Соціум Фото

Франківський ОПЦ отримав матеріали для супроводу батьків, які втратили дитину (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У четвер, 21 листопада, медичному персоналу обласного пологового центру презентували програму «Прощання з ангелом» в рамках проєкту з підтримки батьків, які втратили дитину під час вагітності чи після пологів ГО «Опіка ангела».

ГО «Опіка ангела» розробила програму опіки над сім’ями, які зазнали втрат. Ця опіка допоможе і медичним працівникам перевести втрату в етичне русло, пише “Репортер“.

Засновники організації Наталя та Тарас Сениця самі рік тому втратили новонародженого сина і знають, з якими переживаннями стикаються батьки. У пологовому будинку в Австралії, де вони народжували сина, зустріти цю втрату і попрощатися із сином їм допоміг медичний персонал. Там така практика підтримки була впроваджена понад 30 років тому.

«Усі чотири дні життя Теодора ми мали можливість бути разом із ним в реанімації. Нам запропонували зробити з ним фото на згадку. Тоді ми не розуміли, для чого це. А нині – це найцінніше, що залишилося у спогад про нашого сина», – говорить Наталя Сениця.

Тож, з обласного перинатального центру у Франківську подружжя вирішило розпочати впровадження схожої до австралійської системи підтримки батьків, які втратили немовля. За словами Наталі, система підтримки включатиме як роботу з батьками в пологовому, так і навчання та психологічний супровід медперсоналу та терапевтичну роботу з батьками опісля.

«Над цим наша держава не задумується донині. Ми завжди думали, як зберегти вагітність, як розродити жінку, щоб вона і дитина були здоровими, але ніколи не задумувалися що є із сім’єю, яка зазнає перинатальних втрат. Ці сім’ї залишалися самі з собою і їм було важко. Крім того, ви знаєте, як гостро в таких випадках ставляться до медперсоналу, – говорить заступник головного лікаря ОПЦ Мар’ян Яремко. – У неділю відзначали день передчасно народженої дитини. Приходили діти, які хоч і передчасно народилися, є активними і обдарованими. І це прекрасно, що ще в 2007 році ми перейшли на виходжування дитини з 22 тижня вагітності. Далі за планом після презентації будемо проходити навчання і якщо освоїмо цей проект на базі перинатального центру, то будемо поширювати його на всю державу. На жаль, це перший такий проєкт в Україні. Це лише перші кроки, але їх треба робити».

Яремко додає, починають саме з перинатального центру, тому що саме тут концентруються усі складні випадки і тому реєструється найбільше витрат. ГО «Опіка Ангела» отримала грант від громадського ресторану Urban Space 100 у 59 тис грн на публікацію рекомендаційного довідника для роботи з перинатальними та неонатальними втратами. Цей посібник отримає весь медичний персонал ОПЦ. Також 127 вже брошур замовили медики з інших областей.

«Тема втрат стосується не лише батьків, а й медиків, – говорить Наталя Сениця. – Ми хочемо, щоб ви змогли відпрацювати власні, відповідні до українських реалій механізми зменшення стресу для себе і для сімей, які прощаються з дитиною».

Життя після втрати. Хто і кому у Франківську допомагає пережити смерть дитини

«Перинатальний центр – це те місце, де народжується життя. Не ми визначаємо його тривалість. Але ми можемо допомогти батькам навіть це коротке життя супроводити любов’ю, – говорить Світлана Карпова, лікарка відділення інтенсивної терапії новонароджених. – Я маю такий особистий досвід, знаю, що кожен медпрацівник у своїй роботі чи особистому житті стикається з такими ситуаціями і часто ми безсилі, щоб промовити до жінок, підтримати їх і їм допомогти».

Окрім рекомендаційних брошур, медикам ОПЦ передали люльки для прощання, роз’яснювальні листівки та сувеніри для батьків, набори для відбитків ніжки і ручки, скриньки пам’яті, наліпки для медичних карт.

«Усі ці речі пожертвувані батьками, які пережили втрату. Вони у свій час десять чи п’ять років тому відчули цей біль. Вони зібрали те, що допоможе тепер іншим батькам прийняти втрату дитини», – говорить Наталя Сениця.

Вона наводить статистику, що 13 дітей в Україні помирають щодня з 22 тижня вагітності та до 27 дня свого життя. І додає, що втрати до 22 тижня – не відомі, адже часто жінки не звертаються до медзакладів при втраті дитини на ранньому терміні вагітності.

«Хоча медики роблять все, але не завжди в наших силах врятувати життя. Ці речі потрібно впроваджувати оперативно, тому що є люди, які потребують цієї підтримки вже сьогодні», – каже Володимир Дзьомбак, обласний експерт з акушерства та гінекології.

Після презентації 10 медичних працівників зголосилися увійти до робочої групи, яка напрацьовуватиме найбільш оптимальний варіант системи підтримки. Згодом, спільно з “Ротарі клубом” Франківська, проведуть навчання всього медперсоналу. За період діяльності з грудня «Опіка ангела» надала вже підтримку 70 сім’ям, які пережили втрату дитини.

У Франківську запрошують на групу підтримки для батьків, які втратили дитину

Наступного тижня, 28 листопада у Івано-Франківську проведуть групу підтримки для чоловіків та жінок, які пережили викидень або втратили дитину під час будь-якого терміну вагітності чи за короткий час після пологів. Зустріч пройде за адресою Василіянок, 22.

Авторка: Ольга Суровська
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.