Історія Статті

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1919 року – столиці ЗУНР

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1919 році.

10 березня у Станиславові відбувся концерт оперної співачки Марії Шекун-Коломийченко та бандуриста Василя Ємця, який виконував козацькі пісні.

У березні при товаристві «Молода громада» з ініціативи Івана Ставичного заснували архів, який збирав усі друковані часописи для майбутніх дослідників.

21-23 березня у місті відбувся з’їзд учителів. З’їзд ухвалив, що середня школа має бути національною та вільною від впливу держави, церкви та політичних партій.

Читайте Як починалося місто. Літопис Станиславова 1918-1919 років

22-23 березня у Станиславові пройшов з’їзд Української радикальної партії. Її очолив адвокат Лев Бачинський.

25 березня із Станиславова до Бухаресту виїхала дипломатична місія під проводом доктора Степана Витвицького — для переговорів із керівництвом Румунії.

28-29 березня відбувся з’їзд Української національно-демократичної партії. За пропозицією Євгена Петрушевича, партію перейменували в Українську народно-трудову.

30-31 березня в залі театру (тепер — облфілармонія) відбувся Перший з’їзд Селянсько-Робітничого союзу. На захід прибуло 1200 делегатів від 33 повітів Галичини.

Державну Раду здоров’я ЗУНР у Станиславові очолив український лікар і громадсько-культурний діяч, полковник Андрій Бурачинський (1868-1941).

Театр ЗУНР очолив видатний актор і режисер Йосип Стадник.

Читайте З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1918 рік – ЗУНР

У березні-квітні у Станиславові виходило 13 газет і журналів різних спрямувань.

5-8 квітня у місті, дорогою до Австрії, перебував голова Центральної ради УНР Михайло Грушевський.

12 квітня прийняли закон про введення з 1 травня на всіх промислових підприємствах 8-годинного робочого дня. Крім того, 1 травня оголосили святом трудящих ЗУНР.

14 квітня Українська Національна Рада схвалила закон про земельну реформу. Закон визнав приватну власність на землю і викликав незадоволення соціалістичних партій, які обстоювали соціалізацію землі.

14 квітня у міській лікарні помер від ран хорунжий УСС-УГА Степан Сміх.

12,14 та 15 квітня у Станиславові виступила знаменита Українська республіканська капела під керівництвом диригента й композитора Олександра Кошиця (1875-1944).

До Станиславова, рятуючись від більшовицького терору, переїхав із Києва видатний український актор і режисер Микола Садовський (1856-1933). Тут він зібрав театральну трупу, до якої, крім акторів, увійшли драматург Спиридон Черкасенко і художник Микола Кричевський. Протягом квітня-червня трупа поставила у місті кілька вистав.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.