Люди Статті

Сервін Сулейманов: «Я вчу дітей для рингу, а не для вулиці»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
П’ятиразовий чемпіон України, переможець Кубка Європи та чемпіон світу серед юніорів Сервін Сулейманов тренує дітей з 1999 року. Каже, бути тренером – його життя.

Мріє виховати якомога більше майстрів спорту міжнародного класу – пише “Репортер”. рингу

«У нас є учасники чемпіонату світу, але ми вже хочемо, щоб були призери й чемпіони, і не тільки світу, а й Олімпійських ігор, – говорить Сервін. – Я свого часу був і чемпіоном світу, і учасником Олімпіади в Сіднеї, але хочу, щоб мої вихованці досягли більшого».

У тренера два сини. Старший – 13-річний Артур – провів 15 боїв, був чемпіоном області у своїй віковій групі. Вони вже були й за кордоном – на матчевій зустрічі України й Німеччини. Артур там переміг. Сервін вважає, що у старшого сина є талант, задатки, але він трохи лінивий.

Читайте Франківець отримав в Польщі чорний пояс з таеквондо (ФОТО)

Молодшому, Тимуру, лише три роки. Сулейманов каже, він – інший, бо старший схожий більше на батька, а менший на маму.

«Ще не знаю, чи у нього є якісь задатки, – говорить Сервін, – але він дуже працездатний, має мамину жилку, бо мама у нас теж така бджілка. Якщо у нього проявляться здібності, вийде хороший боксер. А якщо взяти їх двох – у того талант, а в цього працездатність – в одне, то можна було б зробити олімпійського чемпіона».

Зараз Сервін Сулейманов працює старшим викладачем в ІФНТУНГ. Крім того, тренує дітей з ОДЮСШ «Колос», майже на громадських засадах, але отримує від того задоволення. На його думку, студенти вступають в університет не для того, щоб боксом займатись, а молодші ставляться до спорту більш професійно.

«Вони мені всі однакові – як діти, – говорить Сервін. – Є такі хлопці, яким все дуже тяжко дається, але вони приходять в зал і працюють, викладаються. Ти їх свариш, а вони закусять губу і далі працюють. От така віддача мені подобається. А є хлопці талановиті, але вони день є, а два нема, я на них менше звертаю уваги, вони не надійні, сачкують. Такого не люблю. Коли людина приходить в зал і віддається від душі, я такого завжди візьму на змагання. І нехай програє, але він заслужив, бо завжди є в залі і віддається на тренуваннях на 100 %».

Читайте Прикарпатські дзюдоїсти завоювали дві медалі на чемпіонаті України

Каже, на першому курсі університету є студент Михайло Ковалевич, який недавно посів друге місце на чемпіонаті України з боксу. Хлопець з Долини, там тренувався в іншого тренера, але зараз вчиться у Франківську, тож займається у Сулейманова. Зараз Михайло готується їхати у Білу Церкву на міжнародний турнір з боксу.

«Він був чемпіоном на міжнародному турнірі у Польщі. Туди їздив зі мною, бо ми з його тренером дружимо і іноді, якщо я не можу їхати, то він їде з моїми дітьми, і навпаки. І тоді так склалось, що я поїхав з його вихованцем і Михайло після того пішов займатися до мене», – говорить тренер.

А в ОДЮСШ є Едуард Трофіменко – вже дворазовий призер чемпіонату Украї­ни серед молоді та член збірної України. Його Сервін тренує разом з Вік­тором Поляковим.

Зазвичай діти починають займатися боксом з 10 років, бо тоді вони вже трохи розуміють, куди та навіщо прийшли. Менші хочуть лише битися, каже тренер.

Читайте Патрульна з Франківщини вшосте стала чемпіонкою України з таїландського боксу (ФОТО)

У боксі всі ази починаються біля дзеркала – треба стояти і відпрацьовувати удари, це називається школою боксу і триває близько двох місяців.

«Батьки завжди питають: що дитині для цього купити? – розповідає Сулейманов. – А я їм кажу, щоб поки що нічого не купували, бо дитина стоятиме перед дзеркалом. Буває, дитина ще не записалась, а йому вже накупили цілу амуніцію, потім він двічі прийшов і більше не хоче, бо думав, що тут треба битись. А битись треба на вулиці, тут треба боксувати, а щоб боксувати – треба навчитись».

У нього займаються дві групи по 25 дітей. У молодшій – діти від 10 років, але є й менші. Переважно хлопці. У старшій групі хлопців і дівчат порівну. Підготовка не залежить від статі, Сервін пояснює, що вони мають однакове навантаження. Дівчата у цей час виступають краще: не лише в залі, а й на змаганнях.

«У нас тут є старший тренер збірної України – Сергій Данилів. Він тренує дів­чат, робить на них велику ставку, – говорить Сулейманов. – Я спочатку думав, як це буде, бокс – чоловічий вид спорту, а тут жінки? Раніше вважав, що дівчина має сидіти в хаті, виховувати дітей, а зараз ці дівчата, які прийшли на бокс, викладаються на повну. Вони з хлопцями працюють однаково, у них немає «то болить, то не можу». На дівчат, звісно, не будеш так гарчати, як до хлопців, але якщо вона щось не так робить, то питаєш з неї так само».

На думку Сервіна, щоб стати чемпіоном, треба тренуватись, а скільки років – залежить і від боксера, і від тренера, різному боксеру – різний підхід. Хтось займатиметься 20 років, а нічого не виграє, а інший за два роки стане чемпіоном – залежить від здібностей і впертості.

«Я вчу дітей показувати бокс на рингу, а не на вулиці, – каже Сервін. – Справж­ній спортсмен має бути скромним, порядним і дисциплінованим, прийти в зал і віддати там всю свою енергію, спокійно прийти додому й відпочивати. Вчу, щоб не казали, що бокс – це бандити, як багато людей досі думають. В залах для боксу є таке поняття: «Боксером можешь ты не стать, а человеком быть обязан». От і вся мораль».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.