Політика

Уляна Супрун написала відкритого листа міністру охорони здоров’я Максиму Степанову

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Днями міністр Охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що всі медичні працівники, які працюють на другій і третій ланці, а це близько 400 тисяч осіб, повинні отримувати підвищену заробітну плату.

Підвищення має сягнути до 50% від тієї суми, яка є зараз. Для цього потрібно додатково виділити на медицину 11 мільярдів гривень.

На цю заяву відреагувала екс-очільниця МОЗ Уляна Супрун. Вона вважає, що цей крок не вирішить проблему, а лише створить нові ризики.

«По-перше, причина, чому понад 300 закладів отримали менше коштів після початку реформи, нікуди не зникне. Говорячи медичною мовою, виплативши 11 мільярдів лікарням, ви дасте їм знеболювальне, але відмовитесь лікувати причину хвороби, – написала Супрун у відкритому листі до Степанова. – Лікарі хочуть мати можливість заробляти більше постійно, спираючись на результати своєї праці, а не на жести щедрості від міністрів. По-друге, проблема з цим “рішенням” в тому, що життя не закінчується у цьому році. Зробивши виплату зараз, доведеться робити її також наступного року».

За її словами, навіть без цієї додаткової виплати бюджет на медичні послуги наступного року необхідно буде збільшити щонайменше на 24 мільярди гривень. Цього року програма медичних гарантій працює з 1 квітня, а отже розрахована на три квартали. Її бюджет складає 72 мільярди гривень. Отже, щоб забезпечувати фінансування лікарень хоча б на рівні цього року, бюджет потрібно буде збільшити до 96 мільярдів. І це без індексації на інфляцію.

Це — обов’язкові видатки. Але, можливо, крім них ви також захочете збільшити фінансування на закупівлі ліків, медичну освіту, орфанних хворих або інші важливі напрямки. Таким чином, уже влітку вам доведеться подати до Міністерства фінансів України запит на додаткові 30-40 мільярдів гривень. І це без вашої ініціативи виплатити додаткові гроші на зарплати, – пише Уляна Супрун.

Вона вважає, що таких грошей у бюджеті не знайдеться. Падіння української економіки через необхідність перебувати на карантині можна буде порівняти з 2014 роком. Тоді Україна внаслідок грабунку режиму Януковича та війни втратила близько 9% від ВВП. Як і тоді, у 2021 році Україна не лише не дозволить собі додаткових видатків, але й уряд буде вирішувати серйозне завдання – як забезпечити хоча б мінімальні зобов’язання перед людьми.

Боротьба за бюджет 2021 року буде дуже непростою. Будь-які щедрі обіцянки для медиків можуть закінчитися розчаруванням.

Відтак Уляна Супрун пропонує інший план дій. Він полягає в тому, щоб зупинити виправляння реформи та її аудити, і зосередитися на виправленні невдалої підготовки до її початку.

«Не ви проводили (а точніше, не проводили) цю підготовку. Але у ваших силах прийняти рішення: або допомогти лікарням, медикам та пацієнтам подолати непростий перехід до нових правил роботи системи, або далі вдавати, що все, на що заслуговують медики — це жити як раніше, лише з разовою доплатою до зарплат», – додає Уляна Супрун.

Кроки, які, на думку Супрун, взяти до уваги:
  • Створити цільову субсидію для місцевої влади на реорганізацію медичних закладів, які не були підготовлені до реформи. Ці кошти потрібно використати лише для тих 300+ закладів, які зазнали фінансових втрат, бо не були готові до оплати реально наданих ними послуг. Зокрема, частини закладів протитуберкульозної служби, психіатричних закладів, однопрофільних лікарень (шкірно-венерологічних, ендокринних, інфекційних), малопотужних багатопрофільних лікарень тощо.
  • Ця субсидія повинна бути короткострокова: від 3 до 6 місяців. Вона повинна бути цільова — витрачати її можна лише на реорганізацію.

У переважній більшості випадків закривати лікарні не доведеться. Попри “страшилки”, які поширюються, більшість закладів будуть об’єднані з більш потужними багатопрофільними лікарнями.

Більшість персоналу не буде скорочено, а переведено на роботу до цих закладів. Часом це переведення буде навіть не фізичне, а у документах — лікар залишиться працювати на своєму робочому місці.

«При об’єднанні, вам доведеться піти на звільнення десятків головних лікарів, – пояснює Уляна Супрун. – Здебільшого це будуть люди, які винні у занедбаному стані цих 300+ лікарень. Вони організують проти вас серйозну боротьбу, будуть оголошувати голодування, писати листи президенту, лякати медиків масовими звільненнями, а пацієнтів тим, що залишаться без допомоги. Адже вони вважають свої лікарні своєю “вотчиною”, з якої мають право збирати данину».

Частина медиків не захоче переводитися. Частина може бути звільнена. В першу чергу це будуть працівники пенсійного віку, яких у малопотужних закладах може бути від 20 до 30%. Тому значний відсоток цих людей самостійно приймуть рішення вийти на пенсію. Цим працівникам необхідно буде надати разові виплати за рахунок урядової субсидії.

Все це практика тих областей, районів та міст, які активно готувалися до реформи, і яким вона принесла позитивний результат. В тому числі Одеської області, де ви працювали раніше.

Що відбудеться в результаті цих кроків? Уже до кінця року більшість із 300 “проблемних” закладів будуть об’єднані з більш потужними лікарнями під керівництвом більш вправних та добросовісних головних лікарів.

Вони зможуть надавати економічно ефективний об’єм послуг та будуть отримувати відчутно більший дохід від Національної служби здоров’я України. Наступного року вони зможуть заробляти достатній обсяг коштів без екстрених фінансових вливань. Якість послуг у цих закладах значно зросте.

Більшість робочих місць буде збережено. У медиків в ефективних лікарнях буде постійно (а не один раз) зростати дохід. У когось швидше, у когось повільніше, але це буде постійний процес.

Частина закладів уже в перший рік навчиться надавати послуги без того, щоб пацієнт приносив до лікарні гроші, ліки, пелюшки та їжу. На другий рік таких закладів стане більше. Через три-чотири роки таких буде уже більшість. Безоплатні медичні послуги стануть правилом, а не винятком. Дохід медика вище середнього по країні також стане правилом.

«Це буде непростий шлях. На вас чекає серйозна боротьба за бюджет. Ви відчуєте спротив частини так званої “медичної еліти”, як місцевої так і національної, – вважає Уляна Супрун. – Але маю надію, що коли ви погоджувалися очолити таку непросту галузь, як медицина, у вас не було ілюзій щодо цього. Ви знали, що галузь потребує не разових, а системних змін, які будуть важкими, але обов’язково дадуть результат з часом. І ви, безумовно, були готові до непопулярних рішень заради якісних послуг для пацієнтів та цивілізованих умов роботи для медиків».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.