Історія Світ Фото

Станиславів у Першій світовій. Очевидці

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У 1916 році місто опинилось у прифронтовій смузі. Австрійці встановили свої батареї на Вовчинецьких пагорбах і звідти поливали вогнем росіян, які розставили гармати у центрі Станиславова.

6
У статті використані листівки з колекції Олега Гречаника

Очевидці так описують ті буремні дні: «Цілими днями слухали безперервний рев літаків та пронизливий свист куль. Але найстрашнішими були ночі. Ціле місто, освітлене рефлекторами, тремтіло від частих боїв та жахливих наступів військ.

8

 

Пекельні крики наступаючих, зойки ранених зливалися разом із безперервною стріляниною в один лячний гуркіт, що доходив аж до монастиря. Часами цей грюкіт ставав такий сильний, що не було чути голосу, коли одна сестра говорила до другої; видно було тільки, як ворушились зблідлі вуста.

Деколи бойова лінія просувалася трохи далі, щоб за кілька днів знову повернути на попереднє місце. В цих коротких перервах люди зважувались вийти зі своїх криївок, аби приглянутись сумній картині знищення, що простиралась далеко. Городи, подвір’я виглядали як зорані кулями, а ціле передмістя було спалене. Перевернуті доми зникли з лиця землі…»

Write A Comment