблема. І що? «Репортер» взявся розбиратись. витверезник

До теми П’яні тут не ходять – три історії франківських безпритульних
Дорого й довго

«Лікарні, згідно з законом, не можуть госпіталізувати та утримувати людей, яких не треба лікувати, тож вони не будуть оплачувати їхнє перебування там», – аргументував свою пропозицію Левицький.

За словами заступник мера, приміщення для витверезника можна зробити на другому поверсі над франківським Будинком нічного перебування. Колись були радянські витверезники, але їх визнали негуманними, бо це не медична, а соціальна проблема, каже він. Натомість, облаштувати приміщення, в якому б люди перебували у комфортних умовах з нормальним ставленням – довго і дорого, коштів на це поки не знайшли.

Втім, говорить Олександр Левицький, вони таки планують створити щось подібне найближчим часом – орієнтовно на 20 місць. Така структура надаватиме не медичні, а соціальні послуги.

До теми Притулити безпритульних. Як зменшити кількість безхатьків у Франківську
Пускають тільки взимку

«За роки незалежності, відколи витверезники відмінили, ніхто не займався цим питанням, – каже директор Будинку нічного перебування Іван Боберський. – Відмінили, а альтернативи не дали, тому маємо, що маємо – весь привокзальний сквер заповнений п’яними, а наші діти на це дивляться».

За його словами, коли людина спить п’яна – важко зрозуміти, чи це безхатько, чи він має дім, чи просто перебрав. Тому орієнтації саме на безпритульних не буде.

Боберський пояснює, не все так просто з законодавством, є багато «гострих кутів». У тому форматі, що був при СРСР, витверезники працювати не можуть, їх тому й відмінили, бо визнали порушенням прав людини. Забрати до витверезника мають право лиш ту людину, яка у стані гострого алкогольного сп’яніння – без свідомості, потребує екстреної допомоги. Якщо ж людина притомна і не хоче нікуди їхати, її ніхто не може змусити.

Читайте Місто і його безхатьки. Хто в Івано-Франківську відповідає за безпритульних?

На думку Івана Боберського, «у слов’янських народів є особливість – ми любимо випити, відповідно є наслідки». У Європі ситуація трохи інша, тому європейський підхід Україні не підходить, інакше з кожним роком на вулицях буде все більше п’яних людей.

«У моєму баченні такий витверезник – це сучасне наркологічне відділення, куди можна буде відправляти цих людей, якщо вони матимуть бажання, – говорить Іван Боберський. – Потрібна охорона, п’яні люди можуть бути буйними, до прикладу, як 20 п’яних безхатченків, серед яких колишні ув’язнені, зберуться в одному приміщенні – що буде? І лікар потрібен, кваліфікований нарколог зі стійкою психікою, щоб міг їх виводити з цього стану».

Коли п’яний спить на вулиці, поліція може його спочатку запросити у витверезник, а вже потім написати протокол, аби він розумів, що відбувається. Та деякі п’яні і самі не проти, якщо їх кудись відвезуть, особливо якщо холодно на вулиці.

Будинок нічного перебування п’яних до себе впускає лише взимку, щоб не позамерзали. Тримають їх, за словами директора, окремо. Боберський каже, його завдання – забезпечити нормальні, безпечні умови праці, бо ж за яку зарплату соцпрацівник терпітиме таке? Та і які послуги можна надати п’яному?

У приміщенні, де планують зробити витверезник, потрібен ремонт. Іван Боберський говорить – слід змінити всю сантехніку, щоб були людські умови. На це потрібен час, гроші. Та передусім треба узгодити колективно із медиками, міською радою, поліцією та юристами – як воно все має працювати, аби не порушувати нічиїх прав.

«Що буде, якщо людина не захоче туди йти – основне питання, – каже Боберський. – У мене немає чіткої відповіді, та її в принципі немає».

Без порушення прав

«Якщо п’яна людина лежить на землі – ми не можемо її там лишити, мусимо доставити в лікувальний зак­лад, – каже заступник начальника обласного управління Нацполіції Олег Йосипів. – Проте затримувати та утримувати без правових чи медичних підстав – теж не можемо, це порушення прав людини. Витверезники були дуже поширені минулого століття, у 1999 році їх відмінили постановою Кабміну, після того поліцію звільнили від цієї функції. Та якщо передбачити основні задачі нового у Франківську закладу, і вони будуть законними – поліція допомагатиме».

Зараз поліцейські, відповідно до статті 41 закону «Про поліцію» («поліцейське піклування»), доправляють додому п’яну людину, допомагають зв’язатися з рідними чи скерувати у медичний заклад. За словами ­Йосипіва, якщо буде витверезник, то, за згодою, п’яного зможуть відвезти й туди – такі заклади однозначно потрібні.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.