Історія Газета

Легенди Станиславова. Дефенестрація: за що Леніна викинули з вікна

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З латини de fenestro буквально перекладається як «через вікно». В історії відомі дві празькі дефенестрації – у 1419 і 1618 роках через вікно ратуші викидали чиновників, наслідком чого стали Гуситська і Тридцятирічна війни.

Письменник Володимир Єшкілєв розповів, що у Франківську теж сталася своєрідна дефенестрація. Війна після неї не почалась, але без жертв не обійшлося, пише “Репортер”.

Була осінь 1985 року. У гуртожитку № 5 тодішнього педінституту, що на Сухомлинського, 2, компанія хлопців вирішила переглянути футбол. Дивилися його у так званій ленінській кімнаті, оскільки там стояв єдиний на три поверхи телевізор. Зібрались студенти історичного факультету.

Читайте Легенди Станиславова: незнайомка на куполі

Підготувались ґрунтовно – взяли горілки, пива, трохи закуски, бо з їжею у гуртожитку завжди було сутужно. Вболівали за київське «Динамо», але улюблена команда програла. Це спричинило хвилю обурення – із перевертанням столів і стільців. Для гуртожитку таке – справа звична, але цього разу футбольні фанати перевершили самих себе. На хвилі емоцій вони викинули з п’ятого поверху… великий бюст Леніна, розміром з тумбочку. Він розлетівся на дрібні кавалки, добре, що нікого не забив.

Читайте Легенди Станиславова. Як хотіли вбити центр

А далі почався справжній детектив. Комсомольські шестірки негайно доповіли коменданту. Через півгодини на таксі прискакав парторг історичного факультету, згодом підтягнулись «товариші» з комітету комсомолу. Склали список присутніх. З 14 вболівальників виокремили трьох підбурювачів: один крикнув «Кидай на хрін того лисого!», інший відчинив вікно, а третій жбурнув бюст. Усі хлопці пройшли армію, навчалися на четвертому курсі, відмінниками не були, але й задніх не пасли. Ніхто з них не міг пояснити причини свого вчинку, відводили погляд і дихали важким перегаром.

Читайте Легенди Станиславова: Найдавніший, найстрункіший…

Наступного дня з фанатами провели профілактичну бесіду в КДБ. Потім на закритих комсомольських зборах активних «ленінометателів» виключили з комсомолу. Їх не допустили до зимової сесії та турнули з інституту із формулюванням «злісне хуліганст­во та втрата морального обліку радянської людини».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Comments are closed.