Соціум Статті

Аліментників щемлять законом. На Франківщині близько півтисячі боржників покарають санкціями

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
На Прикарпатті є горе-татусі, які роками не сплачують аліментів. Їхні імена тепер вивішують на «Дошку ганьби», заарештовують майно. Лише за два тижні вдалося стягнути понад мільйон гривень. законом

З 6 лютого цього року в дію вступив закон, за яким злісних неплатників аліментів можуть тимчасово позбавити виїзду за кордон, обмежити у праві користування автотранспортом, носіння зброї, а також можуть примусити до суспільних робіт, пише Репортер. законом

За словами в.о. начальника Головного територіального управління юстиції в області Андрія Гайди, раніше також було передбачено обмеження на право виїзду за кордон, але воно виносилося лише за поданням державного виконавця до суду. «Суди задовольняли чи відмовляли. В основному були відмови, задовольняли може 10 %, – говорить Гайда. – Зрушилося все лише після того, як вступив у дію новий закон».

За словами Андрія Гайди, нині на виконанні перебуває понад 9000 тисяч виконавчих проваджень – людей, які мають платити аліменти. З них 827 мають заборгованість понад три місяці. Такі автоматично потрап­ляють у загальний відкритий реєстр неплатників аліментів.

Тих, у кого заборгованість понад шість місяців, і можна застосовувати нові санкції – 496. Найбільше таких проваджень у Франківську, Калуші, Коломиї. Загалом, на Прикарпатті статистика ще досить позитивна, порівнюючи з іншими областями.

На 94 горе-татусів складені 94 протоколи на відпрацювання суспільних робіт. З них 34 вже направили до суду. Боржники мають відпрацювати від 120 до 240 годин.

В юстиції не приховують: коли цих постанов не було, то провадження іноді залежувалися, але зараз робота піде.

«Залишаться ті, які не платили і платити не будуть, бо люди є різні, – говорить Анд­рій Гайда. – Не хочеш платити – суспільні роботи. Уникаєш – адмінарешт на 15 діб».

Ще минулого тижня районами області по боржниках їздила мобільна група держвиконавців. Описували, арештовували майно. Так, за словами заступника начальника управління державної виконавчої служби в області Івана Француза, у Надвірнянському районі описали й наклали арешт на 1 / 4 будинку одного з боржників. Борг чоловіка сягнув понад 30 тис грн.

«У Коломийському районі арештували земельну ділянку площею 0,425 га, – продов­жує Француз. – Сума боргу – 121 тис грн. Чоловік жодного разу не сплачував аліментів. Його дитина нині вже повнолітня. Ту ділянку після оцінки продадуть, а кошти перерахують його колишній дружині».

За словами Івана Француза, з початку цього року вже сплачено понад 8 млн грн аліментів. «Це ті, які платили добровільно, й ті, з яких стягнули із зарплати, пенсії, – пояснює він. – Десь 1 млн 200 тис грн стягнули вже з 15 лютого, якраз завдяки новому закону».

Крім санкцій та обмежень, пов’язаних з новацією, є ще один нюанс.

«Раніше ми спостерігали таку річ, особ­ливо на сезон літніх відпусток, що матері забирали провадження, – розповідає Анд­рій Гайда. – Чому? Бо їх шантажували батьки, що не підпишуть дозвіл на виїзд дитини за кордон. Сьогодні, якщо батько має більше півроку заборгованості, мати може переїхати кордон з дитиною без його дозволу».

Цікаво, що дані по злісних боржниках передають у базу поліції та прикордонних служб. Наприклад, коли патрульні зупиняють такого боржника за кермом – це прирівнюється до того, якби він їхав без прав, каже Гайда.

Крім того, з недобросовісними татусями намагаються боротися і публічним осудом, так званою «Дошкою ганьби». На сайті юстиції висвітлюють їхні імена та суми боргу. По кожному району. В лідерах неплатників аліментів – Калуський район. Тут 120 чоловіків. Суми боргу – від тисячі до 96 тис грн.

В Івано-Франківську – 42 татусі, найбільший борг – 127 тис грн.

Начальник Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Валентина Попик каже, минулого тижня арештували магазин боржника, який не виплачував аліменти близько двох років.

«Чоловік повністю виплатив 35 тис грн, – розповідає вона. – Нині до нас щодня приходять по двоє, четверо боржників з оплаченими квитанціями. Раз прийшли чоловік і жінка, які роками не спілкувалися. Були дуже гострі стосунки. Чоловік три роки не платив аліменти. При держвиконавцю відрахував колишній дружині 35 тисяч. Ми були здивовані. До цих змін у нас не було таких реальних важелів впливу».

За словами Валентини Попик, за два тижні боржники сплатили 400 тис грн.

Втім, не так позитивно налаштований начальник Богородчанського районного відділу державної виконавчої служби Юрій Сурмачевський. Каже, в них на обліку є 242 неплатники аліментів, сім із них мають заборгованість понад шість місяців, один – понад рік. Суми боргу – від 6 тис грн до 40 тис.

«В основному це безробітні, – каже Сурмачевський. – Минулої п’ятниці вчергове приїхали до одного боржника. Сидять з сусідом, випивають. Хата обкурена, аж страшно заходити. Майна жодного, роботи ніякої. Розумієте, коли він не хоче працювати – обмежуй його чим хочеш, але їх це не лякає».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.