Політика Світ Фото

Віктор Чумак у Франківську: «За політреформу не беруться, бо не хочуть втрачати владу»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У середу, 11 жовтня, позафракційний народний депутат, заступник голови комітету з питань запобігання та протидії корупції, лідер громадянського руху «Хвиля» Віктор Чумак зустрівся зі студентами юридичного факультету Прикарпатського університету. А «Репортер» спіймав нардепа після загальної розмови…

 Пане Вікторе, з якою метою ви нині у Франківську?

Я їжджу з лекціями про антикорупційну політику: з чого вона почалася, на чому стоїть, що їй заважає і що необхідно зробити, аби зрушити її з місця. Зміна виборчої системи, повністю змінить розстановку сил у політичній корупції. Тому я відвідую міста по всій країні з такими лекціями. А разом із тим зустрічаюся з пресою, мешканцями.

Наскільки у тому переліку зустрічей важливі студенти?

Політики знають, що студенти не хочуть ходити на вибори, тому працюють з бабусями, вважають, що це і є їхній електоракт. А я переконаний — треба підняти молодь, ходити саме до студентів. Наприкінці кожної лекції даю їм два домашні завдання: перше — ніколи не продавайте свій голос, бо так ви продаєте себе і своє майбутнє в рабство політикам на п’ять років, друге — завжди ходіть голосувати. Як не підете ви, піде хтось інший і скористається вашим голосом. Я приємно вражений франківськими студентами. Вони підходили до мене і казали: ми хочемо змін в країні, ми будемо їх чекати. На що я їм кажу: вставайте і робіть.

Що конкретно може зробити студент?

Студент може багато. Принаймні публічно сказати, що у нього вимагають хабар. А якщо так скаже 10 студентів, це переверне систему виховного процесу у виші. Студент може не дати хабар лікарю чи правоохоронцю. Він може бути в першу чергу громадянином, починати з себе.

На вашу думку, на Прикарпатті добре борються з корупцією?

Не можна побудувати щастя в окремому регіоні. У Франківську, Тернополі, Чернівцях значно сильніші, активніші громади, ніж у східних регіонах. Хоча і там нині все більше людей говорять про це. Сьогодні люди на юрфаці у проходах стояли, я бачив віддачу, очі, які горіли, — і це високий показник того, що люди все одно змінюються, країна змінюється.

17 жовтня у Києві ви збираєте акцію за політичну реформу. Сказали, що очікуєте понад 10 тисяч учасників. Яка її мета?

Ми хочемо, щоб у цей день поставили на голосування у першому читанні хоча б два закони – 6011 «Про антикорупційний суд» і 1068-2 «Про нову виборчу систему». Але що робить влада? Влада хитра і каже, що у вівторок береться розглядати медичну реформу. Хоча ця медреформа – фікція. Після її прийняття Уляну Супрун приберуть з посади в.о. міністра охорони здоров’я, на неї повісять усе, що можна повісити. А на її місце прийде людина від Сергія Березенка і буде керувати новоствореною Службою охорони здоров’я і контролювати 80 млрд грн. На цьому реформа й закінчиться.

У чому суть політичної реформи, яку ви відстоюєте?

Першим кроком треба поміняти виборчу складову. Це головний крок. Задля цього сьогодні вперше об’єдналися політичні партії та громадянські рухи — «Чесно», «Хвиля», «Центр протидії корупції», «Transparency International», «Автомайдан». Саме вони спільно вийдуть на всеукраїнську акцію «За політичну реформу».

Наступний крок – зміна відносин між Президентом України, Кабміном і Верховною Радою. Не може президент втручатися в економічні справи, не може від нього залежати парламент. Натомість президент має відчувати свою відповідальність. Тому другим моментом має бути закон про імпічмент. Він не стосується конкретно Порошенка чи будь-якого іншого президента. Цей закон — про інститут влади, який має бути підконтрольним парламенту і людям.

Третій крок — некорумпована судова влада через створення Антикорупційного суду. І останній крок, якого ми будемо добиватися, — обмеження депутатської недоторканості.

З чого все почалося?

Ми починали ще у січні. Коли в морози щовівторка виходили за зміну виборчої системи, нас було 30, 40, 70, 200. Першою до нас почала виходити «Громадянська позиція», «ДемАльянс», потім «Самопоміч», приєднався «Рух нових сил». У червні з нами було вже шість політичних партій – вийшли 3000 людей. Це була перша акція в Україні, на яку люди вийшли не за гроші – ніхто нікому нічого не платить. Я розумію, аби проблема стала суспільною, про неї потрібно говорити, доносити її до людей. Бо вони не хочуть влазити у політичні процеси, вибори. Але від того, як ти голосуєш, залежить твоє майбутнє. Треба розуміти, кого вибираєш, приходити на вибори і не продавати свої голоси.

Маєте план на той випадок, якщо акція не вдасться?

Без політичної реформи ми не змінимо ані політичну еліту, ані весь політичний клас. За політреформу не беруться, бо не хочуть втрачати владу. Хоча, пообіцяли — більшість цих партій записала в коаліційній угоді домовленість про прийняття нового виборчого законодавства ще у 1 кварталі 2015 року. Ми ж вимагаємо від політиків виконувати свої зобов’язання. Тоді будемо робити акцію безстроковою, поки нам це не вдасться. Як Майдан. Подивимося, як буде.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.